Wychowywanie dzieci nie jest łatwe. Może zniszczyć relacje rodzinne, jeśli nie zrobimy tego we właściwy sposób. Potrzebujemy mnóstwa cierpliwości, miłości i życzliwości, jeśli chcemy je wychować tak, aby były zdrowymi ludźmi. Wszystko to przy zachowaniu dobrze funkcjonującego małżeństwa.
Istnieją także inne ważne umiejętności, które należy posiadać, takie jak umiejętność słuchania naszych dzieci, nauczenie się jak ustalać granice i tworzenia poczucia przynależności, które zapewni im bezpieczeństwo – czyli to, czym powinna być rodzina.
Ma to również znaczenie w przypadku dorosłych. Czytajcie dalej, aby zobaczyć, jak budować silne relacje rodzinne.
“Pod koniec dnia dobra rodzina powinna być w stanie zapomnieć o rzeczach niewartych zapamiętania”.
-Mark V. Olsen-
Podstawa relacji rodzinnych – mówienie “kocham cię”
W rodzinie każdy ma swoje potrzeby, cechy i umiejętności. Dlatego nie wszyscy wyrażamy nasze uczucia w ten sam sposób.
Nie jest konieczne, by inni członkowie rodziny odpowiadali w ten sam sposób – ale ważne jest, by mimo wszystko zakomunikowali nam swoje uczucia.
Czasami trudno jest zastosować konstruktywną krytykę. Nie tylko w odniesieniu do dorosłych, ale także w stosunku do dzieci. Bardzo często wskazujemy tylko na to, co zrobili źle.
Problem polega na tym, że coś, co może pozostać niezauważone przez nas, może mieć poważne konsekwencje dla poczucia własnej wartości u innych, zwłaszcza dla dzieci. To jeden ze sposobów osłabienia relacji rodzinnych.
Dlatego ważne jest, aby używać komunikacji, by wyrazić to, co w nich kochamy. Jak ważne są dla nas i dla rodziny. To wypełni je miłością i poprawi ich samoocenę.
Silne relacje rodzinne wymagają empatii i wysiłku
Empatia jest świetnym sprzymierzeńcem, gdy w domu dochodzi do konfliktów. Próba postawienia się na czyimś miejscu nie spowoduje natychmiastowego zakończenia kłótni. Ale pomoże nam lepiej zrozumieć drugą osobę.
Ponadto ułatwi nam wyjaśnienie, że rozumiemy ich opinię, nawet jeśli nie podzielamy ich punktu widzenia. W ten sposób pomożemy w osiągnięciu porozumienia, a na tym skorzystają wszyscy.
Postawienie się na miejscu drugiego człowieka przyczyni się do kolejnego fundamentalnego aspektu wzmacniania relacji rodzinnych: doceniania wysiłków innych ludzi.
Uznanie będzie działać jako wzmocnienie zachowania, które jest nam potrzebne do utrzymania dobrych relacji rodzinnych. Oczywiście zmiana wymaga czasu.
Obowiązki domowe są dobre dla relacji rodzinnych
W domu każdy członek rodziny ma swoje obowiązki. Ważne jest, aby były one jasno określone i spójne. Ale, jak i kiedy możemy sprawić, by nasze maluchy były odpowiedzialne za domowe obowiązki? Musimy pamiętać o ich wieku i prosić o zrobienie rzeczy zgodnych z ich umiejętnościami.
Począwszy od pierwszego roku życia możesz poprosić dzieci o wykonywanie prostych zadań, które zwiększą ich poczucie własnej wartości. Mogą zacząć zbierać zabawki, pomagać nam przenosić coś z miejsca na miejsce lub wyczyścić coś, co zabrudziły.
Mówienie dzieciom, jak bardzo nam pomagają i jak ważne są dla rodziny, sprawią, że poczują się dobrze.
Wraz z obowiązkami domowymi musimy również szanować prawa członków rodziny. Nawet jeśli jest to trudne, musimy szanować się wzajemnie, jeśli pragniemy takich relacji rodzinnych, które będą miały szanse przetrwania jak najdłużej.
“Rodzina to jedyna rzecz, która dostosowuje się do naszych potrzeb.”
Nie powinniśmy szanować praw jednego członka rodziny bardziej niż innych. Znalezienie równowagi w tym aspekcie pozwoli uniknąć niepotrzebnych kłótni i nieporozumień. Zapobiegnie również negatywnym emocjom, które podważają relacje rodzinne.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Nataniela Tetteh, Annie Spratt i Davida Straighta.