Emocje: są niczym monety z dwiema cennymi stronami

Emocje: są niczym monety z dwiema cennymi stronami
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2021

Emocje są jedną z najważniejszych części Twojego życia psychicznego. Są uniwersalne i mają zdolność warunkowania Twoich myśli i procesów fizjologicznych. Mogą zmieniać rytm bicia serca, zmieniać szybkość oddechu, a nawet przewodnictwo skóry.

Są również ważne, ponieważ pomagają rozpoznać emocje innych ludzi. Wszyscy odczuwają szczęście, ból i zaskoczenie. Są podobne do Twoich, ale jeśli chodzi o drobne szczegóły, wszyscy jesteśmy bardzo różni. Nie ma dwóch twarzy, które mają dokładnie takie same zmarszczki lub które charakteryzuje ta sama ekspresja. Dokładnie tak samo jest z naszymi emocjami.

Pierwsza strona twoich emocji: wiadomość

W tytule tego artykułu powiedzieliśmy, że emocje są niczym dwustronna moneta. Obie te strony są równie cenne, ale mogą również obrócić się przeciwko Tobie. Jaka jest pierwsza strona? Pierwszą stroną emocji jest ich przesłanie: to, co mówią lub próbują powiedzieć.

Emocje są niczym klucz w dłoni.

Radość mówi: “Hej! Na wypadek, gdybyś tego nie zauważył, wydarzyło się coś dobrego! “Sprawia, że ​​czujesz, iż nadszedł czas, aby dobrze się bawić i prawdopodobnie będziesz się dobrze bawić. Uśmiech pojawia się sam z siebie, a Twoja twarz jaśnieje. Rozkwitasz jak kwiat, ponieważ chcesz dzielić się z innymi tym, co dzieje się z Tobą, gdy obejmujesz to uczucie całym swoim sercem.

Radość również mówi Ci, że miałeś rację co do decyzji, którą podjąłeś. Potwierdza drogę działania, którą wybrałeś i wzmacnia ją. Tak więc zawsze, gdy napotkasz podobny dylemat, bardziej prawdopodobne jest, że ponownie wybierzesz tę samą opcję.

Dodatkowo radość sprawia, że ​​jesteś bardziej hojny i mniej sceptyczny. Kiedy zrozumiesz przesłanie, które wysyłasz, możesz nawet poczuć, że przedtem zachowałeś sie trochę “głupio”, tak bardzo martwiąc się wszystkim.

“Aby uzyskać pełną wartość radości, musisz mieć kogoś, z kim możesz ją dzielić.”

-Mark Twain-

Emocje: smutek i zniesmaczenie

Smutek również niesie z sobą pewne wiadomości. Mówi Ci, że straciłeś coś, co jest dla Ciebie ważne w jakiś sposób. To może być przyjaciel, szansa, a nawet przedmiot, do którego bardzo się przywiązałeś.

Smutek jest również wezwaniem do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia. Zazwyczaj mówi Ci, że jest coś, co nie pasuje do Twojej opowieści. Musisz obrócić go na swoją korzyść, aby przekonać się, że wpasuje się jakoś w Twoje życie nie raniąc i nie szturchając swoimi ostrymi brzegami.

Emocja, która prawdopodobnie niesie z sobą najsilniejszym przekaz to obrzydzenie. To wyraźne i bezpośrednie wezwanie do odrzucenia tego, co sprawiło, że je poczułeś. Nie różni się to zbytnio od tego, gdy strach każe Ci uciec od niebezpiecznej sytuacji, chociaż w tym przypadku nie musisz brać pod uwagę tylu czynników. Najczęstszą reakcją jest unikanie.

Mieszane odczucia

Te trzy emocje to tylko kilka przykładów pierwszej strony medalu: przesłanie. Powinny one także wyjaśnić, dlaczego inteligencja emocjonalna jest tutaj tak ważna. Chodzi o to, aby wiedzieć, jak słuchać i dowiedzieć się, co emocje próbują Ci powiedzieć. Ale jeśli to takie proste, to dlaczego sprawia nam tyle kłopotów?

To dlatego, że nieczęsto doświadczasz tylko jednej emocji na raz. Ile razy czułeś jednocześnie radość i strach? Pomyśl o tym, że zacząłeś nowy, ekscytujący projekt, a potem nagle zacząłeś mieć wątpliwości, czy będziesz w stanie go zrealizować.

Inny przykład – masz szansę na nową okazję, ale będzie to oznaczać odmawianie sobie wielu innych rzeczy, które chciałbyś podjąć… lub kiedy zbliżasz się bardziej do niektórych ludzi, gdy dorastasz, a jednocześnie oddalasz od dawnych znajomych.

Druga strona emocji: energia

Właśnie wróciłeś do domu zmęczony, idziesz do kuchni, żeby coś zjeść, i nagle widzisz gęsty czarny dym, wydobywający się z mieszkania pod Tobą. W tym momencie całe Twoje zmęczenie znika i zaczynasz działać.

Dokładnie to samo dzieje się ze studentami, którzy musza podejść do egzaminu następnego dnia i spędzają wiele godzin na nauce. Duża ilość emocji, które czujesz, może pobudzić Cię bardziej niż jakikolwiek napój energetyczny wypełniony kofeiną.

Kobieta i emocje.

Im intensywniejsza emocja, tym więcej energii Ci oferuje. To może być bardzo przydatne, jeśli jesteś w dżungli i wpadniesz na lwa. Ale we współczesnym świecie, w którym obecnie żyjemy, musicie radzić sobie z energią o wiele bardziej inteligentnie. Na przykład możesz wyrządzić wiele szkody dzięki energii, którą czerpiesz z gniewu lub wściekłości, zarówno sobie, jak i innym ludziom.

Możesz powiedzieć lub zrobić coś, czego później będziesz żałować, powodując obrażenia równie nieprzyjemne, jak trudne do wymazania. Ćwiczenia fizyczne, na przykład, mogą dobrze służyć regulacji emocjonalnej. Dają Ci sposób na uwolnienie energii bez ranienia siebie lub innych.

Orzeł czy reszka? Jak widzieliście, emocje naprawdę są jednym i drugim. Informacją i energią. To bardzo potężne elementy, które mogą przynieść Ci wiele radości, jeśli potrafisz inteligentnie nimi pokierować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.