Sense8 - serial stanowiący hymn o miłości i wolności

Sense8 - serial stanowiący hymn o miłości i wolności
Cristina Calle Guisado

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Calle Guisado.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Od twórców filmu Matrix, Sense8 to serial dramatyczny o ośmiu ludziach, którzy są ze sobą połączeni telepatycznie. Siostry Wachowskie wyreżyserowały i stworzyły ten intensywny serial. Podobnie jak resztę ich pracy, możemy zdefiniować go jednym słowem: nietypowy.

Sense8 bardzo różni się od większości innych programów telewizyjnych i seriali Netflixa. Widz jest często pozbawiony równowagi przez jego koncepcję i unikalne postacie w serialu. Jednak Sense8 jest niezaprzeczalnie hymnem miłości i wolności.

Serial opowiada historię ośmiu nieznajomych, którzy są powiązani ze sobą psychologicznie i emocjonalnie, pomimo rozmaitych różnic. Każda postać pochodzi z zupełnie innego tła. Każdy z nich mieszka w innym kraju.

Jednak różnice te nie powstrzymują postaci od bycia połączonym na głębszym poziomie. Pracują i współpracują ze sobą pomagając sobie nawzajem i wykorzystując siłę każdego z bohaterów. Wspólnie walczą o przetrwanie gdy antagonista – telepatka, która dzieli z nimi moc, ale ma inne cele, poluje na nich. Sense8 jest doskonałym przykładem tego jak wartości są łącznikiem między kulturami. Wspólne wartości łączą cywilizacje.

Nie bój się być inny. Bój się być taki sam jak wszyscy inni.

-Anonim-

Sense8 – fabuła

Sense8 przedstawia historię ośmiu nieznajomych (Will, Riley, Capheus, Sun, Lito, Kala, Wolfgang i Nomi) pochodzących z różnych kultur, ras i orientacji seksualnych. Postacie te poprzez wspólne wizje lub sny doświadczają tragicznej śmierci kobiety, Angeliki. Po tym wspólnym doświadczeniu zostają połączeni mentalnie i emocjonalnie. To połączenie pozwala im komunikować się bez mówienia, odczuwać to co czuje reszta i dzielić się swoją wiedzą, językami i umiejętnościami.

Sense8 bohaterowie

Sezon 1

W pierwszym sezonie spotykamy każdego z ośmiu bohaterów, którzy żyją własnym życiem. Pomimo ich telepatycznego połączenia, tak naprawdę nie znają się nawzajem w prawdziwym świecie. Sezon bada w jaki sposób odkrywają i akceptują swoje zdolności telepatyczne, które sprawiają, że są “sensates” – osobami, które są zdolne do telepatycznego i empatycznego połączenia się z innymi “sensates” na całym świecie.

Podczas gdy oni próbują dowiedzieć się dlaczego są połączeni i co to oznacza, inny sensate o imieniu Jonas pomaga grupie. Jak w każdym dobrym serialu, jest też czarny charakter, tutaj jest to człowiek znany jako Whispers. Whispers próbuje złapać członków grupy i jest w stanie wejść w ich myśli.

Sezon 2

W drugim sezonie połączenie grupy zostało udoskonalone. Rozumieją i cieszą się z połączenia współpracując po to, aby pomóc grupie. Wydają się cenić więcej to co ich łączy niż to co ich dzieli. Ich różnice stwarzają możliwości wzajemnego wzbogacenia się.

W tym sezonie niektórzy z bohaterów spotykają się osobiście i tworzą plan pokonania Whispers. Odcinek po odcinku oglądamy jak każda postać ewoluuje i rośnie indywidualnie, co z kolei wzmacnia grupę jako całość. Każdy z nich staje się bardziej wartościowy dla grupy i doskonali połączenie między nimi. Związek między ośmioma staje się tak silny, że zaczynamy dostrzegać to, że oni wszyscy są w rzeczywistości jedną istotą.

Sense8 – główne postacie

Jedną z rzeczy, która czyni ten serial tak niezwykły, jest otwarta dyskusja na tematy takie jak płeć, seksualność, feminizm i wiara. Postacie opowiadają o różnych tematach i je przedstawiają. Jest ośmiu protagonistów, ale każdy z nich musi przetrwać. Wszyscy mają własne miłości, przyjaźnie, rodziny i lęki. Postacie drugoplanowe Angelica, Jonas i Whispers również są naprawdę interesujący na swój własny sposób.

Serial zaczyna się od ośmiu nieznajomych, którzy stają się głównymi bohaterami. Te postacie mają dobrze wyrysowane, realistyczne osobowości. Każda z nich ma unikalne cechy, które sprawiają, że są niezbędni dla grupy. Chociaż są bardzo różni, wszystkie mają jedno ważne połączenie: te same urodziny 8 sierpnia. Wszyscy mają po 27 lat, gdy serial się zaczyna.

Will Gorski

Will jest policjantem z Chicago cierpiącym na migrenę i mającym wizje związane z traumą z dzieciństwa. Jako dziecko był świadkiem morderstwa, które nigdy nie zostało rozwiązane. Will jest dobrym gliniarzem, a do tego jest lojalny i opiekuńczy a także staje się faktycznym liderem grupy.

sense8 Will Gorski

Riley Blue

Riley Blue, której prawdziwe nazwisko to Riley Gunnarsdottir to islandzka DJ. Pochodzi z trudnej przeszłości wypełnionej strachem. Wyjechała do Londynu, aby od tego uciec. Riley często pokazuje niesamowitą moc przebudzenia i łączenia naszych dusz.

Śmierć nie pozwala Ci się pożegnać. Rzeźbi dziury w Twoim życiu, w Twojej przyszłości, w Twoim sercu.

-Riley, Sezon 1, odcinek 9-

Capheus Onyango “Van Damme”

Capheus to pełny współczucia kierowca Matatu z Nairobi. Pasjonuje się sprawiedliwością i jest fanem aktora Jean Claude Van Damme. Jego matka i najlepsza przyjaciółka bardzo go wspierają. Jego umiejętności jako kierowcy są istotne podczas całego serialu.

Sun Bak

Sun to bizneswoman z Seulu, która dorabia sobie jako podziemna gwiazda kickboxingu. Ma skomplikowaną historię rodzinną, przez którą ostatecznie ląduje w więzieniu. Jej znajomość sztuk walki i wsparcie jej nauczyciela okazują się przydatne gdy grupa napotyka różne przeszkody.

Istniejemy z powodu seksu. Nie należy się tego bać. To coś, co należy uszanować. Coś z czego należy czerpać przyjemność.

– Sun, sezon 2, odcinek 1-

sun bak

Lito Rodríguez

Lito jest znanym aktorem, który gra w filmach akcji i telenowelach. Mieszka w Mexico City. Jego wrażliwość i świetne umiejętności aktorskie przydają się w różnych sytuacjach. Jego umiejętność kłamania i przekonywania pomaga wyprowadzić swoją grupę z więcej niż z jednej trudnej sytuacji. W dużej mierze polega na przyjaźni swojej przyjaciółki Danieli i bezinteresownej miłości swojego partnera Hernando aby mieć siłę, której potrzebuje w trudnych czasach.

Kala Dandekar

Kala jest chemikiem farmaceutycznym i oddaną Hinduistką z Mumbaju. Jest zmuszana do zaaranżowanego małżeństwa z mężczyzną, którego nie kocha. Jej znajomość chemii i zagadnień medycznych przydaje się niejednokrotnie.

Wolfgang Bogdanow

Wolfgang jest złodziejem z Berlina, który jest dobry w otwieraniu sejfów. Ma niedokończone interesy z ojcem i jest mocno zaangażowany w przestępczość zorganizowaną. Jednak każdy dobry zespół ma członka, który robi to co należy zrobić nie martwiąc się zbytnio o konsekwencje. Wolfgang ma również bezwarunkowe poparcie swojej prawej ręki, Felixa.

Nomi Marks

Nomi jest kobietą transpłciową z San Francisco. Jest polityczną blogerką i hackerem. Jej znajomość komputerów i liczne kontakty odgrywają dużą rolę w serialu Sense8. Nomi staje się jedną z najbardziej wpływowych postaci w tej historii. To dzięki jej znajomym hackerom i jej prawdziwej miłości, Amanicie.

Twoje życie jest albo zdefiniowane przez system, albo sposób w jaki przeciwstawiasz się systemowi.

-Nomi, sezon 2, odcinek 4-

naomi marks

Kim jestem?

“Kim jestem?” To tytuł jednego z odcinków Sense8. Ten odcinek zostaje w Twoim umyśle z powodu tego jak bardzo jest on szokujący. Na to pytanie dość trudno odpowiedzieć. W tym odcinku bohaterowie zmagają się z tym i próbują odpowiedzieć na to pytanie.

Co lub kto może zdefiniować naszą tożsamość? Czy to jest kwestia tego skąd pochodzimy, czym możemy się kiedyś stać lub co zrobiliśmy? Co mamy? Kogo kochamy lub kogo kochaliśmy wcześniej? Co straciliśmy? “Kim jestem?” To pytanie, które generuje o wiele więcej pytań. Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Budowanie naszej tożsamości jest bardzo złożonym procesem.

Te pytania sprawiają, że zastanawiamy się jak niebezpieczne może być etykietowanie. Umieszczenie etykiety na kimś jest przeciwieństwem próby ich zrozumienia. Sprowadza osobę do roli oznaczonej kolorem skóry, rasy, religii, orientacji seksualnej lub innych identyfikatorów. Są to aspekty naszego życia, których w większości przypadków nie możemy wybrać. Chociaż te cechy mogą być częścią tego kim jesteśmy, to one nas nie definiują.

Kim jestem? Domyślam się, że jestem dokładnie taki sam jak Ty. Nie lepszy. Nie gorszy. Ponieważ nie ma nikogo, kto był lub kiedykolwiek będzie dokładnie taki sam jak ty czy ja.

-Capheus i Lito, sezon 2, odcinek 1-

I dochodzimy do pięknego końcowego wniosku: istoty ludzkie są równe pomimo naszych różnic. Nikt nie jest lepszy ani gorszy od kogokolwiek innego. Nie ma dwóch osób, które są dokładnie takie same. Wszyscy są wyjątkowi. A ta wyjątkowość czyni nas równymi i równie ważnymi.

Sense8, Hymn miłości i wolności

W zeszłym roku Netflix podjął trudną decyzję o anulowaniu serialu po dwóch imponujących sezonach, pełnych emocjonalnych chwil i napięcia. Z powodu nalegań licznych fanów serialu, zakończył się on specjalnym dwugodzinnym odcinkiem. Długo oczekiwany finał został wyemitowany 8 czerwca 2018 roku.

Słuchaj, miłość nie jest czymś co kończymy, czymś, co ustalamy lub kontrolujemy. Miłość jest jak sztuka: siła, która wchodzi w nasze życie bez żadnych zasad, oczekiwań czy ograniczeń. Miłość jest jak sztuka, zawsze musi być wolna.

-Hernando, sezon 1, odcinek 9-

Oczekiwany finałowy odcinek został wydany 14 lutego 2018 roku. Wydaje się, że to idealna data, ponieważ ta seria to miłość i przyjaźń, hymn miłości i wolności.

Ta seria pokazuje miłość w najszerszym znaczeniu tego słowa: miłość do siebie, miłość do innych i oczywiście silna miłość do życia. Serial w kółko podkreśla znaczenie wolności do kochania i bycia kochanym. Kochajcie swoje życie, doceniajcie własną egzystencję, a także doceniajcie istnienie swoich bliskich.

Życie i śmierć są zawsze tak pomieszane razem, tak jak niektóre początki są zakończeniami, a niektóre zakończenia stają się początkami.

-Capheus, Sezon 1, Odcinek 9-

W Sense8 jest wiele niezapomnianych chwil. Serial jest trudny do zapomnienia ze względu na swoją oryginalność, wrażliwość, wyjątkowe poczucie humoru i ciąg akcji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.