Jak uciec od złodziei czasu - praktyczne wskazówki

Jak uciec od złodziei czasu - praktyczne wskazówki
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jednym z najważniejszych sposobów, by docenić czas jest nauczyć się rozpoznawać złodziei czasu i znaleźć sposób, by od nich uciec. Czas to jeden z najbardziej wartościowych zasobów, jaki mamy. Jest to także jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki możemy podarować innym. Jednakże, nie możemy stworzyć go więcej, ani też go cofnąć. I to głównie z tych powodów, musimy nauczyć się, jak doceniać czas.

Czynności, które pochłaniają nam wiele czasu w ciągu dnia nie dając w zamian wymiernych korzyści należą do potężnych złodziei czasu. I choć w przeszłości mieliśmy z nimi do czynienia stosunkowo rzadko, ich udział w dzisiejszym trybie dnia codziennego wzrasta. Naszym problemem jest fakt, że nasz umysł nie jest w stanie stale z nimi walczyć. Dlatego bardzo łatwo padamy ich ofiarą.Jeśli chcesz żyć pełnią życia, niezbędnym jest, by zidentyfikować, tych złodziei czasu, by z nimi walczyć lub choćby je ograniczyć. Odkryjemy przed Tobą najczęściej występujących złodziei czasu i wytłumaczymy dlaczego są tak niebezpieczni. Jesteś gotowy?

Czy złodzieje czasu są naprawdę tak niebezpieczni?

Większość ludzi uzna te czynności za zupełnie normalne. Być może nawet i Ty, czytając artykuł, uznasz, że przesadzamy klasyfikując je jako złodziei czasu. Jednak to właśnie dlatego są niebezpieczne, bo uznawane są za normalne. Te czynności zabierają ogrom naszego czasu i możemy nie zdawać sobie sprawy, że nie wnoszą niczego pozytywnego do naszego życia, ani do naszych życiowych celów.

Spójrzmy na największych złodziei czasu:

1. Spędzanie wielu godzin na portalach społecznościowych

Kto z nas nie poznał uczucia, że traci czas przeglądając Facebooka czy Twittera? Uzależnienie od portali społecznościowych stało się bardzo poważnym problemem naszych czasów. Każdego dnia spędzamy więcej czasu przyklejeni do ekranu telefonów niż w prawdziwym świecie.

Wiadomości na Facebooku

Największym problemem jest fakt, że godziny, które spędzamy na przeglądaniu portali społecznościowych, zabierają nam energię, potrzebną do naszych codziennych obowiązków. Według niektórych badań, spędzanie zbyt wiele czasu w ciągu dnia na tych stronach ma bezpośredni wpływ na niektóre części mózgu. Takim przykładem jest jądro limbiczne śródmózgowia, części mózgu odpowiedzialnej za motywację i samopoczucie.

Media społecznościowe przekazują nam nadmiar informacji i stymulacji, który powoduje, że jesteśmy mniej wrażliwi na inne pozytywne bodźce. Im więcej czasu spędzamy na przeglądaniu Facebooka, Twittera, czy Instagramu, tym trudniej jest zmotywować się do obowiązków, jakie nakłada na nas realne życie.

2. Oglądanie seriali telewizyjnych

Czy kiedykolwiek włączyłeś Netflix w celu obejrzenia jednego odcinka ulubionego serialu, a po kilku godzinach zdałeś sobie sprawę, że jeden epizod przekształcił się w maraton filmowy? To jeden z najbardziej niebezpiecznych i popularnych złodziei czasu.

To bardzo trudne kontrolować siebie, by po oglądnięciu jednego odcinka, nie dać wciągnąć się w kolejny. W dzisiejszych czasach, nasz mózg bombardowany jest przez wiele bodźców, które bardzo ciężko jest mu kontrolować. Dlatego, gdy oglądamy więcej niż jeden lub dwa epizody, spada nasza energia.

3. Nadmierne zamartwianie się

Ostatni złodziej czasu, któremu zamierzamy się przyjrzeć, nie jest związany z technologią, ale z naszym umysłem. Jednakże, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Kiedy nieustannie myślimy o naszych problemach, wzrasta nasz niepokój i złe myśli na własny temat. Podczas, gdy nasze obowiązki pozostają nietknięte.

Nadmierne zamartwianie się może prowadzić do odraczania pilnych dla nas spraw. Ten fenomen nazywany jest “paraliżem przez analizę”. Zaczyna się w momencie, gdy stajemy twarzą w twarz z problemem, z którym nie wiemy, jak sobie poradzić. Spędzamy wiele czasu na znalezieniu możliwych rozwiązań, ale w efekcie, nie mamy nic. 

Dlatego, spędzanie czasu na myśleniu o naszych problemach, nigdy nie jest skuteczną strategią do ich rozwiązania. Następnym razem, gdy odkryjesz, że wpadasz w taką pułapkę, spróbuj podjąć działanie, nawet jeśli nie znasz wszystkich odpowiedzi.

Zamartwianie się.

Jak pokonać tych złodziei czasu?

Jak widzisz, negatywne efekty tych trzech złodziei czasu są bardzo podobne. Wszystkie powodują spadek motywacji, spadek silnej woli i stratę czasu. Na szczęście, rozwiązanie jest bardzo proste.

Walka z konsekwencjami jest możliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie czasu, jaki poświęcasz na te czynności. Możesz użyć minutnika, który powie Ci kiedy zakończyć te okradające czas czynności. Ci złodzieje nigdy nie powinni zajmować Ci całego dnia. Warto używać regulatora czasowego, by je kontrolować.

Oglądanie seriali lub przeglądanie portali społecznościowych powinno być kontrolowane i dobrze przemyślane. Problem pojawia się wtedy, gdy nałóg pochłonie nas tak bardzo, że zaczynamy się spóźniać na spotkania, wyłączamy się z kontaktów bezpośrednich i spada nasza produktywność. Powinniśmy pamiętać, że niepokój jest największym złodziejem czasu.

Dlatego, jeśli stajesz przed problemem, który powoduje ogromny niepokój, zamiast się zamartwiać, odrzuć myślenie o problemie, dopóki nie znajdziesz rozwiązania. W ten sposób, będziemy wolni od zmartwień i zdolni wykonywać nasze codzienne obowiązki. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.