Rysowanie początkowo stanowi sposób uczenia się, później rozrywkę, a w życiu dorosłym również sztukę. Ale czy to aby na pewno wszystkie możliwości? Zdecydowanie nie! Rysowanie spełnia również inne, bardzo pożądane funkcje.
Być może właśnie teraz myślisz o epoce pełnej chaosu, która występuje w Twoim życiu. Twoje relacje interpersonalne, praca, czy inne dziedziny – wydaje się, że nic nie idzie tak, jak powinno. Co więcej nie potrafisz sobie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje.
Zdarza się to bardzo często. Wielokrotnie nie w naszym życiu nie potrafimy ubrać problemów czy emocji w odpowiednie słowa, które mogłyby je wyrazić. Co więc można zrobić w takiej sytuacji? Być może o tym nie wiedzieliście, ale właśnie w takich chwilach doskonałym rozwiązaniem jest rysowanie.
Niektóre osoby w celu wyciszenia umysłu i poukładania swoich myśli zajmują się pisaniem, inne oddają się zajmującej rozmowie z bliskimi. W taki właśnie sposób osiągają pewien stopień wyciszenia, który pozwala im poukładać myśli.
Przeczytaj również podobny artykuł: Pamiętać to co piękne – oczywistość czy prawdziwa sztuka?
Rysowanie to szczerość ukryta w gracji
-Claude Serre-
Nie chcemy jednak mówić o pisaniu czy innych strategiach, ale skupimy naszą uwagę na tym, co może nam dać rysowanie. W jaki sposób pomaga nam ono poradzić sobie z nagromadzoną frustracją, z napięciem umysłowym?
Rysowanie pozwoli Ci się odkryć na nowo
Nawet w najtrudniejszej sytuacji musimy przyznać, że największym problemem jest nieumiejętność uporania się z kłopotami w sposób adekwatny. To sprawia, że nie tylko nie działamy na rzecz rozwiązania problemu, ale często wręcz pogarszamy nasze początkowe położenie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Kolorowanie: nieskrępowana przyjemność terapeutyczna
Dlatego w sytuacji, w której wiele nierozwiązywalnych spraw wywiera na nas presję, warto nieco się wycofać, dać sobie czas i odkryć się na nowo. Być może pomyślisz, że znasz się dobrze. To jednak nie do końca jest zgodne z prawdą. Nowe sytuacje bowiem sprawiają, że każdego dnia odkrywasz swoje braki i zalety na nowo.
Istnieje lub pojawi się w Twoim życiu jeszcze wiele sytuacji, w których nie masz najmniejszego pojęcia w jaki sposób zareagujesz.
Bądź odkrywcą
Rysowanie ma na celu odkrywanie Twojego wnętrza na nowo. Oddając się tej terapeutycznej czynności możesz wyrazić to, co czujesz, a także odgarnąć całą tę mgłę, która nie pozwala Ci jasno myśleć. Rysowanie sprawia w rzeczywistości, że dni chaosu zostają policzone.
Przeczytaj również podobny artykuł: Kochanie siebie oznacza pielęgnację kwiatu, którym jesteś
Sztuka posiada ten nieoceniony przywilej obnażanie tego, co dominuje naszą aktywność, a także tego, co sprawia, że jako ludzie możemy być skuteczni w tym, co robimy.
-Emilia Pérez La Rotta-
Być może uważasz, że nie jesteś stworzony do rysowania, i że nie jest to dobre rozwiązanie w Twoim przypadku. To jednak nic więcej, niż dobra wymówka. Przecież to nie ważne czy na Twojej kartce pojawi się kilka nieskładnych kresek, czy jakiś bliżej nieopisany obraz.
Celem całego przedsięwzięcia nie jest narysowanie dzieła sztuki, ale uwolnienie umysłu z tego, co w znaczący sposób go w danej chwili obciąża.
Przeczytaj również podobny artykuł: Bądź lepszą wersją siebie – zawsze stawiaj na rozwój
Tak więc kiedy spocznie przed Tobą kartka papieru czy szkicownik, a w Twojej ręce znajdzie się gotowy do użycia ołówek, czy też inne narzędzie artystyczne, nie skupiaj się na tym co rysujesz.
Najlepiej nie myśl o niczym konkretnym. Pozwól się zabrać, choć jeszcze nie wiesz dokąd. Pozwól, by Twoja ręka popłynęła tam, gdzie zechce.
Rysowanie potężnym narzędziem terapeutycznym
Analizując omawiane przez nas zagadnienie z takiej perspektywy, łatwo zdać sobie sprawę z tego, że rysowanie samo w sobie może być niezwykle skutecznym narzędziem terapeutycznym.
Pozwala nam bowiem bez większego zastanowienia zajrzeć do naszego wnętrza, choćby było na pozór zupełnie skryte. Możemy lepiej poznać siebie samych.
Różnorodność wyboru
Jeżeli jednak nigdy nie pociągało Cię rysowanie i jesteś w tej dziedzinie zupełnym nowicjuszem, nie wahaj się bliżej przyjrzeć niektórym technikom. W ten sposób nauczysz się korzystać z narzędzia, które może być dobrym wyjściem z sytuacji, w której Twoje myśli wydają się być zupełnie splątane.
Przeczytaj również podobny artykuł: Braki emocjonalne – przyczyny ich powstawania i sposoby radzenia sobie
- Najpierw linie, później ruchy koliste: ta technika sprawdza się, gdy otoczenie przyprawia Cię o rozgoryczenie. Agresja potrzebuje ujścia, które możesz zapewnić rysując linie, które symbolizują powagę Twojej sytuacji. Później zajmij się relaksującymi owalami.
- Rysuj figury geometryczne i postacie: kiedy czujesz się zatroskany i pogarsza się jakość Twojego snu, z pomocą przychodzą figury geometryczne, takie jak koła czy trójkąty. Możesz też narysować postacie ludzi, zwierząt czy też pejzaże. Wybór dokona się sam na podstawie Twojego samopoczucia.
- Rysuj mandale: mandali używa się w największych religiach wschodu w celu odnalezienia wewnętrznego spokoju. To doskonała technika, jeśli masz na celu odnaleźć samego siebie, ogarnąć otaczający Cię chaos i przezwyciężyć rozczarowanie.
Inne doskonałe techniki
- Narysuj drogę: czasem rozczarowanie staje się na tyle przytłaczające, że nie jesteśmy odnaleźć właściwej drogi, która pozwoliłaby nam rozwiązać nasze problemy. Rysując drogi, nastawiasz umysł na rozwiązanie problemów i kontynuowanie życiowej podróży. Pozwoli Ci tez poszerzyć horyzonty.
Przeczytaj również podobny artykuł: Czy kreatywność i roztargnienie mają ze sobą związek?
- Tęcza, kwiaty i zielone pejzaże: zielony jest kolorem nadziei, a pozostałe kolory dodają nam radości. Takie kolorowe rysunki pomogą nam przetrwać trudne chwile pełne smutku i goryczy. Ciemność rozprasza się światłem. Stosuj więc w swoich pracach żywe kolory.
- Spirale: nie oznaczają wcale sytuacji bez wyjścia. Raczej chodzi o zerwanie ze stwierdzeniem, że można iść do przodu lub się cofać. Pozwala dostrzegać o wiele więcej możliwości. Nie wszystko w życiu układa się jak linia prosta. To doskonały sposób na to, by od nowa wprowadzić się w ruch i nie stać w miejscu.
Ludzie powinni mniej mówić, a więcej rysować. Osobiście byłbym gotów zupełnie zrezygnować z mowy i, tak jak w przypadku natury organicznej, komunikować się drogą wizualną
-Johann Wolfgang von Goethe-
Podsumowując
Oczywiście to zaledwie kilka pomysłów na to jak w praktyczny sposób wykorzystać rysowanie dla poprawy naszego samopoczucia. Nie wahaj się również stworzyć swoje własne sposoby terapii poprzez rysunek. Pamiętaj, że za pomocą sztuki można wiele się dowiedzieć na temat otaczającego nas świata, a także na temat nas samych.
Przeczytaj również podobny artykuł: Trening uważności, czyli mindfulness dla każdego z nas
Być może w Twoim przypadku bardziej sprawdzi się rysowanie punktowe, albo utworzenie repliki jakiegoś obrazu, który przypadł Ci do gustu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wściekłość znakomitą przykrywką dla głębokiego strachu
Niezależnie od tego jaką techniką spodoba Ci się posługiwać, pamiętaj, że najważniejsze jest to, by rysowanie odbywało się bez namysłu. Nie uciekaj w tym czasie do problemów, czy poszukiwania ich rozwiązań. Po prostu zjednocz się z ołówkiem i pozwól temu, co masz na myśli przedostać się na kartkę papieru.