Siedem wskazówek, które możesz dać nastolatkom o mediach społecznościowych

Co możesz polecić swoim nastolatkom w zakresie mediów społecznościowych? Jakie są największe niebezpieczeństwa czekające na nich? W tym artykule mówimy o tym, jak możesz pomóc im stworzyć podstawy do ochrony w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Nastolatki w mediach społecznościowych.

Istnieją pewne fakty, które nastolatkowie, jako potencjalni użytkownicy, powinni wiedzieć o mediach społecznościowych. Dzieci zaczynają korzystać z tych sieci w coraz młodszym wieku. Z tego powodu muszą znać pewne wytyczne. Chociaż większość nastolatków prawdopodobnie myśli, że posiada dużą wiedzę na ten temat, niekoniecznie tak jest. Co więcej, to fałszywe poczucie bezpieczeństwa sprawia, że są tak łatwym celem. Dlatego w tym artykule wymienimy siedem wskazówek, które możesz przekazać swoim nastolatkom na temat mediów społecznościowych.

Sieci społecznościowe, takie jak TikTok , Instagram, Snapchat i Twitch, w ostatnich latach mają większą liczbę użytkowników. Stały się teraz częścią krajobrazu mediów społecznościowych. Do tego stopnia, że wielu młodych ludzi zakłada, że aby być kimś, trzeba być obecnym w sieci. Używają tych platform nie tylko do spotkań towarzyskich, czy zdobywania informacji lub rozrywki: jest to również środowisko, w którym przeprowadzają społeczne eksperymenty i kształtują swoją tożsamość.

Może nadejść czas, kiedy te narzędzia staną się niezbędne. Łatwo jest zauważyć, jak dany 14-latek otrzymuje znaczną część swojego codziennego pozytywnego wzmocnienia z Instagrama. Co więcej, widzimy, że mogą rozwinąć uzależnienie od polubień, a ich sens życia wynika z tego, co pojawia się na ekranie.

Czy możemy jednak uniemożliwić młodym ludziom dojście do tych skrajnych sytuacji? Z pewnością możemy spróbować, pokazując im siedem wskazówek, które wymieniamy poniżej.

Jednym z najczęstszych problemów nastolatków jest myślenie, że jeśli nie są połączeni z siecią nawet przez chwilę, stracą coś z życia. Stan ten jest znany jako FOMO (Fear Of Missing Out).

nastolatki w mediach społecznościowych

Siedem wskazówek, które możesz przekazać nastolatkom na temat mediów społecznościowych

Niektórzy ludzie mogą uznać ten temat za dość nudny. Mogą nawet pomyśleć, że jest to nadmierne alarmowanie i dostrzeganie tylko wad związanych z mediami społecznościowymi. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, media społecznościowe same w sobie nie są ani szkodliwe, ani złe. Problem tkwi w sposobie, w jaki korzysta z nich młodsze pokolenie.

Grupa Qustodio i firma Ipsos, międzynarodowa korporacja specjalizująca się w badaniach rynku, przeprowadziły niedawno badanie, w którym zidentyfikowano nową rzeczywistość, nazwaną przez badaczy „hiperpołączonymi rodzinami”. Odkryli, że nastolatki w wieku od 12 do 17 lat spędzają z urządzeniami takimi jak telefon czy tablet więcej czasu niż w klasie na lekcjach.

Odkryto również, że rodzice zazwyczaj ograniczają dzieciom korzystanie z technologii, zamiast edukować je na temat korzyści i zagrożeń. Jednak na szczęście ten trend się zmienia. Coraz bardziej konieczne jest, aby rodzice wyjaśniali swoim nastoletnim dzieciom informacje o mediach społecznościowych.

1. Zachowaj ostrożność podczas publikowania pewnych rzeczy

Prywatność to jeden z najistotniejszych tematów w obszarze mediów społecznościowych. Nastolatki muszą bardzo uważać na publikowane materiały. Nie wszystko jest w porządku i nie wszystko jest nawet prawnie dozwolone. Na przykład intymne zdjęcia nigdy nie powinny być udostępniane, nawet w prywatnej wiadomości. Tego rodzaju obrazy mogą być wykorzystywane przez osoby trzecie w szkodliwy sposób. Zjawisko o nazwie sextortion (szantaż za pomocą nowej technologii) jest dość powszechne.

Jeszcze jedną rekomendacją jest dezaktywacja geolokalizacji na wszelkich obrazach udostępnianych w mediach społecznościowych.

2. Nie wszystko, co pojawia się w mediach społecznościowych, jest prawdą

Fałszywe wiadomości są na porządku dziennym. Udostępnianie danych, informacji i fałszywych wiadomości to coś, o czym dzieci i nastolatki powinny wiedzieć. Co więcej, poza fake newsami, istnieje instagramowy półświatek, w którym wszystko wydaje się idealne.

Należy ostrzec dzieci, że wielu influencerów to tylko produkty mediów społecznościowych. W rzeczywistości za tymi idealnymi ciałami i twarzami kryją się niekończące się sztuczki, filtry i wizyty u chirurga kosmetycznego.

Młodzież to tubylcy w świecie urządzeń i platform. Nie oznacza to jednak, że mają wystarczające umiejętności psychologiczne, aby radzić sobie z kanałami rządzonymi przez wizerunek, dyktaturą „polubień”, fałszywymi wiadomościami oraz cyberprzestępcami lub cyberprześladowcami. Potrzebują porady i wskazówek.

3. Są warte znacznie więcej niż „polubienia” – ryzyko walidacji i porównania

Inną rzeczą, którą nastolatki powinny wiedzieć o sieciach społecznościowych, jest to, że nie powinny opierać swojej samooceny na tym, co dzieje się na tych platformach. Często publikują swoje zdjęcie i czekają na powiadomienia. Co więcej, komentarz w tym czy innym kierunku może napełnić ich radością lub niepewnością i kompleksami.

Zazdrość to kolejny powracający czynnik w mediach społecznościowych. Instagram i TikTok to lustra, w których młode osoby porównują się. Jednak to, co obserwują tutaj na co dzień, ma niewiele wspólnego z tym, kim naprawdę są i co ich otacza.

School of Medicine John Hopkins przeprowadziła badanie, w którym odkryto, że depresja nastolatków i zachowania samobójcze wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach, co jest związane z pojawieniem się mediów społecznościowych

4. Nie wszystko stracone, jeśli jesteś offline przez kilka godzin

Inną rzeczą, którą nastolatki powinny wiedzieć o mediach społecznościowych, jest to, że prawdziwe życie istnieje poza ekranem. Dlatego dorośli powinni monitorować czas, jaki ich dzieci spędzają na swoich telefonach. Nastolatki powinny przyzwyczaić się do hobby i pasji poza technologią. Poprawi to ich jakość życia.

Wielu nastolatków doświadcza drażliwości, złego nastroju i zaburzeń snu spowodowanych uzależnieniem od mediów społecznościowych i telefonów komórkowych. To jest coś, co dorośli muszą kontrolować i zapobiegać.

5. Powiedz „nie” internetowym wyzwaniom

Wyzwania online stanowią realne zagrożenie dla nastolatków oraz każdego niedojrzałego i lekkomyślnego dorosłego. Jednym z przykładów było the blackout challenge, które polegało na tym, że biorący w nim udział ludzie podduszali się aż do utraty przytomności. Ostatnio było to szczególnie modne. Kilkoro dzieci i nastolatków zginęło próbując sprostać temu wyzwaniu.

zakapturzony chłopiec

6. Nie bądź częścią cyberprzemocy

Cyberprzemoc nie powinna być ani promowana, ani udostępniana. Nastolatki powinny wiedzieć, że nie wolno im tego robić, aby krzywdzić innych. Publikowanie prywatnych zdjęć lub filmów, obrażanie kogoś lub nękanie go jest przestępstwem i praktyką, w którą nigdy nie powinni się angażować.

7. W każdej nietypowej sytuacji zwróć się do osoby dorosłej

To chyba najbardziej podstawowa, ale najważniejsza rada. Rzeczywiście, dzieci i młodzież mogą i powinny prosić dorosłych o pomoc, gdy tylko znajdą się w nietypowej, niewygodnej lub groźnej sytuacji, z którą nie są w stanie sobie poradzić. Muszą czuć, że nie są sami i że mogą zwrócić się do swoich rodziców lub innych odpowiednich dorosłych w celu znalezienia rozwiązania. W ten sam sposób powinni zgłaszać kolegom z klasy wszelkie kampanie zastraszania lub nękania lub nieodpowiednie sytuacje.

Wreszcie, edukowanie nastolatków w tym aspekcie tak wcześnie, jak to możliwe, będzie bezpośrednio pośredniczyć w ich prawidłowym korzystaniu z sieci społecznościowych. Dlatego nie wahaj się dać im tych siedmiu wskazówek.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Informe 2021 de Qustodio e Ipsos: Familias hiperconectadas: el nuevo panorama de aprendices y nativos digitales: https://qweb.cdn.prismic.io/qweb/652ec17d-790d-49a5-8236-713c96b2c732_20191022_familias_hiperconectadas_es.pdf
  • Salomon I, Brown CS. The Selfie Generation: Examining the Relationship Between Social Media Use and Early Adolescent Body Image. The Journal of Early Adolescence. 2019;39(4):539-560. doi:10.1177/0272431618770809
  • Sha P, Dong X. Research on Adolescents Regarding the Indirect Effect of Depression, Anxiety, and Stress between TikTok Use Disorder and Memory Loss. Int J Environ Res Public Health. 2021 Aug 21;18(16):8820. doi: 10.3390/ijerph18168820. PMID: 34444569; PMCID: PMC8393543.
  • Woods HC, Scott H. #Sleepyteens: Social media use in adolescence is associated with poor sleep quality, anxiety, depression and low self-esteem. J Adolesc. 2016 Aug;51:41-9. doi: 10.1016/j.adolescence.2016.05.008. Epub 2016 Jun 10. PMID: 27294324.
Scroll to Top