Posiadanie psa wzmacnia mózg, jak twierdzą badania

Posiadanie psa oznacza spędzanie dużej części czasu na opiece nad nim. Trzeba go wyprowadzać na spacery, być na bieżąco z wizytami u weterynarza i pogodzić się z tym, że często niszczy buty. Jednak w zamian zwierzęta dają dobre zdrowie i szczęśliwe życie.
Posiadanie psa wzmacnia mózg, jak twierdzą badania
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2023

Posiadanie psa to wielka odpowiedzialność, ale jednocześnie coś, co generuje ogromne korzyści. Oczywiście wie o tym każdy, kto ma w domu futrzanego przyjaciela, ale teraz potwierdziła to również nauka.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) i opublikowane w Plos One wykazało, że posiadanie psa wzmacnia mózg człowieka. Naukowcy przeprowadzili kilka testów i odkryli, że aktywność mózgu poprawia się dzięki naszym psim przyjaciołom.

Co więcej, nie jest to jedyne badanie na ten temat. Istnieje wiele solidnych dowodów na korzyści płynące z posiadania psa. Zobaczmy, co nauka ma do powiedzenia na ten temat.

Kobieta przytula swojego psa
Więź ze zwierzęciem pomaga zmniejszyć stres i poprawia nastrój.

Badania

Badanie miało na celu ustalenie, czy posiadanie psa spowodowało jakiekolwiek zauważalne zmiany w mózgu. Aby się tego dowiedzieć, naukowcy zrekrutowali grupę 21 ochotników. W trzech sesjach uczestnicy mieli kontakt z psem, a w trzech sesjach kontrolnych wchodzili w interakcję z pluszowym zwierzęciem. Każda sesja składała się z pięciu dwuminutowych faz o wzrastającej intensywności kontaktu z psem lub pluszakiem, od pierwszej do czwartej fazy.

Naukowcy zmierzyli przepływ krwi w różnych obszarach mózgów uczestników za pomocą czujników podczerwieni. Wyniki były przekonujące. Badanie wykazało, że osoby, które wchodziły w interakcje zarówno z psami, jak i zabawkami, wykazywały znaczną aktywację kory przedczołowej. Ten obszar mózgu jest powiązany z uwagą, emocjami i podejmowaniem decyzji.

Uczestnicy, którzy wchodzili w interakcje z psami, wykazywali większą aktywność mózgu niż grupa kontrolna. Sugeruje to, że interakcje z tymi zwierzakami aktywują silniejsze procesy uwagi. W badaniu psy wywoływały również większe pobudzenie emocjonalne niż w sytuacjach, gdy uczestnicy wchodzili w interakcje z wypchanymi zabawkami. Naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie psa wzmacnia mózg.

Posiadanie psa wzmacnia nasz mózg

Badanie, o którym mówimy powyżej, jest jednym z najnowszych. Nie jest jednak jedynym, które wspomina o korzyściach płynących z posiadania psa. To przeprowadzone w 2009 roku wykazało, że nasi futrzani przyjaciele są świetnym sposobem na zmniejszenie stresu i poprawę nastroju.

W badaniu tym oceniano również wpływ głaskania i rozpieszczania psa. Uczestnicy mieli na to dziesięć minut. Po tym okresie nastąpiła u nich wyraźna redukcja częstości oddechów i napięcia mięśniowego. Istnieją również dowody na znaczny spadek kortyzolu, hormonu stresu.

W innym interesującym badaniu porównano informacje między szwedzkim krajowym rejestrem pacjentów, danymi socjodemograficznymi, przyczynami śmierci i posiadaniem psa. Odkrycia były zaskakujące. Specjaliści doszli do wniosku, że posiadanie psa wydaje się zmniejszać prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Starszy mężczyzna z psem
Psy mogą pomóc starszym ludziom radzić sobie z samotnością i stymulować ich umysły.

Dalsze dowody

Jakby tych wszystkich informacji było mało, w 2020 roku na Uniwersytecie Michigan (USA) przeprowadzono kolejne badanie. Sugeruje ono, że posiadanie zwierzaka, zwłaszcza psa lub kota, spowalnia spadek funkcji poznawczych u osób starszych.

W tym badaniu przeprowadzono serię testów poznawczych na ponad 1000 osób w wieku powyżej 65 lat. Niektórzy z nich posiadali zwierzęta domowe, a niektórzy nie. Wyniki wykazały, że ci, którzy mieszkali z psami lub kotami przez kilka lat, osiągali lepsze wyniki. W końcu badacze doszli do wniosku, że posiadanie zwierzaka jest niezwykle pozytywne dla mózgu.

Naukowcy zwrócili uwagę, że posiadanie psa lub kota nie czyni nikogo mądrzejszym. Przynosi to jednak naprawdę korzystne efekty, w szczególności w kwestii zmniejszenia stresu. Bycie zrelaksowanym jest jednym z czynników, które chronią mózg przed chorobami. Ponadto posiadanie psa lub kota zmusza właściciela do ruchu, wychodzenia z domu i częstszego socjalizowania się. To wszystko pomaga jednostce utrzymać dobre funkcje poznawcze.

Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że towarzystwo zwierzęcia domowego poprawia samopoczucie jednostki. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości co do posiadania psa, jasne jest, że szala przechyla się na korzyść naszych futrzastych przyjaciół. Posiadanie psa jest wysoce zalecane, szczególnie dla dzieci, osób starszych i tych, którzy mieszkają samotnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Le Roux, M. C., & Kemp, R. (2009). Effect of a companion dog on depression and anxiety levels of elderly residents in a long‐term care facility. Psychogeriatrics, 9(1), 23-26.
  • Marti R, Petignat M, Marcar VL, Hattendorf J, Wolf M, Hund-Georgiadis M, et al. (2022) Effects of contact with a dog on prefrontal brain activity: A controlled trial. PLOS ONE 17(10): e0274833. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0274833.
  • Mubanga, M., Byberg, L., Egenvall, A., Ingelsson, E., & Fall, T. (2019). Dog ownership and survival after a major cardiovascular event: a register-based prospective study. Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, 12(10), e005342.
  • Team, B. A. S. (2022, 28 octubre). Why Having a Pet Can Boost Your Mood and Keep Your Brain Healthy. Cleveland Clinic. https://health.clevelandclinic.org/why-having-a-pet-of-any-kind-may-boost-your-mood-and-keep-your-brain-healthy/.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.