Rola rodziców podczas odosobnienia

Większość z nas została zmuszona do pozostania w domu, co ogranicza nasze życie społeczne, akademickie i zawodowe. W tym kontekście musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o naszych dzieciach. Pytanie brzmi: jak sprostać temu wyzwaniu? Jaka jest rola rodziców podczas okresu odosobnienia?
Rola rodziców podczas odosobnienia
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Rola rodziców w trakcie okresu przymusowego odosobnienia jest o wiele ważniejsza, niż może nam się wydawać. Kryzys spowodowany przez epidemię koronawirusa postawił nas w niezwykłej sytuacji.

Ci, którzy mogą, pracują w domu, większość sklepów jest zamknięta, a dzieci i młodzież nie chodzą do szkoły. Sytuacja jest trudna, a dodatkowo rola rodziców podczas odosobnienia może okazać się być o wiele bardziej złożoną niż zwykle.

Wielu rodziców musi pogodzić pracę zdalną z opieką nad dziećmi w domu. Ponadto muszą radzić sobie z wszelkimi problemami, które mogą pojawić się na co dzień. Takimi jak na przykład trudności w zarządzaniu emocjami swoich dzieci i organizowaniu ich działań (przynajmniej dla tych najmłodszych).

Większość z nas została zmuszona do pozostania w domu, co ogranicza nasze życie społeczne, akademickie i zawodowe. W tym kontekście musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o naszych dzieciach. Pytanie brzmi: jak sprostać temu wyzwaniu? Jaka jest rola rodziców podczas okresu odosobnienia?

Specjaliści zalecają ogólnie rzecz biorąc, abyśmy wszyscy nadal prowadzili jak najbardziej normalne życie. Jednak w przypadku rodziców musimy zwrócić uwagę na niektóre szczególne aspekty. I temu właśnie przyjrzymy się nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule.

Rola rodziców w trakcie okresu przymusowego odosobnienia

Wielu ekspertów wypowiadało się już na temat tego, co rodzice mogą robić podczas odosobnienia. Na przykład jak organizować zabawy dla dzieci w domu, jak rozmawiać ze swoimi pociechami na temat tej nowej dla wszystkich sytuacji i jak przystosować się między innymi do nowej rutyny szkolnej.

W tym artykule wymieniamy najistotniejsze aspekty, dzięki którym rodzice mogą skutecznie pokonać kryzys związany z koronawirusem. Nie tylko w swoim przypadku, ale przede wszystkim pomagając w tym swoim dzieciom.

Przede wszystkim, jako ogólną radę, zarówno dla rodziców, jak i tych, którzy nimi nie są, musimy stwierdzić, że naprawdę konieczne jest szanowanie przestrzeni i emocji dzieci. Postaw się na ich miejscu i zaakceptuj ich frustrację i znudzenie, okazując im wsparcie, zamiast je nieustannie karcić i strofować.

Utrzymuj swoją standardową rutynę dnia codziennego

Kluczem do przetrwania tego kryzysu jest ustalenie standardowej rutyny dla każdego dnia i przestrzeganie jej. Ważne jest, aby dzieci miały określony harmonogram działań obejmujący czas odpoczynku i zajęcia szkolne.

Harmonogram taki nie powinien być jednak zbyt rygorystyczny. Po prostu ustal konkretne godziny, kiedy to dzieci powinny wstać z łóżka, zjeść posiłek i pójść spać. Takie rozwiązanie pomaga również uczynić wszystkie rzeczy nieco bardziej przewidywalnymi, co zmniejsza niepewność i stres.

Dzieci w trakcie zabawy

Najlepiej, jeśli to możliwe, postaraj się przestrzegać tego samego harmonogramu, co dla dnia zajęć szkolnych. Poświęć czas na zadania wysłane przez nauczycieli online, ale zawsze daj dziecku też czas na odpoczynek.

Ważne jest również ustalenie pewnych zasad, aby uniknąć zakłóceń, gdy pracują zarówno dzieci, jak i rodzice. W ten sposób zarówno jedna, jak i druga strona będzie mogła skoncentrować się na swojej pracy.

Bądź kreatywny

Ze względu na tę sytuację bardzo korzystne jest także dodanie nowych działań do Waszej codzienności. Na tym też polega rola rodziców. Być może nadszedł właściwy czas, aby ułożyć to trudne puzzle lub w końcu zagrać w grę planszową, w którą zawsze chciały grać Twoje dzieci?

Spróbuj dodać delikatne ćwiczenia do tych nowych działań. To świetny sposób na rozładowanie napięcia, zmotywowanie wszystkich i zapewnienie sobie lepszego snu. Jeśli chodzi o te działania, zachęcaj dzieci do wymyślania gier lub wręcz do burzy mózgów. Możesz też zagrać w te same gry, które już lubicie, ale zmienić niektóre zasady.

Nauka radzenia sobie z lękiem

Sposób, w jaki rodzice się czują, nieuchronnie ma znaczący wpływ na ich dzieci. Dlatego też dla dorosłych ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z niepokojem i zmartwieniami. Staraj się unikać fatalistycznych myśli i skup się na poszukiwaniu rozwiązań i alternatyw.

Ze względu na codzienny stres i pojawiające się obawy ważne jest, aby zachować poczucie perspektywy, angażując dzieci tylko w razie potrzeby. Ilekroć czujesz się przytłoczony i nie możesz sobie poradzić z tym stanem, musisz znaleźć dla siebie inny pokój, aby spędzić trochę czasu na odłączeniu się od rzeczywistości i zapomnieć o stresie.

Ponadto podczas pandemii choroby COVID-19 zdecydowanie zalecamy ograniczenie liczby słuchanych wiadomości. Spróbuj ograniczyć je do określonej pory dnia, aby nie nasycić się niepotrzebnie negatywnymi informacjami. Pomoże to uniknąć nadmiernego obciążania się napięciem i zmartwieniami.

Rola rodziców obejmuje również robienie planów na przyszłość

Mimo tego, że w tej chwili jesteś zamknięty w domu, nadal musisz planować. Możesz przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na specjalne zajęcia. Oczywiście jest jeszcze lepiej, jeśli zaangażujesz także swoje dzieci w ten proces decyzyjny.

Mama z dzieckiem

Na przykład możesz zaplanować ugotowanie czegoś innego w weekend lub symulację placu zabaw. Ważne jest, aby przerwać nudną rutynę i od czasu do czasu się odłączyć od rzeczywistości. Każdy skorzysta z takiej przerwy.

Przede wszystkim nastawienie

Rola rodziców podczas okresu odosobnienia nie jest łatwa. Najważniejsze jest jednak, aby stawić temu czoła z pozytywnym nastawieniem. Ujrzenie wszystkiego, co dzieje się z innej perspektywy może być kluczem do zapewnienia tego, że wszyscy członkowie rodziny się dogadują ze sobą.

Na przykład tak drobna zmiana myśli, jak na przykład „To jest tak frustrujące, że nie możemy iść do parku” na „Wspaniale, że możemy spędzać razem czas w domu” może naprawdę zdziałać cuda!

To świetna okazja, aby wykorzystać cały ten czas, którego normalnie nie masz. Wykorzystaj to, aby lepiej poznać swoje dzieci, robić z nimi różne rzeczy i pomagać im radzić sobie z emocjami, takimi jak nuda lub frustracja. Wy wszyscy wyjdziecie z tego o wiele bardziej zjednoczeni i silniejsi!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.