Rybak i żółw – poznaj tę japońską legendę!

Rybak w trakcie pracy

Istnieje pewna japońska legenda, która pomaga nam docenić czas, który spędzamy szczęśliwie. Ta legenda to “Rybak i żółw”.

Legendy to historie, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie nie tylko w celu rozrywki, ale także w celu nauczania wartości i ważnych lekcji. Są to historie, które mogą budzić emocje i sprawiać, że zaczniemy zastanawiać się nad naszym codziennym życiem. “Rybak i żółw” to jedna z takich historii.

Mimo, że jest krótką historią, to jej przesłanie jest wyraźne i mocne. Zachęca nas do zakwestionowania rytmu życia, jaki prowadzimy. Zastanowienia się nad tym, czemu poświęcamy nasz czas. Nad ważnościami naszych decyzji i działań. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!

Rybak i żółw – mądra, japońska legenda

Dawno temu skromny rybak o imieniu Urashima mieszkał w małym nadmorskim miasteczku. Pewnego dnia, wracając do domu po ciężkim dniu na morzu, zauważył, jak grupa dzieci znęcała się nad żółwiem na plaży. Natychmiast zganił dzieci za ich zachowanie i aby upewnić się, że wypuszczą zwierzę wolno, dał dzieciom kilka monet.

Gdy zwierzę było wolne, Urashima pomógł mu wrócić do morza. Następnego dnia, gdy łowił na morzu usłyszał głos wypowiadający jego imię. Kiedy szukał źródła tego głosu, zdał sobie sprawę, że był to żółw, którego uratował dzień wcześniej.

Rybak i sieciŻółw powiedział mu, że był sługą królowej wszystkich mórz, która mieszkała w Pałacu Smoka, do którego rybak został następnie zaproszony w geście wdzięczności za jego zachowanie. Mężczyzna wspiął się więc na grzbiet żółwia, a ten zabrał go wzdłuż dna morskiego, aż dotarli do miejsca, w którym mieszkała królowa.

Urashima był zdumiony luksusem pałacu i pięknem królowej. Zabawiała go to i umilała mu czas. Ale po trzech dniach rybak powiedział królowej, że chce wrócić do domu, ponieważ śniło mu się, że jego starzy rodzice go potrzebują.

Ciąg dalszy japońskiej legendy

Królowa nie sprzeciwiła się jego powrotowi, ale przed wyjazdem dała mu lakierowane pudełko ozdobione perłami. I ostrzegła go: w żadnym wypadku rybak nie powinien otworzyć pudełka. Jeśli pudełko pozostanie zamknięte, będzie on szczęśliwy.  

Po wynurzeniu Urashima ruszył do domu. W miarę jak Urashima zbliżał się do domu, był coraz bardziej zaskoczony, ponieważ nie rozpoznawał swojego miasteczka. Kiedy przybył do miejsca, w którym powinien znajdować się jego dom, znalazł inny budynek. A kiedy pytał przechodniów o jego rodziców, nikt nie potrafił mu odpowiedzieć.

JaponiaKiedy wypowiedział swoje imię bardzo stara osoba powiedziała, że ​​w dzieciństwie słyszała historię rybaka, który nazywał się tak samo i który zniknął na morzu. Jednak szczegół polegał na tym, że stało się to setki lat temu, chociaż dla Urashimy minęły tylko trzy dni.

Samotny, smutny i zdesperowany poszedł nad brzeg morza. Wtedy pomyślał, że jeśli otworzy pudełko, które dała mu królowa, być może uda mu się wrócić do Pałacu Smoka. Ale kiedy je otworzył biały dym wydobył się z jego wnętrza.

Urashima zaczął starzeć się z każdym krokiem. Jego twarz miała coraz więcej zmarszczek, ciało stawało się coraz cięższe, a włosy coraz bardziej siwe. W tym momencie zdał sobie sprawę, co zawiera to pudełko: lata, które upłynęły, gdy znajdował się w pałacu. Lata, które teraz powróciły do jego ciała. Następnego dnia ciało Urashimy spoczywało na brzegu plaży.

Czego uczy nas ta japońska legenda?

Japońska legenda o rybaku i żółwiu zachęca nas do refleksji na temat jakości naszego czasu i naszych działań. Jak również przypomina, że nasze działa zawsze będą miały swoje konsekwencje.

  • Często, gdy jesteśmy zdrowi lub szczęśliwi wydaje nam się, ze czas płynie znacznie szybciej. Najważniejsze jest jednak to, aby się nie zgubić i zawsze pamiętać o ludziach wokół nas i o naszych celach. Ponieważ nie możemy mylić przyjemności i pożądania z dobrobytem. Ani tego, co otrzymujemy natychmiast, aby zaspokoić naszą potrzebę z satysfakcją wynikającą z osiągnięcia czegoś dzięki wysiłkowi i ciężkiej pracy.
  • Nie możemy też zapominać o konsekwencjach naszych decyzji i działań. Wszystko ma konsekwencje, zarówno dobre, jak i złe. Legenda o rybaku i żółwiu świetnie to pokazuje, gdy Urashima otwiera skrzynkę, pomimo zakazu.

„Najlepsze życie to nie to najdłuższe, ale to najbogatsze w dobre uczynki”.

Maria Curie-Skłodowska

Niewątpliwie ta japońska legenda daje nam cenne lekcje dotyczące życia, które zachęcają nas do refleksji i które mogą nam pomóc w codziennych zmaganiach.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Quartucci, G. (2000). Grandes obras de la literatura japonesa. UNAM.
  • Serra, I. S. (2006). Leyendas y cuentos del Japón (Vol. 29). Ediciones AKAL.
  • Wakatsuki, F. (1966). Tradiciones japonesas (No. 895.6-34). Espasa-Calpe,.

 

Scroll to Top