Równość płci to aspekt, nad którym musimy pracować. Dużo udało się już osiągnąć, ale wiele jeszcze przed nami. Oto kilka inspiracji.
Literatura pełna jest inspirujących zdań, które warto poddać refleksji. Wiele z nich pochodzi z przemówień polityków i polityczek, pisarzy i pisarek, artystów i artystek…Mowa o frazach, które skłaniają nas do rozmyślań nad rzeczywistością, w jakiej żyjemy. W poniższym artykule przedstawiamy 10 haseł na temat równości płci, które zachęcają do rozważań.
Równość płci to aspekt, nad którym wiele krajów na naszej planecie musi pracować. W Europie postęp jest szybszy, ale pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Proponowane przez nas hasła zachęcają do refleksji nad równiejszym społeczeństwem, wolnym od uprzedzeń związanych z płcią.
Równość płci: inspirujące zdania
Oto 10 zdań na temat równości płci o silnym wydźwięku i głębi. Ich autorami są ważne postaci ze świata polityki, literatury i sztuki. Zachęcają one do refleksji nad zadaniami, jakie musimy wykonać, by uczynić nasze społeczeństwo bardziej sprawiedliwym i prawdopodobnie także szczęśliwszym.
“Równość płci to coś więcej niż cel sam w sobie. To warunek skutecznej konfrontacji z aspektami takimi jak ubóstwo, zrównoważony rozwój, tworzenie dobrego rządu”. (Kofi Annan)
Pierwsze inspirujące zdanie wypowiedział Kofi Annan, polityk z Ghany. Jego zdaniem walka o równość płci to warunek konieczny dla postępu na poziomie politycznym, społecznym i gospodarczym.
“Przed Bogiem wszyscy jesteśmy tak samo nierozsądni”. (Albert Einstein)
To zdanie wielkiego naukowca zaprasza do refleksji nad równością. Każdy z nas może być zatem mądry lub nierozsądny. To ludzkie.
“Nie ma takiej bariery czy takiego klucza, który mógłby ograniczyć wolność mojego umysłu”. (Virginia Woolf)
Zdanie Virginii Woolf, brytyjskiej pisarki należącej do awangardy anglosaskiej XX wieku i ikony międzynarodowego feminizmu odnosi się do wolności ekspresji i działania związanej z aktywnością umysłową.
“Osoba ograniczana swoją płcią, rasą czy pochodzeniem będzie sama siebie ograniczać”. (Carly Fiorina)
To zdanie amerykańskiej polityczki odzwierciedla znaczenie znoszenia ograniczeń związanych z płcią i pochodzeniem. Powodują one bowiem wewnętrzne blokady.
“Równość to potrzeba ludzkiej duszy. Każdemu należy się taki sam szacunek, a szacunek nie powinien być stopniowany”. (Simone Weil)
Zdanie francuskiej filozofki Simone Weil odnosi się do równości jako takiej, ale można je dopasować do kontekstu równości płci. Mówi o konieczności okazywania szacunku wszelkim istotom ludzkim na świecie.
“Kobiety będą równe mężczyznom w dniu, w którym niekompetentnej kobiecie przyznane zostanie ważne stanowisko”. (Françoise Giraud)
To krytyczne i prowokacyjne zdanie amerykańskiego polityka odnosi się do faktu przyznawania stanowisk mężczyznom tylko ze względu na płeć, a nie na kompetencje.
“Równość płci musi stać się naszą rzeczywistością”. (Michele Bachelet)
Kolejne hasło promujące równość płci ukuła Michele Bachelet, chilijska polityczka. Idea powinna zatem stać się rzeczywistością. Pragnienie musi przenieść się na realia.
“Nie jest tak, że jedna płeć jest lepsza, a druga gorsza. Są po prostu różne”. (Gregorio Marañón)
Zdanie wypowiedziane przez pisarza i myśliciela Gregorio Marañóna odzwierciedla rzeczywistość, którą często ignorujemy, mimo że jest oczywista. Kobiety są różne od mężczyzn, ale ich prawa powinny być takie same.
“Jestem kobietą i piszę. Pochodzę ze wsi i umiem czytać. Urodziłam się jako niewolnica, a jestem wolna. Widziałam w życiu wspaniałe rzeczy. Robiłam w życiu wspaniałe rzeczy”. (Rosa Montero)
To nieco odmienne, a jednak bardzo inspirujące zdanie pisarki Rosy Montero. Poddaje ona refleksji swoje pochodzenie, płeć i klasę społeczną. Mimo trudności stała się tym, kim jest – wolną kobietą z apetytem na życie.
“Wszyscy mężczyźni powinni być feministami. Gdyby mężczyźni walczyli o prawa kobiet, świat byłby lepszym miejscem. Upodmiotowienie kobiet to gwarancja lepszego społeczeństwa”. (John Legend)
Autorem tego interesującego zdania jest amerykański aktor i piosenkarz John Legend. Odnosi się do fundamentalnego aspektu celu, jakim jest równość płci i upodmiotowienie kobiet. Podkreśla też znaczenie feminizmu, czyli ruchu o kluczowym znaczeniu dla realnej równości płci.
Płeć nie powinna bowiem przekładać się na różne prawa, ani pisane, ani niepisane. Nasza wartość, osobowość czy zdolności to powinny zatem być czynnikami decydującymi o naszym miejscu w społeczeństwie. To jeden z filarów sprawiedliwego społeczeństwa, jakiego przecież chcemy.