Praca zdalna z dziećmi przebywającymi przez cały czas w domu

Wielu z nas nie ma obecnie wyboru i musi pracować z domu. Ale jak możesz to zrobić, gdy masz dzieci pod opieką? Jak w takim wypadku może wyglądać praca zdalna? Dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Praca zdalna z dziećmi przebywającymi przez cały czas w domu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Praca zdalna realizowana w domu czasami może wiązać się z wieloma niedogodnościami. Jesteś właśnie w trakcie spotkania biznesowego, a tu nagle pojawia się w drzwiach gabinetu Twoje dziecko i mówi: „Tato, pomożesz mi znaleźć moją zabawkę?” Mówisz mu, żeby poczekało chwilę, ale ono krzyczy: „Nie! Teraz!”…

Taka sytuacja może powodować wiele frustracji i na dodatek być dosyć niezręczną wobec Twojego klienta. Może się także zdarzyć, że praca zdalna w domu w obecności dzieci może wydawać się wręcz niemożliwa.

Istnieją jednak sposoby na uniknięcie tych problemów i inteligentne zarządzanie potencjalną frustracją powodowaną przez tę trudną sytuację. W ciągu kilku pierwszych dni normalne jest to, że praca zdalna może wywoływać u Ciebie poczucie dezorientacji, ponieważ dom nagle zamienił się w miejsce pracy i szkolną klasę jednocześnie.

Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, jak poradzić sobie z tymi wyjątkowymi okolicznościami, abyś mógł zarówno wypełnić swoje obowiązki zawodowe, jak i mieć czas na pomoc swoim dzieciom w odrabianiu lekcji. A także znaleźć czas na wykonywanie innych obowiązków domowych, takich jak gotowanie, pranie i sprzątanie.

To prawda, że wielu z nas nie ma obecnie wyboru i musi pracować z domowego zacisza. Ale jak możesz to zrobić, gdy masz także dzieci pod opieką? Jak w takim wypadku może wyglądać praca zdalna? Dziś przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Praca zdalna: dobrze jest ustawić sobie precyzyjny harmonogram działania, ale bądź jednocześnie elastyczny

Chociaż praca zdalna realizowana w domu i opieka nad dziećmi mogą być trudnymi zadaniami, należy ustalić wcześniej harmonogram postępowania, który wszyscy będą szanować i przestrzegać. O której mam zacząć pracę? Kiedy powinniśmy obudzić dzieci?

Odpowiedzi na te pytania i kilka innych dostarczą Ci wskazówek, które pomogą Ci zorganizować kolejne dni i uniknąć przerw w pracy. Mówimy tu jednak o dzieciach i dlatego musisz być elastyczny tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Z drugiej strony, chociaż możesz mieć jasność co do swojego harmonogramu, zdarzają się nieprzewidziane zdarzenia. Na przykład, jeśli Twoje dzieci są już w pewnym wieku, możesz umówić się z nimi, że będą mogły przyjść do Ciebie i porozmawiać z Tobą z przez pięć minut co godzinę. Na przykład po to, by móc zadawać Ci różne pytania, jakie je nurtują.

Dziecko a praca

Ale pomimo tego, że ustalisz wszystko co się tylko da, a Twoje dzieci są skłonne przestrzegać tego harmonogramu, to i tak nadal prawdopodobne jest wystąpienie licznych nieprzewidzianych zakłóceń. W tych momentach musisz być gotowy na działanie i mieć pozytywne nastawienie. Pod tym względem kontrolowanie oddechu może być naprawdę pomocne.

Jeśli pracujesz zdalnie z dziećmi przebywającymi w domu, weź pod uwagę, że nie będziesz w stanie pracować normalnie przez pełne osiem godzin. Będziesz musiał swój dostosować czas, który masz dostępny, aby dostosować swój harmonogram do swoich dzieci.

Być może powinieneś wstać wcześniej, aby uzyskać trochę czasu na pracę z samego rana? Musisz sam zdecydować, jak powinna wyglądać w Twoim wypadku praca zdalna, biorąc pod uwagę aktywność najmłodszych dzieci w ciągu dnia.

Rozmowa z dziećmi jest niezbędna

To kolejny niezbędny punkt. Praca w domu z dziećmi jest możliwa tylko po osiągnięciu porozumienia.

Książka zatytułowana „Praktyczny przewodnik dla zdrowia psychicznego w sytuacjach kryzysowych” (oryg. Practical Guide for Mental Health in Disaster Situations) stwierdza wyraźnie, że dzieci rozumieją, kiedy sytuacja jest trudna. Oznacza to, że postępują najlepiej wtedy, gdy rozumieją, co się dzieje i dlaczego tak ważna jest Wasza współpraca.

Musisz przeprowadzić z nimi otwartą rozmowę, aby wyjaśnić, co się dzieje. Powinieneś też im wyjaśnić, dlaczego muszą być w domu. I że są takie pory dnia, kiedy potrzebujesz trochę czasu na prace. Czyli że prosisz je, by zachowywały się cicho. Albo też bawiły się w sposób, który nie będzie wymagać Twojej pomocy lub udziału.

W ten sposób, chociaż będą chciały Cię zawołać w wyjątkowych chwilach, to jednak będą wiedzieć, że pracujesz i dwa razy zastanowią się nad tym, zanim Ci zaczną przeszkadzać.

Oddziel poszczególne obszary, gdy pracujesz w domu

Dokonanie wyraźnego rozdzielenia obszarów w domu to doskonały pomysł do rozważenia. Każda część domu powinna być poświęcona konkretnej aktywności.

Na przykład praca zdalna powinna być wykonywana tam, gdzie nie będzie być żadnych czynników przeszkadzających i rozpraszających Cię podczas realizacji obowiązków zawodowych. Wyznacz także inną część domu dla swoich dzieci na potrzeby nauki i odrabiania lekcji, a inną na zabawę.

Zabawa z dzieckiem

Możesz zrobić z tego rodzaj gry, aby Twoje dzieci także poczuły się zaangażowane. W ten sposób będą świadome istotności różnych obszarów. „Tam” pracuje mama lub tata, tutaj jest „szkoła”, a tam z kolei jest „plac zabaw”. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, znacznie łatwiej będzie Ci pracować z dziećmi przebywającymi w domu.

Oprócz wszystkich powyższych kwestii, aby praca zdalna okazała się być skuteczna pomimo obecności dzieci w domu, nie możesz zapominać, że ważne jest również, aby spędzać z nimi czas. Oznacza to, że po zakończeniu pracy powinieneś się z nimi pobawić, porozmawiać, wspólnie przeczytać jakąś opowieść

Ważne jest, abyś to robił po to, by Twoje dzieci czuły się cały czas pod Twoją opieką. A także widziały Twoje zainteresowanie.

Zacznij prowadzić pamiętnik

Gazeta La Vanguardia opublikowała dziennik, który prowadził ośmioletni chłopiec od momentu, w którym rozpoczęło się przymusowe odosobnienie z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Pozwalał mu on wyrazić swoje odczucia i doświadczenia oraz opisać uczucia i emocje. Bez wątpienia jest to bardzo pozytywne działanie, które powinieneś wypróbować także ze swoimi z dziećmi.

Czy pracujesz w domu i jednocześnie opiekujesz się dziećmi? Jak sobie z tym poradziłeś? Jak u Ciebie wygląda praca zdalna? Udało Ci się rozwiązać wszystkie potencjalne problemy?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beltrán, A. R. P., Bilous, A., Ramos, C. R. F., & Escobar, C. F. B. (2020). El impacto del teletrabajo y la administración de empresas. RECIMUNDO4(1), 326-335.
  • Naranjo Rincón, A. P., & Pulido Castro, A. L. (2019). Diseño de un programa de estilos de vida y entornos de trabajo saludables para teletrabajadores.
  • Pérez-Then, E. (2020). Nuevo coronavirus 2019-ncov: impacto en salud global. Ciencia y Salud4(1), 5-9.
  • Uribe, S. L., Guarín, I., Gómez, S., & Vergel, L. (2020). Prevención de los peligros y promoción de entornos saludables en el teletrabajo desde la perspectiva de la salud pública. Aibi revista de investigación, administración e ingeniería, 44-52.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.