Miłość przychodzi i odchodzi, ale prawdziwa przyjaźń trwa wiecznie

Jest wiele rodzajów miłości. To, co jest produktem prawdziwej przyjaźni, jest zwykle trwałe i stanowi źródło dobrego samopoczucia.
Miłość przychodzi i odchodzi, ale prawdziwa przyjaźń trwa wiecznie
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Co się stanie, gdy dziewczyna lub chłopak zastąpi Ci Twoich znajomych? Co tak naprawdę stracisz, kiedy miłość popchnie Cię do tego, by zostawić przyjaciół na rzecz swojego nowego związku?

Trzeba zawsze pamiętać o tym, że w życiu trzeba znaleźć czas zarówno na miłość, jak i prawdziwą przyjaźń. Dopiero taki układ jest naprawdę ważnym fundamentem każdego zdrowego związku między dwoma osobami.

Kiedy zaczynasz tworzyć zupełnie nowy związek, ponieważ od pewnego czasu w Twoim życiu gości nowa miłość, zupełnie normalnym zjawiskiem jest to, że nie masz już tyle czasu co kiedyś dla swoich przyjaciół. Wszystkie plany, które wiążesz ze swoim partnerem, mogą wydawać się o wiele bardziej interesujące dzięki bardzo typowemu mechanizmowi zauroczenia.

W końcu przecież naprawdę chcesz poznać tę drugą, nową dla Ciebie osobę. Będziesz cieszył się na każdą okazję spędzenia z nią tych pierwszych ekscytujących chwil. To zupełnie nowa sytuacja, która wymaga od Ciebie o wiele więcej uwagi. Niemniej jednak powinieneś pamiętać o tym, że nigdy nie należy całkowicie porzucać swoich dawnych przyjaciół.

Miłość a przyjaźń – podejście naukowe

Grupa naukowców pod kierownictwem Robina Dunbara zbadała ten temat nieco dokładniej. Ujawnili oni, że kiedy rozpoczynasz nową relację romantyczną opartą o miłość, tracisz z tego powodu średnio dwóch spośród pięciu swoich najbliższych przyjaciół. Naukowcy stwierdzili również, że pary, które znajdują czas dla swoich przyjaciół i oddają sobie jakąś własną, w pełni osobistą przestrzeń, będą z reguły odczuwały wyższy poziom zadowolenia ze swojego związku.

Wynika to z tego, że uczą się w ten sposób dzielić swój czas. Oznacza to, że osoby tworzące związek będą mogły zachować te wszystkie rzeczy, które czynią je szczęśliwymi i zapewnić im komfort życiowy. W końcu dzięki temu w ich związku pojawią się dodatkowe, zdrowe emocje. Tym samym umocnią całą relację uczuciową i poprawią wzajemne więzi.

Związek

Miłość przychodzi i odchodzi, ale prawdziwa przyjaźń nie zniknie z czasem. Dlatego ważne jest także to, aby spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi. Co więcej należy o tym pamiętać gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek jest to możliwe. Według badań Robina Dunbara decyzja o dzieleniu czasu spędzanego ze swoim partnerem oraz przyjaciółmi, zamiast poświęcić mu pełne 100% każdego dnia, będzie dobra zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera lub partnerki.

Ale to nie znaczy, że powinieneś zignorować tę drugą, jakże ważną osobę w Twoim życiu. Powyższe porady oznaczają po prostu, że trzeba zarezerwować sobie tę odrobinę czasu dla siebie. Będziesz mógł ją wykorzystać na przebywanie z innymi ludźmi, których kochasz i którzy Cię doceniają i szanują.

Miłość nie oznacza konieczności porzucenia wszystkiego innego

To taki powszechny pomysł i na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo romantyczny. Ale kiedy rzucasz wszystko tylko dlatego, że spotkała Cię miłość, tracisz coś z samego siebie. Robisz to, aby “być razem z kimś”. Ale tak naprawdę nie jest to związek dwóch osób; to bardziej przypomina jednostronne przywiązanie.

Oznacza to, że tracisz w ten sposób część swojej indywidualności i tworzysz upośledzony związek. Obejmuje on dwoje „niekompletnych” z punktu widzenia swojego życia ludzi, którzy razem ukrywają to, czego im brakuje.

To nie jest miłość. Prawdziwa miłość szanuje to, że Twój partner ma swój czas dla siebie, przyjaciół i własne życie. Zostałeś wybrany po to, abyś mógł dzielić z nią (lub z nim) wspólne życie. Ale jednak nie po to, by być w całości związany i bez reszty. Zaufanie i wzajemna komunikacja pomogą każdej parze mieć własną osobistą przestrzeń poza ich związkiem, bez żadnych negatywnych konsekwencji dla samej relacji.

Przyjaciółki

Zostawiam wszystko za sobą, bo spotkałem miłość swego życia” to niezwykle samolubna decyzja. Oznacza to również, że jeśli Twój związek się nagle skończy, pozostaniesz dosłownie bez niczego. To będzie oznaczać jeszcze trudniejsze chwile po rozpadzie Waszej relacji.

Musisz przeznaczyć trochę czasu na swoje hobby, posiadanie własnej przestrzeni i utrzymywanie starych przyjaźni przy życiu. Zaufaj nam. Takie postępowanie zaowocuje pełniejszym życiem i większą ilością atrakcji. Nigdy nie wolno o tym zapominać.

Prawdziwa przyjaźń też wymaga czasu

Utrzymywanie przyjaźni wymaga zrozumienia, a także sporej ilości czasu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku związku. Chociaż możesz nie mieć aż tak dużo czasu, jak kiedyś, to tym bardziej powinieneś mieć na uwadze, że jest to czas pełen autentyczności, do której dołączyła także i miłość. Ciesz się więc każdą chwilą spędzoną zarówno w swoim związku, jak i z przyjaciółmi.

Przyjaźń to też przecież jest miłość. Musisz więc też nad nią popracować, poświęcić jej uwagę i dbać o nią jak o piękny ogród. To Twój wybór. Upewnij się, że nie przerwiesz tych wspaniałych więzi tylko dlatego, że nawiązałeś nowy związek.

Postaw się na przykład w sytuacji odwrotnej. Trudno przecież będzie Ci zaakceptować to, że Twój przyjaciel porzuca Cię tylko dlatego, że w jego życiu pojawiła się miłość. A potem po jakimś czasie chce do Ciebie wrócić, by odzyskać utracony czas. To trudne, ponieważ nikt nie lubi być porzuconym.

Ważną rzeczą jest zatem to, aby pamiętać, że prawdziwa przyjaźń będzie trwać wiecznie, a miłość – niekoniecznie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.