Rodzaje pracowników oraz ich mocne i słabe strony

Rodzaje pracowników oraz ich mocne i słabe strony

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2019

Wszystkie firmy mają bardzo różne rodzaje pracowników. Niektórzy pracownicy mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju i ekspansji, a jeśli inni byliby nieobecni, moglibyśmy tego nawet nie zauważyć (lub ich brak zostałby nawet doceniony). Umiejętność rozróżniania ich może czasami być żmudnym zadaniem, szczególnie gdy niektórzy ludzie odważnie maskują fakt, że wnoszą od siebie dużo mniej.

Z drugiej strony, świadomość, że nasz wkład pracy jest ważny dla firmy ma bezpośredni wpływ na naszą samoocenę. Dzięki temu czujemy się użyteczni i potrzebni, a także zwiększamy poczucie własnej wartości, gdy otrzymujemy pochwałę za dobrze wykonaną pracę. Niestety, nie wszyscy podzielają te idee osobistej samorealizacji lub rozumieją je wystarczająco dobrze.

W dzisiejszym artykule omówimy rodzaje pracowników oraz ich mocne i słabe strony. Koniecznie przeczytaj!

Są ludzie, którzy wyraźnie tworzą konflikt, którzy starają się zdobyć jak najwięcej przy jak najmniejszym wysiłku. Wielu z nich próbuje nawet iść po trupach tylko po to, aby uzyskać to czego chcą. Czasem nawet ich przełożeni szanują te techniki, ponieważ wolą mieć nierzetelne osoby, jeśli te generują większe korzyści.

W tym sensie bardzo trudno jest znaleźć pracowników, którzy naprawdę są wartościowi na tak konkurencyjnym i nepotycznym rynku pracy. Trudno też znaleźć pracowników, którzy są odpowiedzialni, asertywni i szlachetni. Pracownicy, którzy nie muszą uciekać się do nikczemnych zachowań, takich jak chodzenie po trupach do celu i pomijanie wkładu innych osób, aby uzyskać to, czego chcą.

Umożliwienie firmie wzrostu poprzez pracowników, którzy czują się niekomfortowo i nie lubią ich pracy, jest nieetyczne. Ponadto, generuje złą reputację i sprawia, że ​​pracownicy szukają innych miejsc pracy, które są bardziej dostępne i adekwatne do ich umiejętności.

Aby dowiedzieć się, jak odróżnić, kto jest wartościowy i na kogo należy uważać, stworzyliśmy listę typów pracowników. Ta lista pomoże Ci przeanalizować zalety i wady poszczególnych cech każdego pracownika.

Praca przy biurku

Rodzaje pracowników: ich plusy i minusy

Toksyczna osoba

Musisz trzymać się z dala od tych ludzi. Są zazdrośni, zawistni i manipulujący. W zależności od ludzi z którymi się otaczają, mogą powodować mniejszą lub większą szkodę. Jeśli inni, z którymi pracują są asertywni i uczciwi, nie będą oni mieli żadnej kontroli.

Jeśli, wręcz przeciwnie, zajmują wysoki szczebel w hierarchii, użyją tej kontroli dla własnej korzyści. Toksyczni ludzie lubią poniżać, ignorować i traktować ludzi, których uważają za gorszych protekcjonalnie. Nie mają nic przeciwko konieczności wykorzystywania własnych przyjaciół, aby osiągnąć swoje cele. Mogą skończyć samotnie, ale będą mieli duży wpływ ze względu na ich toksyczne zachowanie.

Rodzaje pracowników – lider

Z tych typów pracowników lider najbardziej przypomina szefa. Są motywacyjni, przedsiębiorczy, mają wiele pomysłów i starają się sprawić, by inni czuli się swobodnie. Zawsze starają się wykorzystać każdą sytuację, choć może być to trudne. Zazwyczaj mają taką samą liczbę wielbicieli, jak i krytyków, ponieważ budzą w innych zazdrość.

Mają dobre relacje z przełożonymi, ale nie są pochlebni ani pedantyczni. Lubią swoją pracę i jest dla nich bardzo ważne, aby ich zespół maksymalnie się starał. To może sprawić, że będą zbyt wymagający wobec ludzi, którzy nie są ich podwładnymi, a co za tym idzie mogą przeszkadzać innym.

“Jedna maszyna może wykonywać pracę pięćdziesięciu zwykłych ludzi. Żadna maszyna nie może wykonywać pracy jednego niezwykłego człowieka.”

-Elbert Hubbard-

Pesymista

Pesymistyczny pracownik zawsze jest rozgniewany. Nigdy nie przestaje narzekać, a każda decyzja, którą podejmiesz będzie wydawać się zła. Nie wie jak dostosować się do zmian, a jego zachowanie może powodować konflikty między pracownikami. Tacy pracownicy nie widzą niczego poza czarnym i białym, co czyni ich panikarzami. Prawie nie cieszą się dobrymi wiadomościami i odcinają się od ciężaru złych wieści.

Pomimo wszystkich braków pesymista nie jest złym człowiekiem ani złym pracownikiem. Zwykle wykonują swoją pracę poprawnie (chociaż nigdy nie zgadzają się z rezultatami). Tacy ludzie twardo stąpają po ziemi. Są dojrzali i mogą powstrzymać innych od codziennej pracy z głową w chmurach.

Wieczny optymista

Wieczny optymista, w przeciwieństwie do pesymisty, zawsze ma dobry nastrój. Wszystko wydaje się wspaniałe, nawet jeśli coś nie idzie dobrze. Bardzo trudno jest mu się zniechęcić lub rozkleić i zawsze są w stanie zapewnić rozwiązania. Kiedy stają twarzą w twarz z własnymi lub czyimiś przeciwnościami losu, to oni są pierwszymi, którzy uśmiechają się i mówią “zawsze mogło być gorzej”.

Ich postawa czasami może być trochę naiwna. Inni ludzie ogólnie lubią optymistów, ale do pewnego stopnia. Wszyscy mamy problemy i musimy się czuć, że oni nam współczują. Zatem słuchanie niejasnych sugestii optymisty może prowadzić do emocjonalnego odłączenia się od tej osoby. Życie jest pełne wzlotów i upadków, a jedno nie zawsze jest bardziej odpowiednie od drugiego.

Żartowniś w pracy - rodzaje pracowników

Człowiek “tak”

Na początku człowiek “tak” może dobrze dogadywać się z innymi. W zależności od poziomu inteligencji będzie wiedział, komu pochlebiać i kogo naśladować. Chce być miły dla wszystkich, więc nie waha się dawać prezentów, komplementów i pochwał tym, których chce przeciągnąć na swoją stronę.

Jego jedynym zamiarem jest piąć się po szczeblach kariery. To czasami bardzo utrudnia odróżnienie go od toksycznych pracowników. Głównym rozróżnieniem jest to, że człowiek “tak” nie ma powodu, aby być złym człowiekiem lub starać się iść po trupach w drodze do sukcesu.

Ten miły

Ten miły jest najlepszym towarzyszem, jakiego może znaleźć. Ludzie tacy są pogodni, ale nie naiwni jak optymista. Ci pracownicy są hojni, nie wahają się pomagać innym i dość dobrze przystosowują się do tego, co dzieje się wokół nich. Czasami pozostają niezauważeni, głównie dlatego, że nie mają ekscentrycznego lub budzącego niepokój zachowania.

Są szlachetni, ale mają swoje ograniczenia. Nie pozwalają innym upokarzać ich i wiedzą, kiedy muszą walczyć o swoje. Ich praca ma dla nich znaczenie, ale tak samo ich własna godność.

Rodzaje pracowników – geniusz

Geniusz spędza dużo czasu w samotności. Ledwie wchodzi w interakcje z kolegami, a jego zachowanie jest często określane jako dziwne lub ekscentryczne. Nie lubi ludzi i czasami wydaje się, że byłby bardziej zadowoleni z pracy w domu lub gdzieś poza biurem. Zwykle ludzie tacy są trochę bezczelni i nieco na krawędzi, co może zdezorientować innych.

Mimo to mają niesamowite umysły. Ich pomysły są innowacyjne i bardzo twórcze, są ciężko pracującymi osobami, a ponadto ich praca jest zawsze nienaganna. Przez większość czasu ich umiejętności społeczne są wybaczane z powodu ich innych cennych umiejętności.

Flirt w pracy - rodzaje pracowników

Leniwy

Ze wszystkich typów pracowników to oni są najgorsi. Nikt nie wie, jak zdobyli pracę, ponieważ są leniwi, bezczynni i niedojrzali. Przez większość czasu przechodzą od biurka do biurka, nękając innych komentarzami lub anegdotami, ingerując w ich pracę.

W czasie przerw są pierwszymi, którzy na nią pójdą i ostatnimi, którzy z niej wrócą. Mogli nawet otrzymać reprymendę za to niejeden raz. Ogólnie rzecz biorąc, nie są oni dobrymi pracownikami i mogą prowadzić do licznych strat. Ich jedyną cechą, która rekompensuje wszystkie inne może być ich wrodzona zdolność lub brak troski o to, co inni o nich myślą, o ile nikt ich nie zwalnia.

Plotkarz

Plotkarze zawsze wiedzą wszystko, co dzieje się w firmie. Oni jako pierwsi usłyszeli wiadomości, niezależnie od tego, czy są związani z pracą, czy z życiem osobistym pracowników. Uwielbiają być w centrum uwagi i to, że każdy przychodzi do nich, aby poznać tajniki ludzi wokół nich.

Mimo swojej popularności inni pracownicy unikają ich, jeśli chodzi o powierzenie ważnych spraw. Postrzeganie ich przez współpracowników jest takie, że nie można na nich liczyć, ponieważ mogą ujawnić poufne dane.

Chociaż włączyliśmy 9 osobowości, można je podzielić na setki. Ogólnie rzecz biorąc, większość firm ma jednego lub kilku pracowników, którzy pasują do tych opisów.

Jeśli identyfikujesz się z którymś z nich i nie podoba Ci się to, czego się dowiedziałeś, być może nadszedł czas, aby się zmienić. Bycie bardziej optymistycznym, nie zwracanie uwagi na plotki lub próbowanie być lepszym pracownikiem, to kilka rzeczy, które możesz zrobić aby się poprawić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.