Rozpoznać narcyza: 9 najczęstszych oznak

Rozpoznać narcyza: 9 najczęstszych oznak
Guillermo Bisbal

Napisane i zweryfikowane przez antropolog Guillermo Bisbal.

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2023

Uroczy, uwodzicielski i niewiarygodnie pewny siebie. Tak początkowo można opisać narcyza, ale stopniowo ujawniają się jego intencje. Chce, aby inni czuli się gorsi. Dlatego warto umieć rozpoznać narcyza.

Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, znane również jako megalomania. Jest patologicznym stanem charakteryzującym się wygórowaną samooceną i brakiem empatii. Narcyz uważa się za lepszego od otaczających go ludzi pod każdym względem.

W naszym codziennym życiu możemy spotkać narcystycznych ludzi w nieoczekiwanym momencie. Dlatego ważne jest, aby umieć rozpoznać narcyza – aby go unikać.

Nawiązanie relacji z narcyzem może na początku nie być wielkim problemem. W rzeczywistości może to być nawet satysfakcjonujące doświadczenie. Jednak później narcyz ujawnia swoje prawdziwe intencje. Zależy mu po prostu, aby inni czuli się gorsi od niego i aby on na tym korzystał.

Zgodnie z diagnostycznym i statystycznym podręcznikiem zaburzeń psychicznych (DSM-V) Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, istnieje 9 oznak, które mogą pomóc rozpoznać narcyza. Zobaczmy, jakie to oznaki.

Jak rozpoznać narcyza

1. Narcyz czuje się wspaniały

Mówiąc o poczuciu wspaniałości narcyza, mamy na myśli wrażenie wyższości nad innymi. Narcyz wierzy, że wszystkie jego osiągnięcia i umiejętności są lepsze niż wszystkich innych, co sprawia, że ​​ludzie wokół niego czują się gorsi. Narcyz często mówi i zachowuje się tak, jakby był najważniejszą osobą na planecie.

2. Dba o sukces i siłę

Narcystyczni ludzie zawsze próbują dowiedzieć się, jak osiągnąć sukces i siłę. Marzą o tym i fantazjują. W związku z tym nie zadowalają się niczym innym niż osiągnięciem sukcesu, byciem silnym, bajecznie pięknym i podziwianym przez wszystkich.

Mężczyzna przegląda się w lustrze

3. Myśli, że jest wyjątkowy

Jest to ważny czynnik, jeśli chodzi o to, jak rozpoznać narcyza. Mówiąc w skrócie, narcyz jest głęboko przekonany, że jest wyjątkowy i niezastąpiony. To prowadzi go do nawiązywania relacji z ludźmi, którzy go podziwiają i przypominają mu, jak wyjątkowy jest. Powodem tego jest to, że narcyz nie wierzy, że jest wielu ludzi, którzy mogą go zrozumieć lub mieć z nim coś wspólnego.

4. „Specjalne traktowanie”

Narcyz lubi być traktowany w szczególny sposób. Żąda przywilejów, ponieważ uważa, że zasługuje na to, aby być traktowanym w najlepszy możliwy sposób. Uważa, że jest wyjątkowy, więc inni muszą traktować go w odpowiedni, wyjątkowy sposób. Jeśli chcesz rozpoznać narcyza, pamiętaj, że taka osoba nienawidzi, gdy inni nie zgadzają się z nią lub ją krytykują.

5. Wymaga nadmiernego podziwu

Narcyz jest pretensjonalny. Dlatego domaga się, aby inni podziwiali go w każdej sytuacji i miejscu. Zawsze oczekuje, że inni będą dobrze o nim myśleć, dlatego wpada w złość, gdy tak się nie dzieje. Chce jedynie, aby inni patrzyli na niego i stawiali go na piedestale, gdzie można będzie go zawsze podziwiać, bez względu na to, czy na to zasłużył, czy nie.

6. Zazdrości innym

Narcyz często nadmiernie zazdrości tym, którzy są lepsi od niego w pewnych aspektach. Może to być oczywista lub ukryta zazdrość, ale nigdy się do niej nie przyzna.

Z drugiej strony ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości zawsze uważają, że inni zazdroszczą im ich osobistych zdolności i osiągnięć.

7. Nie wykazuje empatii

Nie jest zbyt trudno rozpoznać narcyza, jeśli chodzi o ten punkt. Narcyz nie potrafi być empatyczny wobec innych. Po prostu nie potrafi odnosić się do uczuć i potrzeb innych ludzi. Nie obchodzą go też inni ludzie, nie czuje skruchy ani poczucia winy. Można więc bezpiecznie powiedzieć, że nie jest w stanie kochać innych.

8. Wykorzystuje innych dla własnej korzyści

Narcyz często wykorzystuje innych ludzi do osiągnięcia swoich osobistych celów. Aby to zrobić, manipuluje ludźmi wokół, korzystając z różnych zasobów, pomysłów i kontaktów.

Jeśli chcesz rozpoznać narcyza, nie zapomnij zwrócić uwagi na jego skłonności do kontrolowania innych. To dlatego, że narcyz lubi manipulować innymi. Jest w stanie zrobić wszystko, aby uzyskać to, czego chce, bez względu na konsekwencje.

9. Jest arogancki i dominujący

Z reguły narcyz jest arogancki i dominujący wobec otaczających go ludzi. Uważa, że nigdy nie popełnia błędów, więc to osoby, które są wokół niego, muszą się zgodzić ze wszystkim, co mówi.

Wszystkie wyrażenia i myśli narcyza muszą być zaakceptowane bez wahania. W związku z tym mają zwyczaj narzucać swoje pomysły innym ludziom.

Arogancki mężczyzna

Dlaczego warto wiedzieć, jak rozpoznać narcyza?

Omówione powyżej 9 oznak z pewnością pomoże Ci łatwo rozpoznać narcyza. Najlepiej unikać nawiązywania z nim jakiejkolwiek relacji, ponieważ, najczęściej doprowadzi to do znęcania psychicznego.

Innym powodem, dla którego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać narcyza, jest to, że należy uważać, aby nie wpaść w jego pułapki. Na pierwszy rzut oka jest bardzo uroczym człowiekiem, ponieważ wie, jak przyciągnąć uwagę innych. Pamiętaj jednak, że wykorzystywanie innych sprawia, że ​​narcyz czuje się silny. Nie wpadnij więc w jego pułapkę!

„Ten, kto kocha, staje się pokorny. Ci, którzy kochają, że tak powiem, oddali w zastaw część swojego narcyzmu”.

Zygmunt Freud

To może Cię zainteresować ...
Jak unieszkodliwić narcyza – kilka skutecznych sposobów
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak unieszkodliwić narcyza – kilka skutecznych sposobów

Kluczem do unieszkodliwienia narcyza jest przeanalizowanie ile racji ma w sobie to, co mówi lub robi bez ulegania jego wdziękom, jakie zwykle posia...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.