Skuteczna terapia: jakie czynniki sprawiają, że działa?

Skuteczna terapia: jakie czynniki sprawiają, że działa?

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2021

Czy niektóre terapie są lepsze od innych? Którą z nich należy wybrać? Autonomiczny Uniwersytet w Barcelonie przeprowadził badanie, aby poznać odpowiedź na to pytanie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na czym polega skuteczna terapia!

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele różnych rodzajów terapii, jeśli akurat potrzebujemy pomocy psychologicznej. Każdą terapię cechuje inny stopień skuteczności i nikt tak naprawdę nie wie która z nich działa najlepiej.

Grupa naukowców z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie (AUB) przeprowadziła badanie, które miało wyjaśnić na czym polega skuteczna  terapia.

Po dokładnym zbadaniu modeli i zasięgnięciu opinii ekspertów na ten temat, badacze zdefiniowali siedem różnych czynników, które określają jak skuteczna może być dana terapia.

Koniec końców, psycholodzy chcą przede wszystkim, aby stan ich pacjentów się poprawił. Abstrahując od wszystkich terapii i koncepcji, więź między pacjentem i terapeutą jest przede wszystkim ludzka. Jedna osoba cierpi, zaś druga prowadzi ją przez to cierpienie. Badacze z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie ustalili, że umożliwia to siedem poniższych czynników.

“Poznaj wszystkie teorie, opanuj wszystkie techniki, ale kiedy dotkniesz ludzkiej duszy, bądź tylko inną ludzką duszą.”

-Carl Jung-

1. Skuteczna terapie: słuchanie i bycie obecnym

Wszyscy psycholodzy słuchają, co oznacza, że pozwalają swoim pacjentom mówić. Jednak psycholodzy nie są zawsze całkowicie otwarci na to, co niepokoi pacjentów. Czasami pojawia się wewnętrzny dialog lub hałas, który utrudnia ten proces.

Psycholodzy muszą kultywować wewnętrzną ciszę, aby stać się autentycznymi słuchaczami i być naprawdę obecni. To daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wie, że jest z kimś, kto jest w stanie w sposób nieinwazyjny dokonać zmian w ich życiu.

Kobieta u psychologa - na czym polega skuteczna terapia?

2. Kreatywność

Dzisiejsi terapeuci wiedzą, że psychologia ma podstawy naukowe. Zdają sobie również sprawę z tego, że terapia to sztuka, a każda sztuka wymaga kreatywności. Oznacza to, że należy wiedzieć kiedy improwizować i nie zawsze sztywno trzymać się zdefiniowanej struktury.

Kreatywność odgrywa ważną rolę w skutecznej terapii, ponieważ pozwala terapeucie dostosować się do potrzeb każdego pacjenta. Tym samym więź między pacjentem i terapeutą nie jest sterylna, chociaż niektórzy sprawiają, że na taką wygląd.

3. Intencja

Autonomiczny Uniwersytet w Barcelonie zbadał terapeutów z różnych dziedzin, aby zidentyfikować co ich łączy. Badacze doszli do wniosku, że wspólnym czynnikiem wszystkich terapeutów była intencja.

Wszyscy terapeuci chcieli, aby stan ich pacjentów się poprawił. Jednak kolejne badanie wykazało, że z czasem taka motywacja spadała, a pacjenci byli tego świadomi.

4. Placebo

W 1986 r. badacze odkryli, że przynajmniej 15% skuteczności terapeutycznej bierze się z efektu placebo. Kiedy ktoś ufa swojemu terapeucie i wierzy, że to osoba jest mu w stanie pomóc, zapewne zauważy poprawę swojego stanu. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa ustalenie pozytywnej relacji pacjent-terapeuta.

5. Skuteczna terapia i znacząca rola poezji

Kiedy psycholodzy rozmawiają ze swoimi pacjentami, próbują upraszczać i wyjaśniać różne idee. To właściwe zachowanie, ponieważ pomaga obu stronom zorganizować idee oraz zrozumieć co się dzieje. Jednak pacjent może również postrzegać takie uproszczenia jako leniwy redukcjonizm.

Z kolei badanie przeprowadzone przez AUB wykazało, że psycholodzy, którzy wykorzystują bardziej zmysłowy język oraz wiele metafor, dostrzegają pozytywne oddziaływanie na pacjentów. Właśnie dlatego poezja to kolejny czynnik, który może sprawić, że terapia będzie skuteczna.

Drzewa w kształcie głów

6. Współczucie

Badanie przeprowadzone przez AUB poruszało temat więzi łączącej pacjenta z terapeutą. Chociaż niektóre terapie podkreślają neutralność terapeuty, koniec końców bezstronność jest niemożliwa.

Zarówno pacjent, jak i psycholog mają uczucia i naturalną tendencję każdego człowieka do nawiązywania więzi. Mając to na uwadze, wiele strategii terapeutycznych podkreśla, że terapeuta powinien mieć prawo odczuwać współczucie wobec siebie samego i wobec swojego pacjenta.

To nie szkodzi całemu procesowi. Wręcz przeciwnie: wzmacnia więź łączącą pacjenta i psychologa oraz sprawia, że terapia staje się bardziej skuteczna.

7. Tajemnica

Tak wiele z tego, co ludzkie, pozostaje nadal tajemnicą dla naukowców, chociaż wielu psychologów nalega, że jesteśmy w stanie wszystko pojąć. To oczekiwanie, które jest niemożliwe do spełnienia. Właśnie dlatego terapia często nie przynosi rezultatów.

Pacjent i psycholog muszą to zrozumieć, jeśli chcą, aby terapia okazała się skuteczna. Istnieją pytania, na które nie ma odpowiedzi. I nie ma w tym niczego złego.

Profil głowy z puzzlem zamiast mózgu

I w końcu badanie AUB podkreśla, że dobry terapeuta powinien być profesjonalny, a jednocześnie ciepły, ponieważ ludzki dotyk odgrywa kluczową rolę w skutecznej terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.