Rodzaje bagażu emocjonalnego: który z nich nosisz?

Czy czujesz się w jakiś sposób niezadowolony ze swojego życia? Czy czujesz, że gdziekolwiek się udasz, dźwigasz pewne ciężary, które uniemożliwiają Ci bycie szczęśliwym? Nierozwiązane problemy emocjonalne mogą stanowić dla Ciebie ogromną przeszkodę. Dlatego wiedza o tym, jak je zidentyfikować, może być przydatna.

Wyczerpana dziewczyna, która dźwiga ogromny bagaż emocjonalny

Są cele, w osiąganiu których wielokrotnie ponosisz porażkę. Są to na przykład relacje, które Cię rozczarowują i nie trwają zbyt długo. Uświadamiasz sobie, że tak naprawdę nie wiesz, co robisz ze swoim życiem. Czujesz się jak na kolejce górskiej, ze wzlotami nadziei i upadkami stresu i niepokoju. Czy identyfikujesz się z którymś z tych doświadczeń? Dzisiaj omówimy różne rodzaje bagażu emocjonalnego. Być może jeden z nich okaże Ci się znajomy.

Wiele z tego rodzaju bólów serca wiąże się z nierozwiązanymi problemami emocjonalnymi. Rzeczywiście, w tym wymiarze istnieje nieskończona liczba doświadczeń, od trudnego dzieciństwa po skomplikowane rozstania. Przyszłość atakuje nas na różne sposoby i nie zawsze mamy umiejętności, aby stawić czoła każdej sytuacji.

Kontuzje z przeszłości mogą być bardzo ciężkie. Mogą nawet zmienić Twoją osobowość. Możesz stać się bardziej niepewny, wycofany i podejrzliwy z powodu strachu, że ból pojawi się ponownie. Znamy różne rodzaje bagażu emocjonalnego, ale w każdym przypadku, jeśli nie jest on w pełni rozpakowany i zorganizowany, pojawia się element cierpienia.

Dopiero gdy zaczniesz identyfikować rodzaj swojego bagażu, będziesz w stanie sobie z nim poradzić i zmniejszyć jego ciężar.

Strach, wstyd, niepewność, chroniczny stres… Na bagaż emocjonalny składa się wiele ciężkich „kamieni”, które nosisz ze sobą, zamiast nauczyć się, jak się ich pozbyć.

Smutny mężczyzna siedzący na łóżku i myślący o swoich typach bagażu emocjonalnego
Każdego dnia możesz zwiększać swój ładunek emocjonalny, kształtując myśli, które karmią Twoje własne cierpienie.

Rodzaje bagażu emocjonalnego, który może mieć na Ciebie wpływ

Bagaż emocjonalny składa się z kombinacji problemów, które się kumulują, ponieważ nie nauczyłeś się jeszcze odpowiednich strategii radzenia sobie. Jak myślisz, jakim bagaż “przypadł” Tobie? W pewien sposób wszyscy nosimy ze sobą jakiś dodatkowy ciężar. To nas frustruje i ogranicza nasze możliwości korzystania z życia w pełni.

Większość tych trudności emocjonalnych ma swoje źródło w dzieciństwie. To wyjaśnia nasze problemy w radzeniu sobie z tego rodzaju złożonymi rzeczywistościami, które uniemożliwiają nam autentyczny rozkwit jako dorośli. Badanie przeprowadzone przez Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii pokazuje, w jaki sposób tego rodzaju obciążenia sprawiają, że ludzie są uwięzieni w szponach złych nawyków, od których nie wiedzą, jak się uwolnić.

To prawie zawsze dysfunkcyjne rodziny i ich wyczerpująca dynamika są epicentrami, które zniekształcają nas emocjonalnie. Jako dzieci metaforycznie nosimy w sobie serię „psychologicznych kamieni”, które dodają nieznośnego ciężaru naszej zdolności do dobrego samopoczucia. Dlatego tak istotna jest nauka rozróżniania różnych rodzajów bagażu emocjonalnego.

Uraza jest najczęstszym rodzajem bagażu emocjonalnego. Pojawia się z powodu zdrad i rozczarowań oraz „tego, co mogło być”.

1. Bagaż wstydu

Za tą emocją kryją się naprawdę szkodliwe doświadczenia, spostrzeżenia i myśli. Wstyd to Twoja negatywna samoocena; uważasz, że coś jest z Tobą nie tak i że nie jesteś godny ani wystarczająco dobry, by osiągnąć to, co chcesz.

Dolezal i Gibson z University of Exeter (Wielka Brytania) napisali artykuł dotyczący związku wstydu z traumą. Twierdzą, że doświadczenie serii zdarzeń niepożądanych pozostawia w jednostce ślad wstydu. To ciężar, który ogranicza, dusi i ogranicza człowieka.

2. Nieodrobione straty

Część bólu staje się przewlekła i przekształca się w pustkę, która nie pozwala Ci żyć swoim życiem. Utrata bliskiej osoby jest jednym z najczęstszych i najbardziej bolesnych rodzajów bagażu emocjonalnego.

Śmierć rodzica w dzieciństwie, partnera w wieku dorosłym lub doświadczenie utraty dziecka tworzy głęboki ból, który nie zawsze ustępuje.

3. Lęki, ciche potwory

Niektóre adaptacyjne lęki stają się wszechobecnymi gigantami. Uniemożliwiają Ci pójście naprzód w jakikolwiek sposób, kochanie, dążenie do spełnienia swoich marzeń, nawiązywanie relacji z innymi i rozwijanie swojego potencjału. Lęki przybierają różne formy, ale większość z nich jest całkowicie irracjonalna i niepraktyczna.

4. Niechęć do złamanego serca

Jednym z najczęstszych rodzajów bagażu emocjonalnego jest uraza. Wszyscy doświadczyliśmy rozczarowania w pewnym momencie naszego życia. Jednak niektórzy z nas nie leczą tych ran i powiększają je, karmiąc je negatywnymi myślami, frustracjami, a nawet nienawiścią.

Myślenie o tym, co mogło się wydarzyć, ale się nie wydarzyło, jest zawsze bolesne; zdrady czasami stają się traumą. Zwłaszcza jeśli rany są zadane przez tych, których kochasz. Życie z urazą i bez możliwości wybaczenia lub po prostu zaakceptowania i odpuszczenia jest naprawdę częstym rodzajem cierpienia.

Urazy konfigurują wewnętrzne rany, które podobnie jak ciężary miażdżą i kondycjonują wszystko. Ciężar tego rodzaju rzeczywistości uniemożliwia nam osiąganie celów i kierowanie własnym życiem.

5. Przewlekły stres, który kumuluje się w czasie

Czasami wymagania płynące z zewnątrz przekraczają Twoje możliwości i wszystko Cię przytłacza. Co więcej, może się zdarzyć, że Twoje nadmierne wymagania wobec siebie doprowadzają Cię do stanu ciągłego stresu, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy. Znaczna część Twojego bagażu emocjonalnego pochodzi z rzeczywistości, której nie rozwiązujesz i którą zwykle zostawiasz na automatycznym pilocie.

Dlatego ważne jest, aby uświadomić sobie ten cichy stres, który uporczywie blokuje Twoje dobre samopoczucie.

Zmęczona kobieta
Bagaż emocjonalny jest związany z naszymi wczesnymi doświadczeniami z opiekunami.

6. Negatywny dialog wewnętrzny

Jeden rodzaj bagażu emocjonalnego, którego zwykle nie zauważasz, dotyczy sposobu, w jaki mówisz do siebie. Negatywny autodialog to irytujący i szkodliwy lokator w Twoim umyśle, który uwielbia Cię poniżać, zabijać Twoje poczucie własnej wartości i zamazywać Twoje marzenia. Co więcej, sposób, w jaki mówisz do siebie, jest powiązany z tym, jak mówią do Ciebie inni. Jest to coś, o czym musisz wiedzieć, aby nad tym pracować.

7. Poczucie winy

Poczucie winy jest jak złowrogi stwór siedzący na Twoim ramieniu, który codziennie przypomina Ci o złej rzeczy, którą zrobiłeś w przeszłości. Nie ma dnia, żebyś nie czuł tego ciężaru i bolesnych więzów, które przywołują na myśl krzywdę, którą komuś wyrządziłeś. Jeśli nie stawisz czoła i nie rozwiążesz tej sytuacji, może ona pozostać na zawsze w Twoim umyśle. To nie jest w porządku.

Naucz się odpuszczać

Co możesz zrobić ze swoim emocjonalnym bagażem pełnym nierozwiązanego żalu, urazy, lęków i kamieni poczucia winy lub strachu? Cóż, tak jak pewnego dnia spakowałeś tę torbę, teraz nadszedł czas, aby ją rozpakować i usunąć to, co było w niej ukryte o wiele za długo.

Musisz wyjąć to, co jest w środku, zaakceptować to i zrozumieć, że nie musisz już nosić tego ze sobą. Nie wahaj się poprosić o profesjonalną pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Chociaż prawdą jest, że będziesz musiał znaleźć siłę, aby wykonać takie zadanie, zrobienie tego zmieni Twoje życie. Twój bagaż emocjonalny składa się z ran, problemów i luk, którymi musisz się zająć tak szybko, jak to możliwe.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dolezal, L., Gibson, M. Beyond a trauma-informed approach and towards shame-sensitive practice. Humanit Soc Sci Commun 9, 214 (2022). https://doi.org/10.1057/s41599-022-01227-z
  • Følling, I.S., Solbjør, M. & Helvik, AS. Previous experiences and emotional baggage as barriers to lifestyle change – a qualitative study of Norwegian Healthy Life Centre participants. BMC Fam Pract 16, 73 (2015). https://doi.org/10.1186/s12875-015-0292-z
Scroll to Top