Rozmowa: poznaj 3 klucze do sukcesu

Rozmowa

Winston Churchill powiedział swego czasu, że “dobra rozmowa powinna wyczerpać temat, a nie biorących w niej udział.”

Niewątpliwie człowiek, który musiał dyskutować z innymi tak często, jak Churchill, musiał wiedzieć doskonale, jak prowadzić tę trudną sztukę. Dobrze wiedział, co powinna zawierać udana rozmowa, aby nie stracić zainteresowania drugiej osoby. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, że przelał całą swoją wiedzę na papier i pozostawił ją dla potomności.

Niezależnie jednak od tego, w naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka podstawowych wskazówek na ten temat. Jesteśmy w końcu istotami społecznymi. Oznacza to, że nasze życie krąży nieustannie wokół relacji z innymi ludźmi. Dlatego też tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak prowadzić dobre i udane rozmowy z innymi.

Rozmowa: jak ją poprowadzić, aby utrzymać zainteresowanie słuchaczy?

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że podczas Twojego monologu, inni słuchacze z trudem próbowali powstrzymać się od ziewania? Czy zauważasz, że Twoja widownia traci zainteresowanie tym, co mówisz, pomimo istotnej wagi poruszanej przez Ciebie tematyki? A może jesteś nauczycielem lub wykładowcą i Twoi uczniowie lub studenci zasypiają podczas lekcji albo wykładu?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którąkolwiek z poruszonych powyżej kwestii lub masz wrażenie, że może wydarzyć się coś podobnego, ten artykuł jest dla Ciebie. Zaprezentowane przez nas wskazówki stanowiące klucz do udanej rozmowy z pewnością wydadzą Ci się interesujące. A to dzięki temu, że pozwolą Ci połączyć się emocjonalnie z innymi ludźmi. W efekcie rozmowa, którą poprowadzisz pozwoli utrzymać ich ciągłe zainteresowanie.

Ale zanim do tego dojdziemy, musimy bardzo jasno wyjaśnić jedną, zasadniczą kwestię. Temat, którego dotyczy rozmowa, musi być niezwykle dokładnie zbadany i rozpracowany. Oznacza to, że Twoje wystąpienie powinno być tak jasne lub spójne, jak to tylko możliwe. Jeśli masz do przekazania atrakcyjne treści, po prostu musisz je wyrazić w taki sposób, aby Twoi słuchacze nie chcieli przegapić ani jednego słowa.

“Pocałunki są powiązane ze słowami, a miłość może być idealną rozmową.”
-Ángeles Mastretta-

Staraj się opowiadać krótkie, lecz treściwe historie

Czy miałeś może nauczyciela historii, który opowiadał temat lekcji tak, jakby była to opowieść lub wielka przygoda? A może znasz kogoś, kto miał takie wspomnienia ze szkoły? Większość ludzi, którzy mieli do czynienia z takim nauczycielem, do teraz z wielkim sentymentem pamięta te właśnie lekcje. Z perspektywy czasu spoglądają na nie jak na coś, co przypomina zanurzenie się w cudownym świecie, do którego chcieliby powrócić.

Zainteresowana słuchaczka

Tak więc, kiedy rozmawiasz z kimś, nie staraj się jedynie monotonnie prezentować listy tematów. Przedstaw swojemu rozmówcy pełną opowieść. Wyjaśnij, jak powstał dany pomysł mówiąc w taki sposób, aby słuchacz mógł lepiej zrozumieć Twoje cele.

Ton, którym mówimy, jest najważniejszym elementem, na którym opiera się cała rozmowa. Jeśli więc używamy stylu nieformalnego, czy też bezpośredniego, łatwiej będzie drugiej osobie nie stracić zainteresowania tym, co chcemy jej przekazać. Natomiast ton suchy, zimny i monotonny, z krótkimi wyjaśnieniami, które zaledwie przedstawiają kontekst, z pewnością szybko znudzi i uśpi naszych słuchaczy.

Nawiąż kontakt ze swoim rozmówcą

Jest to całkowicie logiczny klucz do udanej rozmowy. Musisz dobrze znać swojego partnera, którego dotyczy Twoja rozmowa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, o czym możesz rozmawiać i jak najlepiej prowadzić dyskusję. Dziecko nie jest takim samym rodzajem partnera do dyskusji, co osoba dorosła. To taki najprostszy chyba przykład obrazujący tę kwestię.

Istotne jest, aby wiedzieć zatem, z kim rozmawiamy. W tym celu dobrze jest poznać poziom kulturowy swojego rozmówcy. Warto też jest poznać jego gusta, czy też preferencje… W przeciwnym razie, jeśli nasza rozmowa wejdzie w tematykę, o której druga strona nie ma zbyt wiele pojęcia, łatwo będzie się jej w tym zgubić. Szczególnie jeśli posługujemy się specjalistyczną terminologią techniczną, to jest całkiem możliwe, że nasza rozmowa szybko stanie się jedynie monologiem, który trafiać będzie w próżnię.

Cokolwiek, czego dowiesz się o drugiej osobie oznacza, że będziesz musiał dostosować swój sposób mówienia do jej potrzeb. Oczywiście w zależności od jej wieku, gustu i poziomu kulturowego. Oznacza to, że powinieneś robić wszystko, co możliwe, aby Twój odbiorca zrozumiał cały przekaz. Zadbaj też, by rozmowa była dla niego interesująca. Podkreślaj kontekst, odpowiadaj na pytania rozmówców, korzystaj z różnych technik wzbogacenia przekazu.

Poszukaj popularnych odniesień do kultury masowej

Korzystanie z odniesień do popularnych elementów z kultury masowej jest bardzo przydatnym zasobem pozwalającym utrzymać uwagę publiczności na wysokim poziomie. Jeśli więc chcesz wyjaśnić coś długiego i złożonego, dodaj zrozumiałe analogie, popularne powiedzonka, zabawne metafory

Dyskusja

Krótko mówiąc, powinieneś oprzeć swoje wystąpienie na elementach kultury masowej. Zwłaszcza na takich, które Twoi rozmówcy doskonale znają. Pomoże Ci to wyjaśnić Twoje pomysły oraz idee.

Jednocześnie, tak poprowadzona rozmowa da Twoim słuchaczom lepsze wyobrażenie o tym, co próbujesz im przekazać. Pozwoli Ci to również dodać więcej emocji do Twojego przemówienia. W efekcie pomoże także odbiorcom pozostać w kontakcie i utrzymać zainteresowanie Twoją mową.

Inne interesujące elementy podnoszące jakość rozmowy

Opisane powyżej klucze, dzięki którym rozmowa okaże się skuteczna i jednocześnie pozwoli zachować zainteresowanie odbiorców są na ogół podstawową wiedzą. Ale są też inne aspekty, które również są interesujące i na które także warto zwrócić uwagę. Należą do nich między innymi:

  • Konieczność robienia przerw. Przerwy i pauzy tworzą atmosferę oczekiwania na widowni. Na dodatek nadadzą Twojemu przekazowi dramatyczną i ekspresyjną głębię. Ale jednocześnie upewnij się, że te przerwy nie są nadmiernie wykorzystywane, lub że w końcu kogoś znudzą.
  • Używanie empatii. W ten sposób możesz przyjąć perspektywę słuchacza. Dzięki temu będziesz wiedział lepiej, co Twój rozmówca chciałby usłyszeć.
  • Wykorzystywanie także języka niewerbalnego (mowy ciała). Obserwując reakcje rozmówców, dowiesz się wiele o swoich odbiorcach. W efekcie będziesz mógł dostosować sposób, w jaki wyrażasz swoje zdanie.

Teraz, gdy znasz już te klucze pozwalające Ci prowadzić dobrą rozmowę, możesz spróbować zastosować je w praktyce. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one stać się wspaniałym rozmówcą. Czekają na Ciebie liczne godziny przemawiania oraz dziesiątki niezwykle cennych i rozwijających debat.

“Cisza jest jedną z największych sztuk konwersacji”.
-William Hazlitt-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Siluri. (1933). Public speaking. Royal United Services Institution. Journal. https://doi.org/10.1080/03071843309419415
  • Nikitina, A. (2013). Successful Public Speaking. Arina Nikitina & bookboon.com. https://doi.org/10.1016/0035-9203(83)90106-2
  • Anderson, P. L., Zimand, E., Hodges, L. F., & Rothbaum, B. O. (2005). Cognitive behavioral therapy for public-speaking anxiety using virtual reality for exposure. Depression and Anxiety. https://doi.org/10.1002/da.20090
  • Feingold, A. (1983). Correlates of public speaking attitude. Journal of Social Psychology. https://doi.org/10.1080/00224545.1983.9713225
Scroll to Top