Manipulacja - używanie słabości innych ludzi do uzyskania siły

Manipulacja - używanie słabości innych ludzi do uzyskania siły

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2018

Jak wykryć, że to manipulacja? Skąd wiemy, że jesteśmy manipulowani?

Przechodzimy przez stację metra. Wracamy do domu, zmęczeni po wyczerpującym dniu w pracy, chcemy położyć się na upragnionej sofie i spałaszować całą zawartość lodówki. Nagle czujemy naleśniki, pamięć przypomina nam o smaku, który kochamy, w tle gitarzysta gra jedną z naszych ulubionych piosenek. Rzucisz mu monetę?

Psycholog Robert Baron z Instytutu Politechniki Rensselear w Troy, w Nowym Jorku, wraz ze swoją grupą, przebadał ten fenomen. Według ich wyników, jesteśmy trzy razy bardziej skłonni, by dać monetę, gdy otaczają nas przyjemne zapachy.

To przykład jaki wpływ ma na nas sama natura. Jednakże, nie jest najlepszym rozwiązaniem, by część mózgu odpowiadająca za uczucia, była zawsze bardziej aktywna od tej odpowiadającej za logikę. Manipulacja występuje w naszym życiu częściej niż by się nam mogło wydawać…

Małe, codzienne akty manipulacji

To normalne, że ulegamy czemuś, co pieści nasze ego i obiecuje szczęście. Bez wchodzenia w szczegóły, możemy powiedzieć, że generalnie sukces to używanie zarówno dyskretnej, jak i wyraźnej perswazji.

Manipulacja

Jako że jesteśmy istotami towarzyskimi i uczuciowymi, manipulacja wywiera na nas ogromny wpływ. W rzeczywistości, czasami przekonują nas najbardziej banalne czynności i zachowania. Na przykład ulegamy naszemu kotu, gdy chce coś dostać, z prostej przyczyny, że zamiauczy nad tym.

A może zezwalamy naszym dzieciom grać w gry komputerowe częściej niż byśmy sobie tego życzyli. Nasze dzieci są ekspertami w graniu na naszych emocjach i nieustannie nas testują. Dzieci są wspaniałym dowodem na to, że istota ludzka osiąga mistrzostwo w manipulacji bardzo wcześnie.

Diabelska manipulacja

Manipulacja jest naturalną tendencją istniejącą dziś w każdym z nas. Nie możemy czuć się winni za próbę użycia wszelkich zasobów, które posiadamy, by uzyskać, to co chcemy. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu manipulujemy. Jednakże, prawdziwi manipulatorzy znają swoje granice i wiedzą kiedy jej użyć.

Ci prawdziwi specjaliści w oszukiwaniu i symulowaniu, karmią się małymi sekretami lub znakami, które sam im wskazujesz. Możemy działać w sposób szczery i życzliwy, a mistrzowie manipulacji użyją tego jak asa z rękawa przeciwko Tobie.

Wysoki poziom manipulacji może być nawet sygnałem psychopatii. W skrócie, manipulator używa Twojej słabości dla swoich korzyści. Manipulator używa Twojej słabości przeciwko Tobie i przekonuje Cię, byś działał tak, jak on tego chce.

Manipulatorzy mają potrzebę kontroli innych i nie czują się z tego powodu winni. To, o czym wspomniano, to pewna cecha, którą wykazują ci, których łatwo daje się oszukać. Co więcej, jeśli raz dałeś się zmanipulować, najprawdopodobniej ulegniesz jej ponownie w przyszłości. Zdarza się tak ponieważ wrażliwość jest wyuczonym zachowaniem.

Jeśli okazujesz swoją słabość, jesteś zdana na innych

Manipulatorzy próbują obiecać Ci, to czego pragniesz najbardziej. Dlatego, im więcej wiesz o ich potrzebach i pragnieniach, tym więcej środków obronnych możesz użyć przeciwko nim.

Dodatkowo, manipulatorzy są specjalistami w wykorzystywaniu Twojej niepewnościNa przykład, jeśli czujesz się niezręcznie lub masz wątpliwości, co do swoich zdolności, ludzie próbują Ci pomóc, ale nie bezinteresownie. Bardzo często, próbują tylko zdobyć Twoje zaufanie, by łatwiej Tobą manipulować.

Mamy także “wieczną ofiarę”. Ten rodzaj manipulacji jest bardziej złożony, ponieważ nie mamy do czynienia ze sprzedażą żadnego materiału. Wieczna ofiara ciągle narzeka i wyładowuje się na Tobie. Często mówi Ci rzeczy, które są kuszące, by przekazać innym. Czujesz się jednak winna, gdy podzielisz się nimi z innymi.

Wieczna ofiara często przedstawia siebie jako tą, której jest gorzej niż wszystkim innym. Zawsze jest bardziej pokrzywdzona niż inni, zawsze ma do czynienia z najbardziej bolesnymi okolicznościami. Nie masz powodu, by narzekać lub możliwości, by się odegrać. W tym przypadku, manipulator manipuluje Tobą, by uzyskać bezwzględną uwagę. 

Jest wiele typów manipulatorów, ale wszyscy bazują na tej samej podstawie. Na początku, przemawiają do Twoich uczuć, by uzyskać od Ciebie coś, czego nie chcesz im dać. Aby uniknąć wpadnięcia w taką pułapkę, niezbędne jest bycie niezwykle uważnym.

Manipulowana kobieta

Jak ochronić siebie przed manipulacją?

Najlepszym rozwiązaniem, aby ochronić siebie przed wpływem manipulacji jest zbudowane poczucie własnej wartości. Gdy jesteś pewny siebie, trudniej jest przekonać Ciebie argumentami opierającymi się wyłącznie na uczuciach. Bycie pewnym siebie pozwala nam odróżnić, co ma dla nas sens, a co nie.

W dodatku, to bardzo ważne, by przemyśleć, czy nasze relacje z innymi są dla nas korzystne. Jeśli ktoś sieje więcej zła niż dobra, dlaczego powinniśmy nadal utrzymywać kontakty? Najlepszą rzeczą jest nie zadawać się z tymi, którzy używają nas do swoich celów, bez dbałości o nasze uczucia.

Nie powinieneś czuć się źle, jeśli musisz zrezygnować z kontaktu z niektórymi osobami. Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Tobą manipulować, natychmiast odejdź od tej osoby. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.