Równoważenie życia rodzinnego i zawodowego

Na uwagę zasługuje zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe. Najważniejsze jest, aby dać każdemu własną przestrzeń i opracować strategie, które pomogą ci żonglować nimi i cieszyć się jakością życia.
Równoważenie życia rodzinnego i zawodowego
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Ponieważ ludzie muszą robić wiele rzeczy w ciągu jednego dnia, czasami zaniedbują pewne ważne aspekty swojego życia. Dzieje się tak, ponieważ zrównoważenie rutyny między życiem rodzinnym a zawodowym nie zawsze jest łatwe. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę oczekującą listę zadań, które każdego dnia musimy realizować. Jak zatem osiągnąć równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym?

Wydaje się to skomplikowane, ponieważ często pracujemy więcej, niż powinniśmy, wakacje nie są wystarczająco długie, a niektórzy często muszą podejmować więcej niż jedną pracę.

Praca jest wymagająca, podobnie jak rodzina. Nagle pogrążasz się w tej ziemi niczyjej, nie wiedząc, jak osiągnąć równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym. Jednak jest to możliwe!

„Kto mógłby uzasadnić zamianę życia pełnego stresu i katorżniczej pracy na lepsze rolety? Czy ładniej wyglądająca dekoracja okienna jest naprawdę warta tyle z Twojego życia?”

-Cal Newport-

Śpiąca kobieta.

Równoważenie życia rodzinnego i zawodowego

Po pierwsze, musisz skorzystać z chwili obecnej. Chodzi o to, aby nie pozostawać zakotwiczonym w przeszłości, jeśli chodzi o myślenie, ponieważ będzie Cię to przytłaczać i karmić negatywne myśli.

Oczywiście chodzi też o to, żeby nie utknąć w oczekiwaniach. Innymi słowy, unikaj myślenia o tym, co może się wydarzyć później. W przeciwnym razie możesz stworzyć odpowiedni scenariusz dla niepokoju i frustracji. Skoro tak naprawdę nie wiesz, co się wydarzy, więc po co się martwić?

Życie chwilą obecną to życie „tu i teraz”. Chodzi o wykorzystanie tego, co dzieje się w każdej chwili, sekunda po sekundzie. Co więcej, chodzi o cieszenie się rodziną, kiedy z nią przebywasz, ale także o pełne skupienie się na obowiązkach służbowych w godzinach pracy.

Myślenie o pracy podczas zabawy z dziećmi umiejscawia Cię albo w przeszłości, albo w przyszłości, ale nie w teraźniejszości. Robienie tego kradnie czas z twojego życia rodzinnego. Co więcej, tak czy inaczej nie możesz problemów w pracy rozwiązać w tym momencie. Zatem życie chwilą obecną pomaga zrównoważyć życie rodzinne i zawodowe.

Nauka delegowania

Niektórzy ludzie myślą, że są wszechmocni i biorą na siebie wiele obowiązków. Narzucają je sobie, nie zdając sobie z tego sprawy. Oczywiście czują się przytłoczeni, gdy tylko zdają sobie sprawę, że nie mogą sobie z tym wszystkim poradzić. Problem polega na tym, że frustracja narasta i czasami eksploduje na poziomie emocjonalnym.

Możesz temu zapobiec, ucząc się delegowania. Skorzystanie z pomocy innych ułatwi ci życie. Jednak nie chodzi o to, żeby samemu nic nie robić. Chodzi raczej o to, żeby nie brać na siebie więcej, niż jesteś w stanie udźwignąć.

Na początku ten proces może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości tak nie jest. Oto kilka przydatnych rad:

 • Dostosuj swoje obowiązki.
 • Proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.
 • Poznaj swój zespół roboczy, aby wiedzieć, jakie obowiązki należą do kogo i zrób to samo z rodziną.
 • Daj wotum zaufania tym, którym delegowałeś odpowiedzialność.
 • Realistycznie rozdzielaj zadania i czynności.

Musisz nauczyć się delegować, jeśli tego nie robisz. Dlatego zacznij od poznania swoich granic.

Utrzymywanie rutyny

Ustalenie rutyny może wydawać się nudne, ale przynosi duże korzyści. Przede wszystkim pomaga organizować czas! W ten sposób łatwiej będzie Ci zrównoważyć życie zawodowe i rodzinne.

Podobnie przydatne jest ustalanie priorytetów. Aby to zrobić, zadaj sobie pytanie, co musisz najpierw zrobić i wyeliminować te rzeczy, które pochłaniają dużo energii i nie sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Ponadto musisz realistycznie planować zadania. Czasami ludzie wierzą, że będą w stanie zrobić wszystko i wyznaczają sobie nieosiągalne cele. Więc wyluzuj!

Chłopiec całuje mamę.

Zarządzanie emocjami

Ma to kluczowe znaczenie dla zgodnego życia rodzinnego i zawodowego. Nie daj się ponieść impulsom. Identyfikowanie tego, jak się czujesz, jest kluczem do twoich relacji. Często nie to, jak się czujesz, decyduje o twoim samopoczuciu, ale to, co robisz ze swoimi emocjami. Chodzi więc o to, jak reagujesz na to, co ci się przydarza.

James Gross, dyrektor laboratorium psychofizjologii na Uniwersytecie Stanforda, mówi, że zarządzanie emocjami może zapobiegać chorobom, takim jak depresja i zaburzenie osobowości typu borderline.

Pomocne mogą być następujące działania:

 • Uwolnij napięcie poprzez ćwiczenia fizyczne lub aktywność artystyczną.
 • Ćwicz świadome słuchanie.
 • Używaj technik oddychania.
 • Poszukaj profesjonalnej pomocy.
 • Zaplanuj porę dnia, aby martwić się o wszystko, na co masz ochotę.
 • Zastanów się, co się stanie, jeśli będziesz się bać, i zastanów się nad rozwiązaniem tego problemu.

Jak widać, zarządzanie sferą emocjonalną może być dobrym sprzymierzeńcem w walce ze stresem, frustracją i nerwowością.

Końcowe uwagi o godzeniu życia rodzinnego i zawodowego

Zmiana pracy to kolejny sposób na zrównoważenie życia rodzinnego i zawodowego. Możesz także przenieść się bliżej pracy, aby nie spędzać tak dużo czasu w podróży. Sprawdź lokalne przepisy prawa pracy, aby dowiedzieć się, czy masz prawo do innego rodzaju pracy lub poszukaj innych rozwiązań.

Chilijscy psychologowie Andrés Jiménez Figueroa i Emilio Moyano Días podkreślają równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym jako środek gwarantujący lepszą jakość życia. Co jednak możesz zrobić, jeśli nie masz na to wpływu? Odpowiedź jest prosta: szukaj alternatyw.

Konsolidacja życia rodzinnego jest możliwa. Dlatego określ swoje priorytety, daj sobie czas, poznaj się, wykorzystaj każdą chwilę, zaplanuj swoje rutyny, a przede wszystkim zadbaj o innych. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz zadbać o siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jiménez Figueroa, A., & Moyano Díaz, E. (2008). Factores laborales de equilibrio entre trabajo y familia: medios para mejorar la calidad de vida. Universum (talca), 23, (1), 116-133.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.