Skutki samotności w dzieciństwie

Lew Tołstoj powiedział, że „samotność w dzieciństwie jest jak miecz, który rani serce dziecka”. I miał rację, samotność w dzieciństwie to odskocznia do choroby. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego.

Dziecko doświadczające samotności w dzieciństwie

Można by pomyśleć, że samotność jest domeną wyłącznie dorosłych. Jednak wiele dzieci czuje się wyjątkowo samotnie, mimo że otaczają je inne maluchy. Dla nich jest to niepokojąca emocja, która uniemożliwia im dobre samopoczucie i pójście naprzód. Dzisiaj omówimy skutki samotności w dzieciństwie.

Jedna z definicji tej emocji to „różnica między poziomem pokrewieństwa i więzi z innymi, tym, co postrzegamy i czego chcemy” (Perlman i in., 1981). Samotność, jak każde ludzkie doświadczenie, również „dotyka” i przytłacza posiadane przez dzieci zasoby do radzenia sobie, czyniąc je bardziej podatnymi na istotne jednostki kliniczne, takie jak depresja.

„Samotność w dzieciństwie to zło, które nie ma imienia i które stopniowo zabija duszę”.

-Gabriel Garcia Marquez-

Samotność najmłodszych

Dzieci są często otoczone innymi maluchami w szkole, w parku, a nawet na przyjęciach urodzinowych swoich rówieśników. Jednak mimo bogatych kontaktów społecznych mogą czuć się wyjątkowo samotne. Fakt, że mają kontakt z innymi, nie chroni ich przed tego rodzaju uczuciami. W końcu dobrze wiadomo, że postrzegana samotność może współistnieć u osób z bogatych środowisk społecznych. (Cacciopo i in., 2006).

Okres życia, który dzieli dzieciństwo od dorastania, naznaczony jest zmianami. Niektóre z nich są dość poważne. Na przykład fakt, że dzieci i młodzież muszą zmieniać szkoły wraz z wiekiem, może zmienić lub wpłynąć na cały ich interaktywny kontekst. Zmiany tego typu mogą stać się czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się samotności.

„Samotność w dzieciństwie jest największym smutkiem, jaki może istnieć na świecie, ponieważ jest smutkiem niewinnej istoty”.

-Ernest Hemingway-

Dzieci ignorują dziewczynę, która siedzi samotnie w szkolnym korytarzu
Pójście do nowej szkoły może wpłynąć na interakcje nieletniego z rówieśnikami.

Dlaczego niektóre dzieci czują się wyjątkowo samotne?

Dzieci, młodzież i dorośli czasami czują się samotni. To część życia. Badania wykazały, że około trzech do czterech na dziesięcioro dzieci w wieku do 15 lat odczuwa samotność (Yange i in. 2020).

Dziewczęta doświadczają tej emocji częściej i intensywniej niż chłopcy. Ponadto percepcja tego niekomfortowego stanu emocjonalnego wzrasta w następujących przypadkach (Xerxa i in., 2021):

  • Posiadanie niepełnosprawności.
  • Posiadanie matki z depresją.
  • Bycie zastraszanym lub kłótnie z innymi dziećmi.
  • Preferowanie relacji wirtualnych zamiast fizycznych.
  • Posiadanie innej orientacji seksualnej niż większość.
  • Posiadanie rodziców z depresją, lękiem i/lub nadużywaniem substancji.

Z powyższych powodów oraz tych, które wyjaśnimy poniżej, samotność u dzieci występuje na arenie publicznej. Oprócz znacznego wpływu na samopoczucie psychiczne, jest silnym czynnikiem ryzyka chorób fizycznych. Dlatego, aby móc pomóc dzieciom, które cierpią z powodu samotności, musimy wiedzieć, jak je zidentyfikować.

„Żadne dziecko nie powinno czuć się samotne na tym świecie, ponieważ samotność jest trucizną, która wyżera serce”.

-J.K. Rowling-

Skutki samotności w dzieciństwie

Doświadczanie samotności często zwiększa ryzyko zachorowania również na różne jednostki kliniczne. Badania przeprowadzone na temat samotności w dzieciństwie zasugerowały specyficzne powiązanie lęku społecznego i depresji (Maes i in., 2019).

Co więcej, wiemy, że osoby, które częściej odczuwają tę emocję, są bardziej narażone na przedwczesną śmierć, niezależnie od tego, ile zarabiają, jakie mają wykształcenie, jaką mają płeć czy pochodzenie etniczne. Wynika to z wpływu, jaki samotność wywiera na następujące parametry (Yang i in. 2016):

  • Nadciśnienie.
  • Zapalenie, w którym pośredniczy białko C-reaktywne.
  • Zwiększony wskaźnik masy ciała i obwód talii.

„Wielkość tego efektu jest porównywalna z paleniem, otyłością lub brakiem aktywności fizycznej”.

-Yllza Xerxa-

Kiedy dzieci dorastają, ich samotność może stać się chroniczna i mogą wystąpić u nich objawy psychiatryczne. Objawy lęku lub nadużywania substancji psychoaktywnych wraz z depresją to najczęściej wykrywane grupy jednostek klinicznych w tych przypadkach.

Z drugiej strony samotność w dzieciństwie oznacza, że opisane objawy psychiatryczne mogą wpływać na emocjonalny i psychologiczny wszechświat jednostki przez całe życie (Xerxa i in., 2021). Samotność jest również związana z myślami samobójczymi (Goodfellow i in., 2023).

Samotna dziewczyna w lesie
Dzieci, które czują się samotne, są bardziej podatne na zaburzenia, takie jak depresja.

Jak pomóc samotnym dzieciom

Konieczne jest tworzenie, rozwijanie i wdrażanie interwencji, których podstawą jest funkcjonowanie dziecka w szkole. Celem jest złagodzenie negatywnych skutków, jakie wywołuje ta emocja, gdy jest ona nie tylko okazjonalna, ale chroniczna. Na przykład promowanie większej więzi z kontekstem szkolnym byłoby czynnikiem ochronnym przed potencjalną samotnością.

Interwencje te powinny również uwzględniać rolę odgrywaną przez rodzinę. Rodziny, które wspierają swoje dzieci w problemie samotności, promują ich dobrostan psychiczny. W tym sensie kluczowa jest odpowiednia komunikacja i dobra umiejętność empatii.

Jak widać, samotność jest emocją, która może mieć niszczący wpływ na umysły najmłodszych. Szkolny psycholog wychowawczy jest szczególnie pomocny w przypadkach samotności w dzieciństwie. Programy promujące interakcję z innymi dziećmi, a także różne techniki terapii poznawczo-behawioralnej przeciwdziałają skutkom tej emocji, takim jak depresja, lęk, a nawet samobójstwo.

„Samotność w dzieciństwie to najciemniejsza noc, jaka może być w duszy dziecka, ale miłość jest gwiazdą, która może ją poprowadzić”.

-Wiktor Hugo-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cacioppo, J. T., Hawkley, L. C., Ernst, J. M., Burleson, M., Berntson, G. G., Nouriani, B., & Spiegel, D. (2006). Loneliness within a nomological net: An evolutionary perspective. Journal of Research in Personality, 40(6), 1054–1085. doi:10.1016/j.jrp.2005.11.007.CrossRef
  • Goodfellow, C., Willis, M., Inchley, J., Kharicha, K., Leyland, A. H., Qualter, P., Simpson, S., & Long, E. (2023). Mental health and loneliness in Scottish schools: A multilevel analysis of data from the health behaviour in school-aged children study. The British journal of educational psychology, 10.1111/bjep.12581. Advance online publication. https://doi.org/10.1111/bjep.12581
  • Maes, M., Nelemans, S. A., Danneel, S., Fernández-Castilla, B., Van den Noortgate, W., Goossens, L., & Vanhalst, J. (2019). Loneliness and social anxiety across childhood and adolescence: Multilevel meta-analyses of cross-sectional and longitudinal associations. Developmental Psychology, 55(7), 1548. doi: 10.1037/dev0000719
  • Perlman, D., & Peplau, L. A. (1981). Toward a social psychology of loneliness. In Gilmour, R & Duck, S (Eds), Personal relationships 3: Personal relationships in disorder (pp. 31–56). London: Academic Press. https://peplau.psych.ucla.edu/wp-content/uploads/sites/141/2017/07/Perlman-Peplau-81.pdf.
  • Xerxa, Y., Rescorla, L. A., Shanahan, L., Tiemeier, H., & Copeland, W. E. (2023). Childhood loneliness as a specific risk factor for adult psychiatric disorders. Psychological Medicine, 53(1), 227-235.
  • Yang, K., Petersen, K. J., & Qualter, P. (2020). Undesirable social relations as risk factors for loneliness among 14-year-olds in the UK: Findings from the millennium cohort study. International Journal of Behavioral Development, doi:0165025420965737. https://doi.org/10.1177/0165025420965737.
  • Yang, Y. C., Boen, C., Gerken, K., Li, T., Schorpp, K., & Harris, K. M. (2016). Social relationships and physiological determinants of longevity across the human life span. Proceedings of the National Academy of Sciences, 113(3), 578–583. doi:10.1073/pnas.1511085112.
Scroll to Top