Wilki i Kobieta: legenda plemienia Dakotów

Ta legenda Dakotów mówi nam o wpływie miłości i braku miłości w życiu. Podczas gdy brak uczucia ze strony innych prowadzi nas do bierności w obliczu przeznaczenia, miłość daje nam siłę i godność.
Wilki i Kobieta: legenda plemienia Dakotów
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2019

Wilki za dawnych czasów były bardzo szanowane. Zwłaszcza wśród plemion Indian Ameryki Północnej z rodziny Dakotów. Wilki były przedmiotem wielu historii i legend, jak na przykład tej, którą opowiemy poniżej.

Ta stara legenda plemienia Dakotów opowiada o pięknej młodej kobiecie żyjącej w indiańskiej wiosce. Sąsiedzi jej nie szanowali. Była bardzo strachliwa i posłuszna wobec wszystkich. Próbowała zdobyć szacunek otoczenia niczego nie kwestionując i nikomu się nie przeciwstawiając.

Pewnego dnia młodzieniec z jej plemienia przemówił do niej uprzejmie. Była bardzo zaskoczona takim traktowaniem, ponieważ nigdy wcześniej nie doświadczyła czegoś takiego. Była również oczarowana tym chłopakiem.

Z upływem czasu zakochali się w sobie i ostatecznie mężczyzna oświadczył się jej. Ojciec młodej kobiety nie zwrócił na tę prośbę najmniejszej uwagi i zatwierdził ich związek, nie zastanawiając się nad tym zbyt wiele.

Młody człowiek obiecał zawsze traktować ją z życzliwością i szacunkiem. Powiedział też, że będzie ją kochał przez resztę życia i zapewni jej szczęście. Jednak wkrótce po ślubie mężczyzna zaczął traktować swoją nową żonę w bardzo zły sposób.

Legenda głosi, że poniżał ją swoimi słowami i bił. Nikt w plemieniu nie śpieszył jej z pomocą, więc postanowiła uciec i uratować się przed swoim smutnym życiem.

“Kiedy powracasz do zdrowia lub odkrywasz coś, co odżywia Twoją duszę i przynosi radość, dbaj o siebie, aby zrobić dla tego miejsce we własnym życiu.”

-Jean Shinoda Bolen-

Nowy dom

Młoda kobieta wędrowała przez pola i lasy. Chciała uciec jak najdalej od męża, zanim zauważy jej nieobecność i zacznie ją szukać. Chodziła tak sobie przez kilka dni, aż znalazła się wyczerpana w jakimś odległym miejscu.

Indianka

Dziewczyna zasnęła. Nagle usłyszała jakiś dźwięk i obudziła się. Zobaczyła przed sobą dużego groźnego wilka. Słyszała o nim: ludzie mówili, że jest dziki i bezlitosny. Jednak lider watahy po prostu na nią spojrzał, a potem powoli podszedł bliżej. Powiedział jej, że może żyć z jego stadem, jeśli chce.

Dziewczyna zawahała się, ale coś w jej sercu powiedziało jej, że może zaufać temu wilkowi. Postanowiła udać się z nim tam, gdzie czekały inne wilki. Przyjęły ją z dobrocią i szacunkiem. Legenda mówi, że nikt nigdy nie traktował jej tak dobrze.

Siła miłości, którą obdarzyły ją wilki

Zgodnie z legendą plemienia Dakotów, przywódca wilków zapytał ją, co lubi jeść. Odpowiedziała, że ​​jej ulubionym jedzeniem jest bawół. Wysłał więc inne wilki upolować bawoła, aby miała co jeść. Kilka godzin później wilki wróciły z dużą ilością jedzenia.

Przywódca watahy wilków zapytał ją, jak ona je mięso. Powiedziała mu, że trzeba go ugotować. Wszystkie wilki zaczęły szukać rzeczy, których potrzebowała do gotowania mięsa i wreszcie znalazły potrzebne narzędzia.

Z czasem młoda kobieta przestała się bać i czuć się niepewnie. Wilki traktowały ją z tak dużym szacunkiem i miłością, że potrafiła nauczyć się również kochać siebie i szanować. Czuła się jak w domu i stała się nowym członkiem watahy.

Pewnego dnia przywódca wilków zwrócił się do niej ponownie. Powiedział jej, że ludzie przygotowują się do polowania na bawoły.

Powiedział, że jeśli wataha wilków wejdzie im w drogę, ludzie na pewno je zabiją. Legenda mówi, że lider wilków poprosił młodą kobietę o pomoc, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Rysunek białego bawoła.

Siła miłości

Młoda kobieta doszła do wniosku, że będzie musiała pogadać z ludźmi w imieniu wilków. Obudziła się o świcie i wyruszyła w drogę powrotną do swojego plemienia.

Dotarła na szczyt wzgórza i zobaczyła grupę łowców, którzy tropili bawoła. Również oni ją zobaczyli i podeszli bliżej. Jeden z mężczyzn rozpoznał ją i powiedział o tym innym.

Minęło dużo czasu, ponad trzy lata. Matka i ojciec młodej kobiety ucieszyli się z tej wiadomości. Tęsknili za córką. Nie zdawali sobie sprawy, jak bardzo ją kochają, dopóki jej nie stracili. Młoda kobieta poprosiła grupę, aby przestali prześladować wilki i na nie polować.

Aby ich przekonać, powiedziała im, co one dla niej zrobiły. Poprosiła także myśliwych, by zostawili wilkom część tego co upolują. Zgodzili się.

Legenda plemienia Dakotów mówi, że po kilku dniach polowania wojownicy wrócili z częścią tego, co zabili. Młoda kobieta wspięła się na szczyt wzgórza i zawyła, zupełnie jak prawdziwe wilki. Gdy skończyła, odeszła od zdobyczy.

Tysiące wilków przyszło zjeść jedzenie zostawione dla nich przez ludzi. Dziewczyna wróciła do domu i wszyscy ujrzeli, że nie jest już tą przestraszoną dziewczyną, którą kiedyś znali.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arce, J. M. V. (Ed.). (2000). Entre la magia y la historia: tradiciones, mitos y leyendas de la frontera. Plaza y Valdés.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.