Jakość życia pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi

Jakość życia pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się w jaki sposób można poprawić jakość życia pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi. Choroby zwyrodnieniowe stanowią trudne doświadczenie zarówno dla pacjentów, jak i dla ich rodzin.

Właśnie dlatego należy skoncentrować się na pozytywnych aspektach życia pacjentów, aby pomóc im jak najlepiej wykorzystać czas, który im jeszcze pozostał.

Wiele osób uważa, że na dobrą jakość życia składa się dobre zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego też kiedy zaczynają chorować, mają wrażenie, że cały ich świat się rozpada, a życie traci sens. To powszechny problem, który dotyka pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi.

Należy pamiętać, że jakości życia nie mierzy się jedynie w zdrowiu. Istnieje wiele innych ważnych czynników, co stanowi dobrą wiadomość dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi, którzy niepokoją się kwestią jakości swojego życia.

Zanim zaczniemy mówić o tych czynnikach, wyjaśnijmy dokładnie czym są choroby zwyrodnieniowe.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa?

Choroby zwyrodnieniowe to przewlekłe schorzenia, w których z czasem dochodzi do pogorszenia stanu niektórych komórek. To zmniejsza jakość tkanek w organizmie i może sprawić, że przestaną działać. Takie choroby, w przeciwieństwie do chorób zakaźnych, nie są wywoływane przez czynniki zewnętrzne.

Do dobrze znanych chorób zwyrodnieniowych zaliczamy takie, które wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Tym samym wpływają na działanie mózgów pacjentów, co może odbijać się na działaniach poznawczych, jak i kontroli nad ruchami. Dwie z najsłynniejszych chorób zwyrodnieniowych to choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

Starszy mężczyzna patrzący przez okno

Jednak choroby zwyrodnieniowe nie wpływają jedynie na układ nerwowy. Dotykają również wiele innych rodzajów tkanek i organów.

Pacjenci i ich rodziny mają duże trudności z radzeniem sobie z chorobami zwyrodnieniowymi, ponieważ są one nieuleczalne i ograniczają niezależność oraz swobodę ruchu pacjentów. Jednak należy podkreślić, że takie choroby nie ograniczają całkowicie jakości życia pacjentów.

Jak poprawić jakość życia pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi?

Jakość życia to abstrakcyjna koncepcja, która jest trudna do zdefiniowania, chociaż większość osób łączy ją z dobrym samopoczuciem. Jednak istnieją określone czynniki, które ją zwiększają. Zaliczamy do nich choćby relacje z innymi osobami oraz poczucie własnej wartości składają się zapewne na wyobrażenie o szczęściu większości osób.

Dlatego też w przypadku pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi pomocne może okazać się koncentrowanie się na poniższych kwestiach.

  • Dobre środowisko rodzinne. Członkowie bliskiej rodzinny powinni wspierać pacjenta. To bardzo ważne, aby pacjent nie czuł, że jest ciężarem dla innych.
  • Aktywne życie społeczne. Przynależność do grupy odgrywa znaczącą rolę w jakości życia. Istnieje wiele grup wsparcia dla osób cierpiących na nieuleczalne choroby. Dzięki nim pacjenci mogą wyrazić swoje niepokoje oraz uczyć się na podstawie doświadczeń innych osób. Udział w grupie wsparcia to świetny sposób na poprawę samopoczucia pacjentów.
  • Wygląd fizyczny. Jeśli chcesz poczuć się lepiej z samym sobą od wewnątrz, musisz zadbać o siebie z zewnątrz. Właśnie dlatego pacjenci z chorobami zwyrodnieniowymi nie powinni ignorować swojego wyglądu fizycznego. Pomóż im wyglądać jak najlepiej i czuć się jak najlepiej. To wpływa doskonale na nastrój pacjentów.
Wnuczka z babcią - jakość życia pacjentów z chorobami

Inne sposoby, które pomogą poprawić jakość życia pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi

Poza kwestiami, które poruszyliśmy już wcześniej, istnieje również wiele innych terapii, które poprawiają jakość życia pacjenta. Zaliczamy do nich między innymi hipoterapię (terapię przy udziale konia).

Bez względu na to, jaki sposób wybierzesz, ważne, że istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz pomóc poprawić życie osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji lub znasz kogoś, kto w niej jest, pamiętaj, że zawsze możesz coś zrobić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.