Dziadkowie - nie zapominaj o utrzymywaniu z nimi kontaktu podczas odosobnienia

Tata, mama, dziadkowie ... Wszyscy będziemy mogli wkrótce znów się spotkać i przytulić do siebie. Pomimo odległości wciąż jesteśmy blisko. Nasza miłość do dziadków i ich miłość do nas może być pielęgnowana codziennie dzięki wiadomościom tekstowym i rozmowom wideo, które pomagają nam pozostawać w kontakcie. Oto jak pozostać w kontakcie z dziadkami podczas okresu odosobnienia!
Dziadkowie - nie zapominaj o utrzymywaniu z nimi kontaktu podczas odosobnienia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kryzys zdrowotny związany z epidemią koronawirusa spowodował, że zarówno rodzice, jak i dziadkowie zostali zmuszeni do składania wirtualnych pocałunków dzieciom lub wnukom przez telefony komórkowe i ekrany komputerów.

Ten kontakt jest dosyć dziwny, wydaje się też być bardzo zimny i odległy, ale to tak naprawdę jedyna rzecz, którą mamy. Trzymamy się tego codziennie, aby stworzyć emocjonalną bliskość oraz podtrzymać miłość i kontakt między tymi, którzy są od nas tak daleko.

Poświęć chwilę na lekturę dalszej części artykułu, aby dowiedzieć się, dlaczego powinieneś utrzymywać kontakt także z dziadkami podczas okresu odosobnienia. Osoby starsze są przecież najbardziej narażoną grupą społeczną w trakcie obecnej pandemii. Jej wpływ na życie rodzinne stworzył smutny i niepokojący scenariusz, na który z nas nikt nie był przygotowany.

Ponadto fakt, że nasi rodzice i dziadkowie są najbardziej wrażliwymi ludźmi ze wszystkich, oznacza, że ​musimy bezwzględnie ograniczyć te wizyty do absolutnego minimum. Oczywiście po to, aby uniknąć zarażenia ich i zapewnić im bezpieczeństwo.

Nagle znajdujemy się w utopijnych sytuacjach, godnych fabuły filmu lub książki science fiction. Cotygodniowe artykuły spożywcze zostawiamy u drzwi, a następnie witamy ich z daleka, gdy wychodzą po przeznaczone dla nich torby.

„Niedługo to się skończy”, mówimy im. „Wszystko będzie dobrze, musimy tylko uzbroić się w cierpliwość”, mówią nam z szerokim uśmiechem na ustach, ale ze smutkiem w oczach.
Jednak nasze matki, ojcowie, babcie i dziadkowie są silni. Zawsze przekazują niezniszczalne, pocieszające ciepło i entuzjazm.

A przecież dopiero co musieli zostać ekspertami w dziedzinie technologii. Wszyscy są teraz specjalistami w kwestiach rozmów wideo, a nawet opowiadają swoim wnukom historie gdzieś z daleka, za pomocą światłowodów. Czasy się zmieniają, a czasem życie przynosi wielkie zmiany bez uprzedniego powiadomienia i bez czasu na przygotowanie się.

Dziadkowie: utrzymywanie z nimi kontaktu podczas odosobnienia jest niezwykle ważne

Tata, mama, dziadkowie … Wszyscy będziemy mogli wkrótce znów się spotkać i przytulić do siebie. Pomimo odległości wciąż jesteśmy blisko. Nasza miłość do dziadków i ich miłość do nas może być pielęgnowana codziennie dzięki wiadomościom tekstowym i rozmowom wideo, które pomagają nam pozostawać w kontakcie.

Oto jak pozostać w kontakcie z dziadkami podczas okresu odosobnienia!

Życie dzieci obraca się teraz bardziej niż kiedykolwiek wokół ich rodziców. A wiele z nich (zwłaszcza najmłodszych) nie rozumie, dlaczego nie mogą wyjść z domu, by zobaczyć swoich dziadków podczas okresu przymusowego odosobnienia. Nasi rodzice i dziadkowie muszą spędzać godziny samotnie, nie widząc wnuków i bez codziennego wsparcia swoich dzieci.

Rozmowa wideo

Wszystko to jest bardzo trudne do zrozumienia. Jednak akceptujemy tę rzeczywistość, mówiąc sobie, że będzie ona tymczasowa i że najważniejsze jest przezwyciężenie jej i upewnienie się, że nikt z naszych bliskich nie zostanie zainfekowany.

Z drugiej strony wiele innych czynników wpływa na naszych krewnych w podeszłym wieku. Niektórzy mają swoje własne towarzystwo, a inni żyją obecnie w całkowitej samotności. Niektórzy mają rodzinę, a inni nie. Ponadto nie możemy zapomnieć o tych, którzy są w domach opieki. Niezależnie od ich sytuacji musimy tworzyć z nimi więzi na odległość.

Być może mamy starszą sąsiadkę, wdowę, która zawsze wita nas, gdy jedziemy windą? Być może obok naszych rodziców mieszka zaawansowany już wiekiem mężczyzna, którego dzieci mieszkają w innej części Polski?

Mogą potrzebować oni Twojej pomocy. Utwórz zatem sieć wsparcia, aby upewnić się, że zawsze mają to, czego potrzebują. Kup im artykuły spożywcze, jeśli będą tego potrzebować i zapukaj do drzwi, aby zobaczyć, jak sobie radzą.

Kiedy Twoi dziadkowie przebywają w domu opieki

Jak już zauważyliśmy wcześniej, jedną z najtrudniejszych okoliczności, z jakimi obecnie boryka się wiele rodzin, jest troska o członka rodziny przebywającego w domu opieki. Podjęto ekstremalne środki w celu ochrony mieszkańców (i pracowników), a wszelkie wizyty są poważnie ograniczone, jeśli nie całkowicie zabronione.

Jak poradzić sobie z tego typu sytuacją? Jak utrzymujesz ze swoją rodziną więzi na odległość?

  • Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zrozumieć obecną sytuację. Zaakceptowanie faktu, że osoby starsze (czyli dziadkowie) są najbardziej narażoną grupą, zmusza nas do podjęcia ekstremalnych środków ostrożności.
  • Domy opieki muszą bardzo dbać o zdrowie i ochronę swoich pensjonariuszy. Z tego powodu możesz nie wiedzieć, kiedy będziesz mógł zobaczyć się z nimi ponownie.
  • Analogicznie rzecz biorąc domy te muszą ustanowić mechanizmy umożliwiające regularne informowanie krewnych o zdrowiu ich bliskich.

Na koniec musisz znaleźć sposoby prowadzenia rozmów wideo ze swoimi krewnymi w podeszłym wieku, nawet gdy są oni w domu opieki. Takie rozwiązanie jest one niezbędne, abyś mógł zobaczyć, jak się mają i zapewnić im choć odrobinę poczucia bliskości w tych trudnych czasach.

Podtrzymywanie więzi między wnukami i dziadkami

Nie ma lepszego antidotum na ten kryzys niż miłość między wnukami i dziadkami podczas całego okresu odosobnienia. Muszą być oni połączeni ze sobą pomimo fizycznego oddalenia.

Utrzymywanie więzi na odległość musi być codziennym zadaniem. Jest to tym bardziej istotne podczas okresu odosobnienia, gdy dziadkowie nie mogą się kontaktować z wnukami w normalny sposób.

Dla niektórych jest to wręcz konieczne, podczas gdy dla innych jest to naprawdę zdrowa praktyka. Powinniśmy to robić codziennie, aby miłość między nami pozostała żywa. W ten sposób pokażemy, że łącząca nas więź jest niezniszczalna, a wszystkie lęki natychmiast znikną.

Seniorzy i tablet

Podczas rozmów wideo należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszą rzeczą jest spytanie naszych seniorów, jak się mają, co zjedli lub co będą jeść. Musisz być świadomy ich samopoczucia i stanu umysłu.

Kolejną bardzo pozytywną rzeczą jest skupienie uwagi i pamięci. Możesz to zrobić za pomocą pytań, które pomogą im zapamiętać zarówno dobre chwile, jak i czynności, które wykonywali. Pomoże im to skupić się i trzymać się tu i teraz w tym trudnym okresie, w którym każdy moment jest znacznie bardziej niejasny i niepewny.

Wspólne robienie planów

Zawsze dobrym rozwiązaniem jest, zarówno dla waszych dzieci, jak i starszych krewnych, podtrzymywanie płomyka nadziei. Musisz podsycać te nadzieje, opracowując plany i organizując działania, które będziesz w stanie zrobić, kiedy to wszystko się skończy, a my wszyscy będziemy w stanie wrócić do względnej normalności.

Podsumowując, są to trudne dni dla wszystkich. Niemniej jednak musimy dołożyć wszelkich starań, aby w trakcie tej epidemii zwrócić szczególną uwagę na najsłabszych członków społeczeństwa.

Nasi rodzice i dziadkowie dali nam wszystko co mieli. Ale teraz potrzebują nas bardziej niż kiedykolwiek. I choć może się to wydawać nieco ironiczne, najlepszym sposobem, aby im pomóc, jest ustanowienie dystansu fizycznego, ale jednocześnie zmniejszenie go na płaszczyźnie emocjonalnej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.