Zacznijmy od tego, że musisz pamiętać o tym, że wszystkie Twoje emocje są tak samo konieczne i ważne. Każda z nich dostarcza innego rodzaju cennych informacji o Tobie, dlatego też tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak się czujesz. Kluczowe znaczenie ma w takim przypadku równowaga emocjonalna.
Konieczne jest po prostu sprawdzenie siebie samego na poziomie emocjonalnym. Świadomość Twojego stanu emocjonalnego ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia tego stanu „nirwany”, jakim jest równowaga emocjonalna i dobre samopoczucie.
Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, bez problemu możesz zauważyć w tym momencie istotną kwestię. Otóż nie zawsze łatwo jest zwrócić uwagę na siebie i dowiedzieć się, co się dzieje w Twojej psychice. Jest to szczególnie prawdziwe stwierdzenie w trudnych od strony emocjonalnej i bolesnych sytuacjach. Są to przede wszystkim tego rodzaju okoliczności, które powodują cierpienie i strach. Są one jak przyczajony potwór, który tylko czeka na sposobność, aby Cię pożreć bez reszty.
Sytuacje takie wywołują u Ciebie liczne wątpliwości, stres, lęk, oczekiwania i niepewność. Nie wiedząc, co robić i jak działać, możesz sam sparaliżować swoje myśli i działania. Tak często tego typu sytuacje są w stanie zamknąć Cię w nieskończonej spirali niepokoju i apatii. Co możesz zrobić, gdy takie przypadki stają się nie do wytrzymania? Jak powinieneś zadziałać zawsze wtedy, gdy czujesz się zniszczony przez swoje własne emocje? Gdy masz wrażenie, że tkwisz w ślepym zaułku? Jak możesz stawić czoła negatywnym emocjom, które trzymają Cię w tej niewoli?
“Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji – jesteśmy zmuszeni do zmiany samych siebie.”
–Viktor Frankl–
Psychiatra i profesor psychobiologii Vicente Simon intensywnie badał i analizował psychologię nauk buddyjskich. Opracował on specjalną procedurę, która może nam pomóc w takich sytuacjach. Można ją ogólnie określić jako 7 kroków, na końcu których czeka na Ciebie równowaga emocjonalna.
Jest to seria ćwiczeń mających na celu złagodzenie cierpienia, unikanie szkód psychicznych spowodowanych szokiem emocjonalnym i zapobieganie niewłaściwym działaniom, które mogą zaszkodzić innym ludziom. Oto siedem kroków, dzięki którym w Twoim umyśle zagości pełna równowaga emocjonalna – zapraszamy do zapoznania się z każdym z nich!
Równowaga emocjonalna przede wszystkim wymaga wciśnięcia przycisku „Pauza”
Kiedy słyszysz złe dla siebie wieści, wdajesz się w jakąś utarczkę lub po prostu czujesz się zawiedziony, pierwszym krokiem jest zatrzymanie się i wciśnięcie przycisku „Pauza”. Kiedy czujesz, że w Twoim życiu pojawiają się intensywne i nieprzyjemne emocje, musisz się zatrzymać. Poświęć chwilę i skieruj całą swoją uwagę na to zamieszanie natury emocjonalnej, które dzieje się wewnątrz Twojej psychiki.
Na początku nie będzie łatwo. To normalne zjawisko. Zatrzymanie procesu, który przez lata pracował w Twojej głowie w trybie „autopilota”, nie jest zadanie trywialnym. Wynika to z tego, że jest to sprzeczne ze wszystkim, co robiłeś wcześniej. W rzeczywistości emocje zwykle sprawiają, że zachowujesz się dość gwałtownie i bezmyślnie.
Zamiast zakończyć wszystko pełnym emocji wybuchem, musisz się zatrzymać, dać sobie czas na refleksję i zwrócić baczną uwagę na to, co dzieje się w Twoim wnętrzu.
Jeśli to zrobisz choć raz, możesz wyrzucić panel sterowania tym swoim wewnętrznym „autopilotem”. Wtedy będziesz mógł nareszcie zareagować w zupełnie inny sposób niż zwykle. W związku z tym ważne jest to, aby ćwiczyć tę umiejętność, ponieważ całkiem możliwe jest to, że nie opanujesz jej od razu w stopniu mistrzowskim. Aby więc pomóc sobie samemu, staraj się ćwiczyć bez ustanku w miejscu, które sprawia, że czujesz się spokojny i zrelaksowany.
Oddychaj głęboko i zrelaksuj się
Po zatrzymaniu wszystkiego, następnym krokiem do sukcesu jest opanowanie oddychania. Możesz osiągnąć to, czego chcesz, czego podsumowaniem jest równowaga emocjonalna, po prostu analizując swój oddech. Zwróć uwagę na te obszary ciała, w których objawiają się Twoje emocje.
Czasami, gdy czujesz się nadpobudliwy lub zestresowany, powinieneś pamiętać o tym, że ważne jest, aby głęboko oddychać. Głębokie oddychanie pomoże Ci się uspokoić i ponownie połączyć z samym sobą. Twoim celem powinno być wykonanie dziesięciu oddechów na minutę. Oczywiście nie będziesz w stanie zrobić tego od razu. Jeśli jesteś już zdenerwowany, możesz wykonać do 30 oddechów na minutę. Ważną rzeczą są ćwiczenia, praktyka i skupienie się na tym konkretnym zadaniu.
Z drugiej strony, kiedy doświadczasz trudnych do opanowania emocji, możesz zauważyć, że Twoje serce bije szybciej. Możesz również poczuć niewielki ucisk w klatce piersiowej lub napięcie mięśni brzucha. W każdym razie ważne jest, aby nie próbować unikać tych fizycznych odczuć.
Często Twoje emocje przemawiają do ciebie poprzez Twoje ciało. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, czym one są i uspokoić je poprzez swój oddech. Jeśli oddychasz i zrelaksujesz się, możesz zmniejszyć fizyczne odczucia, jakie niosą Twoje emocje. Efektem tego będzie po prostu równowaga emocjonalna.
Bądź świadomy swoich emocji
Ten krok polega na zapoznaniu się z emocjami na poziomie empirycznym, a nie tylko intelektualnym. Innymi słowy, poczuj swoje emocje i wszystko, co się z tym wiąże, jako bezpośrednie doświadczenie. Na przykład, jak emocja wyraża się fizycznie. To właśnie na tym opiera się przede wszystkim równowaga emocjonalna.
Następnie możesz sobie wyobrazić lub zaobserwować, która sytuacja lub sytuacje mogą wywołać u Ciebie dane emocje. Czy jest to konkretna osoba, miejsce, czy też może myśl? Czy masz ją zawsze w pamięci? Kluczem do sukcesu jest ustalenie pochodzenia swoich emocji i obserwacja wszystkich powiązanych z nimi aspektów.
Następnie musimy określić, z jakimi emocjami mamy do czynienia. Dopiero potem możemy przejść do kolejnego kroku, którym jest równowaga emocjonalna. Innymi słowy, musimy je nazwać i zdefiniować. Czy jest to złość, smutek, zazdrość, a może strach? Niektórzy badacze uważają, że kiedy nazywasz swoje emocje, tracą one swoją negatywną moc.
I na koniec, aby dokładniej zidentyfikować targające Tobą emocje, możesz zadać sobie różnego rodzaju pytania testowe. Zadaj sobie na przykład pytanie, jak wyrażałaby się ta emocja poprzez Twoje zachowanie. Następnie spytaj, na ile ważne dla Ciebie jest jej ukrywanie i w jaki sposób Cię ona motywuje do działania. Nieważne, czy są to działania nacechowane pozytywnie, czy też negatywnie. To bez znaczenia dla końcowego efektu.
Świadomość istnienia emocji oznacza obserwowanie jej bez wcześniejszego osądu. W ten sposób możesz bliżej poznać emocjonalne doświadczenie. A zaraz za nim kryje się równowaga emocjonalna.
Zaakceptuj doświadczenie, pozwól sobie na emocje
Ten krok polega na zaakceptowaniu emocji bez osądu. Ale to nie wszystko. Chodzi tutaj o pozwalanie sobie na odczuwanie emocji, bez stawiania oporu i usilnego ich blokowania.
Na początku nie będzie to przyjemne. W końcu niektóre z tych emocji są naprawdę straszne. Jednak ważne jest to, aby je lepiej poznać. W efekcie będziesz w stanie później nimi lepiej, sprawniej i skuteczniej zarządzać. Bądź więc aktywnym widzem tego charakterystycznego odrzucenia, które przebudziło się w Tobie. Z pozycji całkowicie neutralnej obserwuj próby ucieczki od danej sytuacji i broń się przed wszystkim, co złe.
A co najważniejsze, nie rób nic pochopnie. Niech emocje wyrażają się w Tobie, tak jak to zawsze miało miejsce. W ten sposób dajesz swoim emocjom odpowiednio kontrolowaną przestrzeń i rozpoznajesz je jako część siebie. W ten sposób równowaga emocjonalna stanie się o wiele łatwiejsza do osiągnięcia.
Bądź dla siebie dobry i sprawiedliwy
W trakcie tego głębokiego procesu nie zapomnij zaopiekować się sobą samym. W trakcie tych siedmiu kroków będziesz mieć do czynienia z rzeczami, które Cię zranią, ocenią lub przytłoczą. Podczas tego wszystkiego musisz także połączyć się z tą częścią siebie, która jest cała i zdrowa. Skontaktuj się z tą częścią, która działa poprzez uczucie i miłość. Jeśli nie zadbasz o siebie, zniszczysz całą swoją wewnętrzną siłę potrzebną do osiągnięcia zdrowia emocjonalnego i dobrego samopoczucia.
Teraz może być trudno zaakceptować powyższe rady i wdrożyć je w życie. Pamiętaj jednak, aby zawsze traktować siebie samego z miłością. Jeśli jest Ci ciężko, zwróć się o pomoc do ludzi, którzy są zawsze przy Tobie. Poszukaj tych osób, które zawsze chętnie Ci pomogą. Ułatwiają one uwolnienie się od stresu i niepokoju. A dodatkowo dzięki nim równowaga emocjonalna znajdzie się na wyciągnięcie ręki.
Uwolnij swoje emocje
W tej chwili intensywność emocji powinna maleć, krok po kroku. To pozwoli Ci oddzielić się od niech. W ten sposób możesz nauczyć się odnajdywać granicę między Tobą, a Twoimi emocjami. Nie jesteś tylko i wyłącznie swoimi emocjami, po prostu odczuwasz je przez jakiś czas i raczej okazjonalnie.
Ważne jest jednocześnie to, aby uświadomić sobie, że możesz uwolnić się od tych emocji tylko wtedy, gdy opuścisz swoją wewnętrzną strefę komfortu i nawiążesz dialog ze swoimi emocjami. Nie możesz zmusić ich do zniknięcia. Musisz pozwolić im powoli wygasnąć na własną rękę i w pełni naturalny sposób. W tym sensie kluczową strategią ograniczania siły emocji jest rozpoznanie, że Ty nie jesteś emocją. Emocja to nie Ty. Równowaga emocjonalna jest tylko cechą, a nie istotą.
Działaj lub nie, w zależności od okoliczności
Gdy już minie ta burza emocjonalna, ostatnim krokiem do uzyskania równowagi emocjonalnej jest podjęcie decyzji, czy nie wykonać przypadkiem jakiegoś działania.
Jeśli sytuacja, w której się znajdujesz, wymaga odpowiedzi, teraz jesteś w najlepszym stanie, aby podjąć decyzję. Z miejsca pełnego spokoju i skutecznego połączenia ze swoimi wewnętrznymi wątpliwościami i pragnieniami będzie Ci o wiele łatwiej działać skutecznie. Jeśli natychmiastowa reakcja nie jest konieczna, najlepiej będzie jednak poczekać, aż emocje stracą swoją intensywność. Nie działaj, dopóki nie zrozumiesz ich przesłania.
Jak widać trudne do opanowania emocje mogą się zmienić w naprawdę pożyteczne narzędzie. Przy poświęceniu im odpowiedniej dozy uwagi i czasu mogą zmienić się w spokój i równowagę ducha. Holenderski filozof Baruch Spinoza wyraził to niezwykle trafnie: “Emocja, która jest pasją, przestaje być tą pasją, gdy tylko stworzymy jej jasną i wyraźną ideę”.
Bycie obecnym i świadomym swoich emocji jest kluczem otwierającym drzwi do sukcesu, którym jest równowaga emocjonalna. Jest to praktyka, która wymaga jednak poświęcenia sporej ilości czasu i umiejętności. A także rzecz jasna wytrwałości. Jeśli jednak uda Ci się opanować tę sztukę, pomoże Ci to uporać się z licznymi trudnościami i problemami dnia codziennego. Nie tylko poprawi to Twoje relacje z samym sobą, ale także z innymi ludźmi.
Bibliografia
Simón, Vicente. (2014), Aprender a practicar mindfulness. Sello editorial, Barcelona.