Dwie strony ambicji - dowiedz się o nich czegoś więcej!

Dwie strony ambicji - dowiedz się o nich czegoś więcej!

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2019

Ambicja jest paradoksalna. Niektóre szkoły myślenia potępiają ambicje, podczas gdy inne ją chwalą. W rzeczywistości ambicja jest jedną z tych cech, których nie jesteśmy pewni, czy zaklasyfikować jako cnotę czy wadę. Dlatego zdecydowaliśmy się porozmawiać o tym jakie są dwie strony ambicji.

Merriam Webster definiuje ambicję jako „żarliwe pragnienie rangi, sławy lub władzy”. Sama definicja pokazuje dwie strony ambicji. Z jednej strony chęć osiągnięcia trudnego celu. Z drugiej strony, trywialne cele.

„Ambicja nigdy nie jest w większym pośpiechu niż ja; tylko nadąża za okolicznościami i moim ogólnym sposobem myślenia.”

-Napoleon Bonaparte-

Jest jeszcze inny sposób na dostrzeżenie dwóch stron ambicji: kiedy ktoś jest zbyt ambitny lub nie jest wystarczająco ambitny. Jeśli nie jesteś wystarczająco ambitny, po prostu zgadzasz się ze swoją obecną rzeczywistością. Trudno Ci będzie się rozwijać lub zmieniać. Jeśli jesteś zbyt ambitny, możesz robić rzeczy pozbawione skrupułów. Możesz zdecydować się iść po to czego chcesz, bez względu na koszty.

Brak ambicji i dostosowywanie się

Społeczeństwo wypuszcza wiadomości, które zachęcają ludzi do akceptowania rzeczy takimi jakimi są. Mówią ludziom, aby nie próbowali zmieniać rzeczy i po prostu rezygnowali z bieżących sytuacji. Może to być pozytywny komunikat, jeśli osiągnięcie tego czego pragniesz jest niemożliwe. Na przykład, gdy umiera ktoś bliski i nie chcesz tego zaakceptować.

Smutny mężczyzna

Jednak w innych okolicznościach ta sama wiadomość może być szkodliwa. Zazwyczaj wiadomość ta ma swój początek w strachu, autorytaryzmie lub obu. Ludzie naturalnie starają się być lepsi. Nie rezygnujemy z naszego losu. To przesłanie pochodzi od szkół myśli, które chcą promować posłuszeństwo. To ułatwia kontrolowanie ludzi.

Strach, brak pewności siebie lub nadmierna zależność od zewnętrznej siły mogą uczynić Cię konformistą. Innymi słowy, rezygnujesz ze swoich ambicji. Trzymasz się tego co oferuje Ci życie i nie próbujesz niczego innego.

Chciwość i nadmierna ambicja

Na drugim końcu spektrum jest chciwość. Chciwość to bezgraniczne pragnienie i pożądanie sukcesu i sławy. Chciwość jest jak bezdenna otchłań, ponieważ nic nigdy nie wydaje się wystarczające. Zawsze chcesz więcej i więcej. Jeśli jesteś chciwy, nigdy nie będziesz zadowolony.

Chciwość jest toksycznym uczuciem. To ona ciągnie Cię w dół i niszczy również ludzi wokół Ciebie. Chciwość nie zatrzyma się przed niczym. Chciwi ludzie wierzą, że cele usprawiedliwiają środki. Najważniejszą rzeczą jest zdobyć więcej i więcej. Nie ma znaczenia co musisz zrobić, aby to uzyskać.

Kobieta i mężczyzna w służbowych ubraniach - dwie strony ambicji

Ludzie pozwalają chciwości przejąć kontrolę, ponieważ czują, że czegoś brakuje w ich życiu. Niekoniecznie czegoś im brakuje. Jednak chciwi ludzie właśnie tak się czują. Nie mogą znieść braku czegokolwiek, bez względu na to jak małe to jest. W głębi duszy czują, że pewnego dnia wypełnią pustkę, którą w sobie mają.

Dwie strony ambicji

Widać teraz, że istnieją dwie strony ambicji. Możesz być zbyt ambitny lub za mało ambitny. Jednak zależy to również od motywów, które kierują Twoją ambicją. Jak sobie z tym radzisz i jaki jest Twój ostateczny cel?

Ambicja i wielkie marzenia są wykonane z tego samego materiału. Oba wiążą się z ogromnym wysiłkiem i trudnymi decyzjami. Musisz podejmować ryzyko i wykorzystywać nieznane ścieżki, aby uzyskać to czego chcesz. W tym sensie ambicja jest cnotą. Zabierze Cię ze strefy komfortu i zainspiruje do dalszych działań. To źródło ważnych osiągnięć w życiu.

Dwie strony ambicji mają również związek z Twoim celem. Czy Twój cel jest konstruktywny, obsesyjny i samolubny? W obu przypadkach potrzebujesz siły, aby osiągnąć swój cel. Jednak one nie są takie same. Jeśli Twoje cele są godne podziwu, Twoja ambicja jest pozytywna. Jeśli chcesz tylko wyglądać dobrze i karmić swój narcyzm, staje się to wadą.

Businesswoman wchodząca po schodach

Zachęcanie do braku ambicji i dostosowywania się nie jest dobre. Karmi to tylko niepewność i dewaluuje wysiłki ludzi na rzecz poprawy. Jednak nie powinieneś również zachęcać do nieokiełznanych ambicji, aby uzyskiwać więcej i więcej. Kluczem jest nauczenie się jak zrównoważyć dwie strony ambicji i zrozumieć ich subtelne różnice.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.