Podróżowanie poprawia zdrowie Twojego mózgu

Podróżowanie poprawia zdrowie Twojego mózgu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Podróżowanie poprawia zdrowie Twojego mózgu, ponieważ oderwanie się od naszych codziennych obowiązków, aby odkrywać nowe lądy, nowe wiatry i scenariusze przynosi niesamowite korzyści. Nasze struktury poznawcze się “rozświetlają” poprzez aktywację ośrodka nagrody, przełamujemy rutynę, a stres i lęk tracą na sile, abyśmy mogli uwolnić umysł i obudzić nasze emocje.

Każdy potrzebuje wakacji. Jednak, co ciekawe, istnieje duża liczba pracowników, którzy nie mogą lub nie chcą skorzystać z tych, tak potrzebnych i zasłużonych, dni odpoczynku. Inni jednak nie wiedzą, jak naprawdę “odłączyć się”, aby zwolnić tempo i odstawić na bok obowiązki. Podróżowanie jest do tego kluczem.

To wyjaśnia, na przykład, dlaczego co roku rośnie liczba zachorowań sercowo-naczyniowych. Staliśmy się zmęczonym społeczeństwem, które nie potrafi odpoczywać. 

“Podróżnik bez zdolności obserwacyjnych jest jak ptak bez skrzydeł”.

-Moslih Eddin Saadi-

Rozwiązanie tego problemu jest proste: podróż. Nie trzeba zbytnio oddalać się od naszej szerokości geograficznej, nie trzeba pokonywać wielu kilometrów aż znajdziemy się w innej strefie czasowej, gdzie nie rozumiemy języka tubylców.

Są miejscowości i pobliskie miasta, których nie znamy i które również dadzą nam ten sam efekt. Pozwolą nam uciec od codzienności, zaoferować mózgowi nowe bodźce i wyrwać się z tego schematycznego myślenia, w których jesteśmy uwięzieni przez cały rok pracy.

kobieta na łódce

Podróżowanie poprawia zdrowie Twojego mózgu

Czasami musimy to zrobić: wyjechać, aby móc wrócić. Musimy pozostawić za sobą nasze codzienne rzeczywistości, aby móc powrócić do nich z nową siłą. Ponieważ podróż nie pozostawia nikogo obojętnym. Zawsze przynosi korzyści, daje w zamian coś, co przynosi nam korzyści i pozwala nam być trochę lepszym pod każdym względem. Oddychanie na a innej szerokości geograficznej, innej półkuli lub nawet w mieście obok jest przygodą, która nie patrzy na wiek.

Ponieważ podróżowanie jest nie tylko dla młodych stóp i serc. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że regularne podróże w średnim wieku i podeszłym wieku mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Wraz z wiekiem nie ma nic lepszego niż zerwanie z rutyną i umożliwienie naszemu umysłowi otwarcie się na nowe doświadczenia i bodźce. Zobaczmy, dlaczego podróżowanie poprawia zdrowie naszego mózgu.

1. Pobudza i poprawia nasze procesy poznawcze

  • Dojazd do nowego miejsca zmusza nas do intensywniejszego używania naszego mózgu. Musimy używać mapy, wykorzystywać naszą inteligencję przestrzenną, aby dotrzeć do celu, zapamiętywać określone trasy, ulice, miejsca spotkań…
  • Podróżowanie poprawia także naszą uwagę, jesteśmy bardziej zmotywowani, co pomaga nam łatwiej i lepiej konfigurować wspomnienia i dane.

2. Lepsze połączenia między neuronami

Każda podróż w taki czy inny sposób zmusza nas do zrobienia czegoś nowego, do pokonania pewnych lęków. Podróż samolotem, statkiem, kolejką linową, jazda konno lub na wielbłądzie, przełamywanie własnych granic, aby posługiwać się obcymi językami, a być może nawet podróż w pojedynkę.

Wszystkie te doświadczenia generują nowe połączenia w naszym mózgu. Poziomy dopaminy i serotoniny rosną, poprawia się krążenie krwi, dotlenia się mózg… Wszystkie te nowe i pozytywne bodźce “rozświetlają” nasze neurony i tkanki mózgowe. Jest to najlepsza energia, jaką możemy dać naszemu mózgowi i ćwiczenie go, aby uzyskał zwinność i zdolność poznawczą.

kobieta siedząca na walizce

3. Poprawia zdolność empatii

Podróżowanie jest dobre dla mózgu, ponieważ to, co najczęściej robimy podróżując to łączenie z innymi. Łączymy się z otoczeniem, łączymy się z nowymi doznaniami, smakami i doświadczeniami… Łączymy się także z ludźmi, którzy nas otaczają i których spotykamy w każdej z naszych podróży. Coś tak prostego, jak odstawienie na bok naszych obyczajów, aby używać innych, nowych, pozwala nam patrzeć na świat z większą pokorą i bliskością.

Podróż czyni nas bardziej tolerancyjnymi, odkrywa różne od naszego spojrzenia na świat i zmusza nas do znacznie elastyczniejszego myślenia. Wszystkie te sytuacje wpływają również na rozwój empatii, stymulują zdolność stawiania się na miejscu innych i postrzegania innych rzeczywistości jako coś specjalnego.

4. Podróżowanie pobudza kreatywność

Kreatywność nie ma wieku. Ten potencjał zawsze tkwi w nas, podobnie jak zdolność uczenia się. Jednak nasza praca i rutyna zamykają nas w kręgach, gdzie prawie nigdy nie dzieje się nic nowego. Tam, gdzie codzienność nas przytłacza, gdzie brakuje zachęt i nowości obniża się nasza zdolność do tworzenia innowacyjnych pomysłów, inspirujących myśli.

Podróżowanie poprawia zdrowie Twoje mózgu, ponieważ budzi Twój umysł. Ponieważ rzuca wyzwanie Twoim zmysłom. Ponieważ wysyła Cię do nieznanych krajobrazów, osób, nowych historii, nowego jedzenia, ulic, które kryją tajemnice, sklepów z dziwnymi zapachami, pełnymi książek i niesamowitych przedmiotów.

Podróżowanie to część kultury, dobrze o tym wiemy, ale sprzyja także wewnętrznemu przebudzeniu, dzięki któremu odnajdujemy inspirację i od nowa spoglądamy na pomysły, idee, stare schematy. Jest to inspiracja, któa pozwala nam uczyć się nowych rzeczy, o których rzadko się zapomina.

gadżety podróżnicze - podróżowanie

5. Poprawia nastrój i obniża poziom stresu

Podróżowanie i radość z każdego doświadczenia i spokoju obniża poziom kortyzolu w naszym organizmie. Hormon stresu wraca do normy i zyskujemy dobre samopoczucie. Nie ma zewnętrznych nacisków, tylko możliwość cieszenia się otoczeniem i wszystkimi wpisanymi w nie bodźcami: naturą, tętniącymi życiem miastami, kulturą ulicy, dobrym jedzeniem, plażami, muzeami czy koncertami…

Każda podróż to sposób na wydobycie z siebie tego, co najlepsze, na ponowne odkrycie siebie samych, a także na zmianę. I możemy tego dokonać dzięki otwartemu i optymistycznego nastrojowi.

Podróżowanie poprawia zdrowie Twojego mózgu, ponieważ zmusza Cię do spojrzenia na świat z szerszej i jaśniejszej perspektywy. Więc nie wahaj się, czasami warto mieć paszport pełen znaczków i ciekawych historii, które możemy opowiedzieć, ponieważ to my sami je przeżyliśmy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.