Jak nauczyć dzieci radzić sobie ze stresem - oto kilka cennych porad

Jak nauczyć dzieci radzić sobie ze stresem - oto kilka cennych porad

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2019

Przy odpowiednim zaangażowaniu możemy nauczyć dzieci radzić sobie ze stresem. W ten sposób będą mogły skutecznie zarządzać swoimi emocjami.

Stres dotyka dorosłych i, niestety, dotyczy także wielu dzieci. Nasze tempo życia znacznie wzrosło w ostatnich latach. Z tego powodu bardzo ważnym zadaniem rodziców i opiekunów stało się nauczenie dzieci, jak radzić sobie ze stresem.

Umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach jest niezwykle ważna dla każdej dorosłej osoby, ale uczenie dzieci, jak radzić sobie ze stresem jest jeszcze ważniejsze.

Podstawowe znaczenie w zapobieganiu pojawiania się nadmiernego stresu są umiejętności ustalania priorytetów, zarządzania czasem i odpoczywania we właściwy sposób. Jeśli dzieci nie nauczą się tych umiejętności, mogą zostać przytłoczone przez stres.

Z tego powodu ważne jest, aby nauczyć ich strategii, które pomogą im radzić sobie z trudnymi sytuacjami i tempem współczesnego życia. W ten sposób poczują się lepiej i będą w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami.

Zidentyfikowanie źródła stresu u dziecka, czyli tego, co go powoduje i jakie kroki należy podjąć, to niezbędne kroki, jakie należy podjąć, aby pomóc dziecku się zrelaksować.

Jak radzić sobie ze stresem, czyli  co stresuje nasze dzieci?

Zbyt dużo pracy, szybkie tempo życia i przeciążenie obowiązkami prowadzą do stresu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak poziom stresu może podnieść wiele innych czynników. Hałas i wszelkiego rodzaju nasycenie środowiska oraz nadmiar bodźców konkurujących o naszą uwagę również prowadzą do stresu.

Zestresowane dziecko zatyka uszy

W przypadku dzieci, które są bardziej podatne na hałas i inne bodźce fizyczne, codzienne stresory są często wzmacniane, co sprawia, że ​​umiejętność radzenia sobie z nimi jest jeszcze ważniejsza. Zajęcia szkolne i pozalekcyjne, presja osiągania sukcesów, zmiany rutyny, a także konflikty rodzinne powodują stres u wielu dzieci.

Należy również pamiętać, że ograniczenie aktywności fizycznej u dzieci nie pomoże. Co więcej, dziecko, które nie ćwiczy, traci świetny sposób na rozładowanie stresu. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom ćwiczenia przez co najmniej godzinę dziennie. Niezastosowanie się do tego zalecenia najprawdopodobniej zaszkodzi ich zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Jak poznać, że dziecko jest zestresowane

Oznaki stresu u dzieci są subtelne, a w niektórych przypadkach nawet mylące. Obejmują bóle brzucha, bóle głowy i nagłe zmiany zachowania. Możesz również zauważyć zmiany nastroju i problemy ze snem, a także trudności z koncentracją w szkole.

Ponadto jeśli dziecko doświadcza poważnych zmian znanej mu codzienności, takich jak przeprowadzka do innego miejsca lub pojawienie się nowego członka rodziny, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wpływ, jaki te zmiany wywierają na dziecko.

Nie jest trudno zidentyfikować możliwe objawy stresu u dzieci, jeśli należycie zwraca się na nie uwagę. Ponadto należy pamiętać, że problemy w szkole lub w innym miejscu, w którym dzieci spędzają czas, również znacznie podnosić poziom stresu.

Kilka kluczowych porad, jak nauczyć dzieci radzić sobie ze stresem

Typowe dziecko nie do końca rozumie, że ma do czynienia ze stresem. Po prostu wie, że czuje się smutne, wyczerpane, złe lub niespokojne. Stres może być dla niego czymś nowym i najprawdopodobniej nie wie, co zrobić ze swoimi emocjami.

Dlatego ważne jest, aby pomóc dzieciom zrozumieć, czym jest stres, co go powoduje i jak sobie z nim radzić.

Joga pomaga radzić sobie ze stresem

Aby nauczyć dzieci radzić sobie ze stresem:

  • Musisz zdobyć ich zaufanie, aby wiedziały, że mogą z Tobą porozmawiać na każdy temat.
  • Musisz także uważnie i aktywnie słuchać tego, co chcą ci powiedzieć i czego chcą od Ciebie, zanim zaoferujesz sugestie i porady. Dzięki temu każda udzielona rada będzie o wiele cenniejsza.
  • Zachęć dzieci do udziału w zajęciach, które pozwolą im odpocząć. Wielu dzieciom dużo łatwiej jest rozmawiać o swoich problemach w sytuacjach aktywnych, szczególnie tych, które sprzyjają relaksowi. Nie wymagające rywalizacji i kreatywne działania, spacer na łonie natury, a nawet pieczenie ciastek to świetne sposoby na złagodzenie stresu.
  • Zachęcaj dzieci do ćwiczeń aerobowych i innych aktywności, które sprzyjają odprężeniu. Ale zachęcaj także do zwolnienia i wyłączenia się od codziennego zabiegania.

Uwagi końcowe

Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie Psychology Research and Behavior Management stwierdza, że ​​medytacja i joga w szkole mogą pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i lękiem.

Dotychczas aktywności te pomogły znacznie poprawić jakość życia wielu dzieci. Dlatego nie wystarczy uczyć dzieci, jak radzić sobie ze stresem tylko poprzez ćwiczenie umiejętności emocjonalnych czy zajęcia twórcze. Warto uczyć dzieci także tego, że przekazywanie emocji przez ciało wpływa pozytywnie na samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bazzano, A., Anderson, C., Hylton, C., & Gustat, J. (2018). Effect of mindfulness and yoga on quality of life for elementary school students and teachers: results of a randomized controlled school-based study. Psychology Research And Behavior ManagementVolume 11, 81-89. doi: 10.2147/prbm.s157503
  • Jewett, J., & Peterson, K. (2002). Stress and young children. Champaign, IL: ERIC Clearinghouse on Elementary and Early Childhood Education.
  • Organización Mundial de la Salud. (2010). Recomendaciones mundiales sobre actividad física para la salud. [Ginebra].
  • Tufnell, G. (2005). Stress and reactions to stress in children. Psychiatry4(7), 69-72. doi: 10.1383/psyt.2005.4.7.69

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.