Cytaty Laozi, które pomogą Ci się rozwijać

Cytaty Laozi, które pomogą Ci się rozwijać

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Wybraliśmy cytaty Laozi mające związek z „nurtem życia”. W tych słowach Laozi mówi nam, że najlepszą ścieżką jest ta, która prowadzi do wewnętrznego spokoju. Aby móc nią kroczyć, musimy kultywować pewne wartości i osiągnąć równowagę.

Cytaty Laozi w większości mają na celu wskazanie zasad dobrego życia. Dlatego ci, którzy za nimi podążają i prowadzą życie w zgodzie z zasadami Tao, przyczyniają się także do poczucia spełnienia osób wokół nich. Zasadniczo to, co reprezentuje Tao, to szereg lekcji, które mogą sprawić, że nasze przejście przez świat stanie się bardziej znaczące i warte uwagi.

Słowo Tao można przetłumaczyć jako „droga”, „doktryna” lub „metoda”. Odniesienia do Tao znajdują się w kilku wschodnich nurtach myślowych, takich jak konfucjanizm, buddyzm czy zen. Tao ma na celu zilustrowanie „naturalnego porządku” rzeczy i harmonijnego funkcjonowania wszechświata.

Niektóre słowa Laozi mogą być jednak trudne do zrozumienia. W innych chwilach z kolei są one dość bezpośrednie. Jednak wszystkie cytaty Laozi są pełne mądrości. Oto jedne z najlepszych!

Cytaty Laozi

Zbieractwo

Jest to jeden z tych cytatów Laozi, które wzywają do oderwania i niezależności od rzeczy materialnych. Wyraża się w następujących słowach:Mistrz nie posiada żadnych rzeczy. Im więcej robi dla innych, tym jest szczęśliwszy. Im więcej daje innym, tym jest bogatszy”.

Jak widać, cytat ten mówi, że tendencja do samolubnego gromadzenia rzeczy, którą mają ​​niektórzy z nas, prowadzi tylko do jednego: zubożenia.

Możemy mieć wiele rzeczy, ale to, co rzeczywiście wzbogaca osobę, to możliwość dzielenia się tymi rzeczami z innymi i wykorzystywania ich do wspierania rozwoju innych ludzi.

Serce na dłoniach

Zakrywanie pustki

„Daj człowiekowi rybę, a nakarmisz go na jeden dzień. Naucz człowieka łowić ryby, a nakarmisz go na całe życie”. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej znanych cytatów Laozi.

Słowa te oznaczają, że wypełnianie pustek osób potrzebujących nie jest dobrą drogą. Naprawdę istotne jest to, żeby nauczyć ich, jak mogą osiągnąć to, czego potrzebują, aby przeżyć.

Woda i przyroda

Liczne cytaty Laozi wysuwają również porównanie głównych wartości życia z naukami natury. Taoiści są przekonani, że natura utrzymuje idealną równowagę, z której wszyscy możemy się uczyć.

To przekonanie wyraźnie widać w następującym stwierdzeniu:Woda jest płynna, delikatna i ustępliwa. Woda jednak niszczy skałę, która jest nieugięta i której nie może unieść. Z reguły wszystko, co płynne, delikatne i ustępliwe, pokona wszystko, co sztywne i twarde”.

Innymi słowy, rzeczy, które mogą wydawać się najbardziej kruche, mogą być w rzeczywistości dużo silniejsze niż inne, pozornie nieustępliwe.

Kropla wpada do wody

Trzy skarby

„Pragnę nauczać tylko trzech rzeczy: prostoty, cierpliwości, współczucia. To są trzy nasze największe skarby”.

W tym cytacie Laozi używa słowa „współczucie”, nawiązując do miłosierdzia. Oznacza to, że trzy największe cnoty to współczucie, hojność i pokora.

Umiarkowanie

Równowaga idzie w parze z umiarem. Nie chodzi o unikanie rzeczy, ale o to, aby nadawać im wartość, na którą zasługują, a także należne im miejsce. Posiadanie zbyt wielu rzeczy, o którym mówiliśmy wcześniej, jest właśnie tym, co łamie równowagę. A to właśnie równowaga ostatecznie zapewnia harmonię.

Laozi wskazuje: „Z umiarem można być hojnym”. W tych słowach wyraża, że nadmiar prowadzi do utraty wewnętrznego spokoju. Ponadto mówi nam, że nie musimy mieć wiele, aby dawać tym, którzy są wokół nas.

Kobieta samotnie idzie drogą

Bezużyteczne przywiązanie

„Jeśli zdasz sobie sprawę, że wszystkie rzeczy się zmieniają, niczego nie będziesz próbować się trzymać”. Taoizm uczy, że ludzie powinni zerwać z przywiązaniem od wszelkich materialnych rzeczy, aby żyć życiem wolnym od dolegliwości i użalania się nad sobą.

Ten cytat odnosi się do sposobu, w jaki ludzie stają się ślepymi naśladowcami swoich obiektów zależności, niezależnie od tego, czy są to rzeczywiste przedmioty, ludzie czy okoliczności. Jesteśmy tak uwarunkowani tym, na czym polegamy, że w końcu rozwija się w nas głęboki strach przed utratą.

Medytacja o zachodzie słońca

Zdobywanie siebie

Mądrość, którą zawierają cytaty Laozi, jest ogromna, ale z uwagi na ograniczone miejsce, na koniec chcielibyśmy przedstawić następujące, również bardzo popularne słowa tego mistrza. Laozi powiedział: „Panowanie nad innymi wymaga siły. Panowanie nad samym sobą to poznanie drogi”.

Oznacza to, że głównymi problemami, na których musimy się skupić, są te, które nosimy w sobie. Bycie silnym niekoniecznie oznacza pokonanie innych. Oznacza to pokonywanie trudności i przeszkód, które ograniczają nas w naszym codziennym życiu.

Cytaty Laozi wpłynęły na filozofie i religie z całego świata. W dzisiejszych czasach jego nauki wciąż mają wielką wartość i rzeczywiście kierują innych ku drodze mądrości i równowagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chun-Tao Cheng, S. (2004). El tao de la voz. La vía de la experiencia verbal, Guía Ediciones.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.