Pragniesz rozwijać się zawodowo, lecz dalej nie masz pewności odnośnie właściwej drogi do osiągnięcia tego celu? Rozwój zawodowy niekoniecznie oznacza awans lub lepszą pracę. Jednak prędzej czy później postęp doprowadzi do zewnętrznych “śladów” wzrostu.
Rozwój zawodowy dotyczy przede zadowolenia ze swojej pracy i znalezienia sposobów na zwiększenie jej wydajności. Możesz jednocześnie uczynić ją bardziej atrakcyjną dla Ciebie. Spędzasz dużą część swojego życia w pracy, więc ważne jest, aby czuć się zadowolonym z tego, co robisz.
“Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, uczenie się, poświęcenie się, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz albo chcesz robić”.
–Pele–
Możesz wesprzeć swój rozwój zawodowy za pomocą wielu rzeczy. W tym artykule dowiesz się o pięciu z nich. Są to konkretne zadania, które należy zrobić, jeśli uważasz, że nadszedł czas, aby przejść na nowy poziom.
1. Samoocena – jedna ze ścieżek poprawiających rozwój zawodowy
Samoocena jest niezbędnym elementem wiedzy o tym, gdzie się znajdujesz oraz gdzie musisz się znaleźć w swoim życiu zawodowym. Przeprowadzać samoocenę należy co najmniej raz w roku.
Ten proces nie wymaga żadnych reguł ani określonych procedur. Ważne jest, abyś skupiał się na swoich dobrych i złych punktach. Eksperci zalecają, aby zbadać poziom motywacji w swoim życiu zawodowym oraz co na nią wpływa.
Twierdzą również, że powinieneś odkryć swoje mocne i słabe strony. Szczególnie ważne jest, aby spróbować określić to, co sprawia Ci najwięcej problemów i w jaki sposób możesz to zmienić.
2. Więcej szkoleń przyspiesza rozwój zawodowy
Nasze nawyki i brak czasu czasami sprawiają, że zapominasz o poszerzaniu, aktualizowaniu lub pogłębieniu swojej wiedzy. Jest to ogromny błąd, gdyż w dzisiejszych czasach ona szybko się starzeje.
Dlatego dodatkowe szkolenia i zawody poszerzą Twoje horyzonty, stworzą nowe możliwości i ostatecznie ułatwią Ci pracę. Aby wesprzeć swój rozwój zawodowy, konieczne jest ukończenie jakiegoś kursu lub innego programu szkoleniowego przynajmniej raz na rok.
3. Przeprojektuj procesy
Słowo “przeprojektowanie” wydaje się być dość skomplikowanym procesem, czymś, co może być zrobione tylko przez specjalistę. Niemniej jednak jesteś w stanie to zrobić w odniesieniu do pewnych aspektów swojego procesu roboczego.
Krótko mówiąc, aby pobudzić rozwój zawodowy, musisz zidentyfikować procesy, które kradną Twój czas i ocenić, czy możesz je w jakiś sposób uprościć albo usprawnić. Czasami wymaga to małej analizy.
Jakie sztuczki lub metody wykorzystują ludzie, którzy wykonują podobną pracę, aby zaoszczędzić czas i uwydatnić swoją pracę? Czy pojawiły się ostatnio nowe technologie, które mają związek z tym, co robisz? To ćwiczenie analizy i refleksji może doprowadzić do znaczących zmian.
4. Wzbogać swoje środowisko pracy
Bardzo ważne jest, aby czuć się wygodnie we własnym środowisku pracy. Obejmuje to otaczające Cię fizyczne obiekty, jak również osoby, z którymi współpracujesz. Tak, rozwój zawodowy nie dotyczy jedynie czynników psychologicznych.
Dlatego warto zastanowić się, czy jakiś przedmiot lub element nie sprawia, że czujesz się niekomfortowo lub w jakikolwiek inny sposób negatywnie wpływa na Twoje działania. Czy siedzisz wystarczająco wygodnie? Być może usunięcie lub dodanie czegoś sprawi, że poczujesz się lepiej?
Jeśli chodzi o stosunki w pracy, bardzo ważne jest, aby robić wszystko, co możliwe, do ich wzbogacenia. To nie znaczy, że musisz stać się z kolegami najlepszymi przyjaciółmi. Chodzi raczej o wzmocnienie więzi solidarności i koleżeństwa, jakie z nimi tworzysz. To z pewnością wpłynie na Twoją motywację.
5. Zdobądź więcej kontaktów zawodowych
Nie jest tajemnicą, że obecnie wiele stanowisk jest “zbędnych”. Długoterminowe umowy o pracę są raczej wyjątkiem niż regułą. W dzisiejszym świecie zawodowym panuje kultura pracy tymczasowej, co w sumie jest kolejną szansą na rozwój zawodowy.
Zawsze musisz być świadom faktu, że Twoje obecne stanowisko może być nagle i bezproblemowo wyeliminowane, w związku z czym ważne jest, aby stworzyć dużą sieć kontaktów zawodowych. Najlepszym sposobem na znalezienie nowej pracy są właśnie znajomi lub koledzy.
Nie zapominaj o tym fakcie. Nie zrywaj więzi ze swoimi kolegami ze szkoły lub współpracownikami z poprzednich miejsc pracy. Ponadto bądź na bieżąco z popytem na pracę w swojej dziedzinie. To Ci kiedyś na pewno pomoże!
Rozwój zawodowy to również jeden ze sposobów na rozwój osobisty. Praca pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości. Dlatego ważne jest, aby doceniać to, czym się zajmujesz, i zawsze szukać ścieżek do doskonalenia tego. Zamieni to Twoją pracę w stałe źródło rozwoju osobistego.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Añorga Morales, J. (1999). La educación avanzada: Paradigma educativo alternativo para el mejoramiento profesional y humano de los recursos laborales y de la comunidad. La Habana.