Małżeństwo: poznaj kilka ciekawostek

Dowiedz się jak małżeństwo wyglądało na przestrzeni lat. Poznaj także zwyczaje i tradycje towarzyszące weselom na całym świecie.
Małżeństwo: poznaj kilka ciekawostek
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca, 2021

Małżeństwo to koncepcja, która wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Mężczyźni mogli tam zawierać takie związki po ukończeniu 14 roku życia, a dziewczynki – 12.

Z czasów rzymskich pochodzi zatem pierwsza ciekawostka na temat takiej relacji. Za tamtych czasów wierzono, że palec serdeczny “obsługuje” żyła idąca prosto do serca. Przekonanie to utrzymywało się przez lata.

Białe suknie pojawiły się w latach 40. XIX wieku. Wcześniej kobiety nosiły do ślubu dowolne kolory. To królowa Wiktoria stanęła na ślubnym kobiercu ubrana na biało i tak ustanowiła tę tradycję. To także u niej wybrzmiał pierwszy marsz weselny. Poznaj zatem więcej ciekawostek na temat małżeństw!

Sekretem udanego małżeństwa jest wielokrotne zakochiwanie się w tej samej osobie”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coontz, S. (2006). Historia del matrimonio: cómo el amor conquistó el matrimonio. Barcelona.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.