Jak unieszkodliwić narcyza - kilka skutecznych sposobów

Jak unieszkodliwić narcyza - kilka skutecznych sposobów
José Padilla

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog José Padilla.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Kluczem do unieszkodliwienia narcyza jest przeanalizowanie ile racji ma w sobie to, co mówi lub robi bez ulegania jego wdziękom, jakie zwykle posiada. Najważniejsze to się go nie bać, ponieważ zazwyczaj starają się zastraszyć tych, którzy się im przeciwstawiają.

Unieszkodliwienie narcyza nie jest łatwe, ponieważ ludzie tego typu mają zazwyczaj wielki urok osobisty i znaczące wsparcie społeczne. Większość z nich ma jeden lub kilka naprawdę uroczych aspektów swojej osobowości. Zazwyczaj nie postrzegają siebie jako narcyzów, ale jako ludzi dotkniętych jakąś magiczną różdżką.

Na początku narcyz często budzi podziw w innych. Oczywiście dzieje się tak dzięki opowieściom o jego osiągnięciom, które rozdmuchuje, by stały się jak największe, niczym balony. W tym sensie, jeśli dla większości ludzi punktem odniesienia jest własne ja, dla narcyzów jest ono jeszcze ważniejsze.

Tego typu osoby często zajmują ważne stanowiska. W wielu przypadkach sprawują oni swoje rządy w bardzo restrykcyjny sposób. Zwykle mają wokół siebie ludzi, którzy uwielbiają, co sprawia, że jeszcze trudniej jest ich skonfrontować. Istnieją jednak sposoby na unieszkodliwienie narcyza. To może być łatwiejsze niż myślisz. Potrzebny jest do tego charakter i nieugiętość. Zobaczmy 5 zachowań, które pomogą nam określić granice.

“Czy nie sądzisz, że to dziwne, gdy ktoś ma swoje zdjęcia w całym domu? To tak, jakby próbował udowodnić, że istnieje.”

-Candace Bushnell-

1. “Nie”, magiczne słowo, by obezwładnić narcyza

Narcyz zawsze chce usłyszeć “tak”, chce, by inni popierali jego poglądy tak, jakby byli ich własnymi. Fakt, że inni akceptują to, co narcyz mówi lub robi to swojego rodzaju próba siły. Oznacza to, że jego wpływ na innymi lub władza, jaką nad nimi ma pozostają nienaruszone.

Słowo “nie” jest jednym ze sposobów unieszkodliwienia narcyza. Niezgadzanie się z nim lub zdystansowanie się co do pomysłów, które proponuje nieuchronnie szkodzi naszemu wizerunkowi. Sprawiając, że stajemy się ignorantami, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostrzec prawdy.

nie

2. Nie wierzę Ci, udowodnij

Narcyzi często używają kłamstw, które przybierają różne formy. Czasami, ponieważ powiększają się lub pomniejszają znaczenie sytuacji lub osób. Przy innych okazjach, ponieważ celowo wymyślają sytuacje, które nie są prawdziwe, by chwalić samych siebie, oczerniać innych lub tworzyć fantazje na swój temat.

Jeśli jesteś z narcyzem i zauważysz, że kłamie, nie wahaj się kwestionować jego słów. Zażądaj dowodów na to, co mówi. Przedstaw argumenty, które sprawiają, że wątpisz w prawdziwość jego słów. Prawdopodobnie zareaguje dystansując się od Ciebie. Zrozumie też jednak, że nie będziesz wierzyć w każde jego słowo lub wymysł.

3. Nie jesteś lepszy, ani gorszy od innych

W sposób mniej lub bardziej jawny narcyz próbuje pokazać, że jest ponad innymi. Dlatego zwykle stara się udowodnić, że wie więcej, robi coś lepiej lub że jego działania są lepsze niż ludzi wokół niego.

Dobrze jest mu przypomnieć, że chociaż może robić, mówić lub myśleć z większą wprawą niż inni, nie czyni go to lepszym od kogokolwiek. Nalegaj, że każdy, odpowiednio przeszkolony i przygotowany może również osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie. I że możesz być lepszy w jednym aspekcie, ale z pewnością gorszy w innych, ponieważ jest to typowe dla człowieka.

mężczyzna między szachami

4. Nie boję się

Najlepszym sposobem na unieszkodliwienie narcyza jest nie bać się go. Tego typu ludzie opierają swoją moc na niepewności i obawach innych. Doskonale znają słabe punkty innych, aby móc zaatakować tam, gdzie ich zaboli. Nie mają problemu z wyciąganiem słabości, a nawet w zadawaniu ciosów, aby inni czuli się niepewnie.

Nieakceptowanie ataków narcyza i przyjmowanie ich na siebie jest sposobem na pokazanie, że się go nie boisz. On może obrażać się, jeśli chce. Niedopuszczenie do tego, by jego ataki nas zraniły jest doskonałym sposobem na zneutralizowanie tego ataku. Narcyz nie wie, jak postępować z kimś, kto się go nie boi.

5. Nie zmieniaj tematu

Narcyz zawsze chce wygrywać. Jeśli czuje, że w jakimś temacie zaczyna przegrywać zmieni go tak, aby uniknąć przyznania racji drugiej osobie. Jeśli popełni jakiś oczywisty błąd będzie próbował odwrócić od niego naszą uwagę. Zwykle świetnie posługują się technikami manipulacji.

Jeśli rozmawiasz z narcyzem lub musisz być blisko kogoś takiego ważne jest, abyś nie pozwolił mu wejść sobie na głowę i przejąć kontroli. Sprowadź rozmowę do punktu centralnego. Wróć do podstawowych elementów sprawy. Być może narcyz nigdy nie przyzna się do błędu, ale zrozumie, że nie może Tobą manipulować.

Unieszkodliwienie narcyza nie jest łatwe. Wymaga charakteru, odwagi i nieugiętości. Pomoże nam to uniknąć byciu ofiarą manipulacji i przyczynia się do uzdrowienia relacji z innymi. Problem z narcyzem polega na tym, że w rzeczywistości nie kocha on sam siebie, ale zamiast się do tego przyznać wyżywa się na innych. Nie pozwól sobie na takie traktowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz-Benjumea, L. J. (2014). Personalidades Narcisistas (McWilliams, N. Diagnóstico Psicoanalítico. Comprendiendo la estructura de personalidad en el proceso clínico). Aperturas psicoanalíticas: Revista de psicoanálisis, (47), 5.
  • colaboradores de Wikipedia. (2022a, febrero 12). Mentira. Wikipedia, la enciclopedia libre. Recuperado 1 de abril de 2022, de https://es.wikipedia.org/wiki/Mentira

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.