Aktywność fizyczna seniorów - cztery zalety

Naprawdę ważną kwestią jest to, by wraz z upływem lat zachować dobrą formę. W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się wszystkim korzyściom, z jakimi wiąże się aktywność fizyczna osób starszych.
Aktywność fizyczna seniorów - cztery zalety
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2020

Ważne jest, abyśmy byli sprawni i zdrowi tak długo, jak to tylko możliwe. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy się starzejemy. Z tego powodu w tym artykule zamierzamy opowiedzieć Ci wszystko o korzyściach, z jakimi wiąże się aktywność fizyczna dla osób starszych.

Będziemy mówić o ćwiczeniach, które są bardzo łatwe do wykonania i nie muszą być intensywne. Nie musi to być też żadna konkretna aktywność fizyczna.

Coś, co z pewnością jest jasne dla każdego z nas, to fakt, że wraz z wiekiem nasz układ sercowo-naczyniowy i oddechowy słabną. Oprócz tego dochodzi do pogorszenia sprawności układu mięśniowo-szkieletowego i nerwowego.

A to oznacza, że regularna aktywność fizyczna nawet w starszym wieku jest niezbędna, aby opóźnić fizjologiczny proces starzenia.

Spacer

Specjaliści od zdrowia zalecają regularne ćwiczenia dla osób starszych, ponieważ zapewniają one niezliczone korzyści dla zdrowia i pomagają przedłużyć nasze życie. Według National Institute for Aging aktywność fizyczna jest dobra dla osób w każdym wieku. Może ona złagodzić objawy wielu chorób przewlekłych.

Wbrew powszechnemu przekonaniu osłabienie naszego ciała i brak równowagi są bardziej związane z brakiem aktywności, niż z wiekiem.

Naprawdę ważną kwestią jest to, by wraz z upływem lat zachować dobrą formę. W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się wszystkim korzyściom, z jakimi wiąże się aktywność fizyczna osób starszych.

Aktywność fizyczna u osób w podeszłym wieku – cztery najważniejsze korzyści

Korzyści z aktywności fizycznej dla osób starszych jest naprawdę sporo. Z tego też powodu przedstawimy Ci dzisiaj jedynie cztery najważniejsze z nich.

1. Aktywność fizyczna wzmacnia serce

Kiedy osoby starsze wykonują aktywność fizyczną, ich mięśnie potrzebują więcej tlenu do funkcjonowania. Aby zaspokoić tę potrzebę, serce musi wykonać znacznie bardziej wymagającą pracę.

Kanały, przez które przepływa krew, nie są już tak funkcjonalne jak kiedyś, ani nie mają tak wysokiej przepustowości. Dzieje się tak, ponieważ serce nie ma już takiej siły, aby pompować tlen w organizmie.

Tak więc, kiedy seniorzy wykonują aktywność fizyczną, pomaga im to wzmocnić serce i utrzymać jednocześnie jego zdolność do relaksu. Ponadto zmniejsza to ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia, a także łagodzi trudności w oddychaniu.

Poza tym ćwiczenia sercowo-naczyniowe dla osób starszych oczyszczają drogi oddechowe i pomagają zwalczać powszechne choroby, takie jak zwykłe przeziębienie czy grypa.

2. Aktywność fizyczna zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej

Starzeniu się towarzyszy stopniowy spadek masy mięśniowej, lepiej znany jako sarkopenia. Aktywność fizyczna to doskonały sposób na spowolnienie sarkopenii i poprawę napięcia mięśniowego.

Seniorzy w parku

Wysoki procent tkanki tłuszczowej jest powiązany z wieloma różnymi chorobami, w tym problemami ze strony układu krążenia i cukrzycą. Regularne ćwiczenia spalają tkankę tłuszczową, zwiększają masę mięśniową i przyspieszają metabolizm, co jest świetną wiadomością dla osób starszych. I nie tylko starszych.

„Nie ma znaczenia, jak wolno jedziesz, o ile się nie zatrzymasz.”
-Konfucjusz-

3. Ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób. Oprócz tego może nawet zminimalizować negatywny wpływ niektórych objawów, gdy określone warunki już się rozwinęły.

Na przykład możemy przyjrzeć się demencji i chorobie Parkinsona. Regularne ćwiczenia wykonywane przez osoby cierpiące na te schorzenia mogą pomóc utrzymać równowagę i koordynację, a także zwiększyć niezależność funkcjonalną.

I na koniec, sam fakt, że uczestniczą w aktywności fizycznej, jest dla nich ważnym źródłem dobrego samopoczucia.

4. Aktywność fizyczna osób starszych poprawia ich zdrowie psychiczne

Wśród wszystkich korzyści płynących z aktywności fizycznej u osób starszych szczególnie wyróżnia się poprawa zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że ćwiczenia w naturalny sposób poprawiają nastrój. Dzieje się tak dlatego, ponieważ organizm uwalnia endorfiny, które sprawiają, że ci, którzy są aktywni, po prostu czują się dobrze.

Z tego powodu aktywność fizyczna jest polecana osobom starszym, które borykają się z psychologicznymi skutkami starzenia się. A to dlatego, że może być ona dla nich kluczem do nadania im rozmachu i energii.

Jak można sobie wyobrazić, aktywność fizyczna nie tylko przynosi korzyści fizyczne osobom starszym, ale także poprawia ich samopoczucie emocjonalne, poczucie własnej wartości i jakość życia. Poza tym sport tworzy więzi społeczne i zmniejsza ryzyko depresji.

Jaki rodzaj aktywności fizycznej dla osób starszych jest najlepszy?

Teraz, gdy omówiliśmy korzyści płynące z aktywności fizycznej u osób starszych, jest to idealny moment, aby rzucić okiem na niektóre ćwiczenia, które mogą oni wykonywać.

1. Ćwiczenia aerobowe i oporowe

Lekarze zalecają, aby osoby starsze codziennie wykonywały trwające przez 30 minut ćwiczenia wytrzymałościowe. Na przykład krążeniowo-oddechowe, które pozwalają podnieść tętno i przyspieszyć oddychanie. Chodzenie, jazda na rowerze lub pływanie to dobre przykłady ćwiczeń aeorobowych o niskim poziomie intensywności.

2. Trening siłowy

Trening siłowy rozwija mięśnie poprzez powtarzalne ruchy. Osoby starsze mogą wykonywać trening siłowy z ciężarami, taśmami oporowymi lub specjalnymi maszynami. Wystarczy, że dostosują wagę do swojej kondycji i możliwości fizycznych.

3. Ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie to chyba najlepszy sposób na zakończenie treningu. Ćwiczenia te stymulują rozluźnienie mięśni po okresie aktywności fizycznej. Umożliwiają regenerację organizmu po wysiłku i przygotowują go do przyszłego treningu.

Aktywność fizyczna seniorów

Jeśli te ćwiczenia rozciągające zostaną wykonane prawidłowo, poprawią i utrzymają elastyczność mięśni i ścięgien, unikając w ten sposób kontuzji oraz zmniejszając ból i sztywność mięśni u osób starszych.

Krótko mówiąc, regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć skutki starzenia się mięśni i układu krążenia, poprawiając tym samym jakość życia. Zwiększa ona w ten sposób nasze szanse na dalsze cieszenie się dobrą jakością życia i związanym z tym dobrym stanem zdrowia.

Na koniec musimy pamiętać o tym, że znacznie lepiej będzie, jeśli to ćwiczenie jest wykonywane w sposób kontrolowany, pod nadzorem specjalisty. Powinniśmy też unikać przemęczania się, co w rzeczywistości mogłoby wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.