Siwy rozwód występuje u osób po 50. roku życia, które często są razem od dłuższego czasu. Termin pochodzi od Amerykańskiego Stowarzyszenia Osób Emerytowanych (AARP).
W Stanach Zjednoczonych jest to nasilające się zjawisko. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Susan L. Brown, opublikowanym w The Journals of Gerontology, wskaźnik rozwodów u osób powyżej 55 roku życia podwoił się w latach 1990-2010. Oznacza to, że około jeden na cztery rozwody w 2010 roku wystąpił u ludzi powyżej 50 roku życia.
Ale co jeszcze wiemy o tym zjawisku?
Siwy rozwód
Znany również jako rozwód srebrny lub diamentowy, odnosi się do tendencji do rozpadu małżeństw osób dorosłych „z siwymi włosami” (w wieku 50 lat lub więcej) po wielu latach spędzonych razem jako para.
To trend, który jest silny w krajach takich jak Stany Zjednoczone. Jednak dzieje się to również w pozostałych częściach świata. Sonia Abadi, lekarz, psychoanalityk i badacz, potwierdza, że „więcej rozwodów obserwujemy u par powyżej 60 roku życia i jest to zjawisko uniwersalne ”.
Pochodzenie koncepcji
Skąd wzięła się koncepcja „siwego rozwodu”? To Amerykańskie Stowarzyszenie Osób Emerytowanych ukuło ten termin w 2004 roku, publikując badanie dotyczące rozwodów w wieku średnim i poza nim.
Wiele lat później, w 2012 roku, naukowcy z Bowling Green State University nazwali to zjawisko „szarą rewolucją rozwodową”.
Przykłady siwego rozwodu
Istnieje wiele par celebrytów, które doświadczyły siwych rozwodów. Na przykład założyciel Microsoftu, Bill Gates i jego była żona, amerykańska bizneswoman Melinda Ann French Gates. Rozstali się po 27 latach małżeństwa.
Były wiceprezydent USA Al Gore i jego była żona Mary Elizabeth Aitcheson rozstali się po 40 latach spędzonych razem.
Zjawisko siwego rozwodu w Stanach Zjednoczonych
Liczba rozwodów wśród osób w wieku 50 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych podwoił się w latach 1999-2010. W rzeczywistości wskaźnik ten wzrósł z 0,5 procent do 1 procent rocznie.
Pokolenie temu mniej niż dziesięć procent rozpadów małżeńskich dotyczyło współmałżonka w wieku powyżej 50 lat. Jednak obecnie więcej niż jedna na cztery osoby w Stanach Zjednoczonych, które się rozwodzą, ma ponad 50 lat.
Chociaż w ciągu ostatnich 40 lat ogólny wskaźnik rozwodów w Stanach Zjednoczonych spadł, spadek ten nie jest jednorodny. W rzeczywistości liczba rozwodów wśród najmłodszych zmniejszyła się, ale wzrosła liczba rozwodów wśród osób starszych. To zjawisko siwego rozwodu.
Przyczyny rozwodów
Według Marty Ibáñez, psychologa specjalizującego się w terapii seksualnej i par, głównymi przyczynami rozwodów są:
- Brak komunikacji w związku.
- Poczucie „bycia w pułapce”.
- Niespełnienie oczekiwań.
- Niezwykle różne osobowości (a raczej niekompatybilne).
- Zmiana priorytetów.
- Brak zaufania do partnera.
- Niewierność
Logicznie rzecz biorąc, w siwym rozwodzie przyczyny te mają tendencję do nasilania się (z powodu upływu czasu), przez co mają większy wpływ na związek, co kończy się rozwodem.
W związku z tym upływ czasu, rutyna, zniszczenie związku, większe prawdopodobieństwo spotkania się z osobą trzecią lub niewierności to czynniki, które mają szczególny wpływ w przypadku rozwodu siwego.
Aspekty do rozważenia w siwym rozwodzie
W siwym rozwodzie są pewne aspekty o szczególnym znaczeniu. Są to:
- Alimenty. Płatności alimentacyjne są częstsze w przypadku szarych rozwodów.
- Konta emerytalne. Może to mieć poważny wpływ podczas rozwodu.
- Dzieci. Zwykle są to dorosłe dzieci, ale ponoszą także emocjonalne konsekwencje rozwodu.
- Umowy przedślubne. Pozwalają małżonkom na pisemny podział majątku i muszą być brane pod uwagę podczas rozwodu.
- Ponowne dołączanie do życia społecznego i ponowne małżeństwo. Ważne jest, aby przygotować się na nową dynamikę związku.
W rzeczywistości rozwody zdarzają się w każdym wieku. Jednak w Stanach Zjednoczonych po pięćdziesiątce obserwuje się obecnie wyraźny boom rozwodów.
Przyczyny rozwodu mogą być takie same w każdym wieku. Jednak upływ czasu, większa niż dawno niezależność ekonomiczna (zwłaszcza u kobiet) oraz poszukiwanie samorealizacji to czynniki, które mają szczególny wpływ na rozwód osób siwych. Ponadto wpływ może mieć również fakt posiadania rodziców, którzy również się rozwiedli.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brown, S. & Lin, I. (2012). The Gray Divorce Revolution: Rising Divorce Among Middle-Aged and Older Adults, 1990–2010. J Gerontol B Psychol Sci Soc Sci, 67(6): 731–741.
- Chavarría, L. et al. (s.f.). El divorcio: tipos, causas y consecuencias en los hijos. Universidad Autónoma de Coahuila.