W tym domu hałasujemy, mówimy "przepraszam" i przytulamy się

W tym domu hałasujemy, mówimy "przepraszam" i przytulamy się

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2018

W tym domu hałasujemy, mówimy “przepraszam”, rozdajemy uściski i drugie szanse. Ponieważ bycie rodziną oznacza pozwolenie na to by szum życia otoczył nas i dopasował muzykę do naszych codziennych wyników. W rodzinie istnieje szacunek, a przede wszystkim wrażliwość na potrzeby wszystkich jej członków.

Żadne gospodarstwo domowe nie może być porównywane do innego. Struktura każdej rodziny opiera się na pewnej dynamice i unikalnych kodach komunikacyjnych. Chociaż nie zawsze gwarantuje szczęście wszystkich jej członków. To skomplikowana sprawa.

Nauczyłam się, że zanim zabierzesz się za zmienianie świata, musisz najpierw poznać swój własny dom. W tym domu wszyscy jesteśmy prawdziwi. Popełniamy błędy i wybaczamy sobie nawzajem. Jesteśmy niedoskonali, ale dobrze się bawimy. Przytulamy się i robimy dużo hałasu.

Są domy, które są bardzo duże, ale oprócz luksusu, są też pełne samotności i nieszczęść. Z drugiej strony istnieją małe domy, w których króluje tylko krzątanina pełna radości. Są bogate we wzajemność i biegłe w sprawianiu, by trudne zadania stawały się łatwe. W akceptowaniu różnic. Ponieważ , w ostatecznym rozrachunku bogactwo polega właśnie na tym, że jesteśmy zjednoczeni i wiemy, że najcenniejszą rzeczą nie jest to, co posiadamy, ale ludzie znajdujący się obok nas.

Zachęcamy do refleksji nad tym.

Wspólnie czytająca rodzina.

Elementy, które składają się na psychologię gospodarstwa domowego

Dom to miniaturowy wszechświat. Jest odbiciem społeczeństwa umieszczonego pod mikroskopem. Co dzieje się w tych czterech ścianach i w tym środowisku jest niezwykle potężnym połączeniem, w którym wartości, zachowania i emocje wpływają na każdego z członków rodziny w określony sposób.

Obecnie eksperci w dziedzinie psychologii środowiskowej twierdzą, że wszystkie środowiska składają się z trzech podstawowych i koniecznych elementów. Możemy je również spotkać w każdym domu.

  • Czynniki materialne to fizyczne elementy, które dają domowi coś bardzo ważnego, na przykład Feng Shui. Zgodnie z tym podejściem estetycznym i filozoficznym, harmonijny układ przestrzenny ma zdecydowany wpływ na emocje ludzi.
  • Z kolei aspekty osobowe są determinowane przez wzajemne relacje ludzi zamieszkujących tę przestrzeń, ich nawyki i sposób nawiązywania więzi między nimi.
  • Czynniki psychiczne są niewątpliwie najważniejszymi procesami w dynamice rodziny. Tu właśnie powstają paradygmaty, przekonania, wartości, style osobowości i warunki, które ustala każdy z członków rodziny.
    Chłopiec w pętlach.

Dom jest zatem zamkniętą przestrzenią, w której wszyscy jego “lokatorzy” rozwijają swoje niewidzialne skrzydła wpływów we własnych gniazdach. Tutaj może panować absolutne dobro, lub, z drugiej strony, kontrolę mogą przejąć najbardziej skomplikowane nieszczęścia. Zależy to od procesów umysłowych.

Z naszej strony chcielibyśmy wyjaśnić, jak budowane są najbardziej godne i wzbogacające domy. Te pełne własnej muzyki, która pomimo bardzo wysokich ale także i niskich dźwięków, zawsze kończy się brzmiącą równie pięknie piosenką.

Mądry emocjonalnie dom

Według interesujących badań zawartych w książce “Emocjonalna zaraza”( Emotional Contagion”), autorstwa Elaine Hatfield, dom to nie tylko miejsce, w którym emocje są najbardziej zaraźliwe. Ponadto, twoje sumienie emocjonalne jest tym co pozwala ci rozwijać się jako rodzina, pielęgnować potrzeby, wyłączać lęki i tworzyć wyjątkową harmonię tam, gdzie nikt nie jest kimś zbędnym.

Wiemy, że nie jest łatwo zbudować dom. Bo dom to nie tylko cztery ściany i dach. Dom jest jak patchworkowa kołdra, delikatna, magiczna i ręcznie robiona. Każdy kawałek materiału jest wyjątkowy. Razem tworzą cudowną figurę.

Teraz spójrzmy na cechy, które definiują emocjonalnie mądre domy.

Matka i syn.

W tym domu nie zmuszamy do niczego – cechy wzbogacające rodzinę

Mądra emocjonalnie i wzbogacona rodzina wie, że najważniejszą rzeczą nie musi być ciągłe przebywanie razem. Nie ma świadomych lub podświadomych nacisków, aby kontrolować każdego członka rodziny, tak by mógł zająć swoje miejsce w “gnieździe”. W tej duszącej bańce, w której wzrost i wolność podlegają prawu weta.

  • W mądrym domu nie jest ważne, aby być razem, ponieważ najważniejszą rzeczą jest być blisko siebie.
  • Rodzina wzbogacona zaraża się wzajemnie pozytywnymi emocjami poprzez spojrzenia na które zwraca się uwagę i które są rozumiane. Wirusy szantażu lub “wszystko albo nic” nie istnieją. Nie ma “bo tak powiedziałem” lub “jeśli to zrobisz, nie kochasz mnie”.
  • W inteligentnym i szczęśliwym domu żyje światło otwartych okien i empatycznych serc. Wypełnione głosami, które są przyzwyczajone do robienia hałasu, wyrażania siebie swobodnie, z autentycznością, bez weta lub lęku.
  • W zdrowych domach różnice są akceptowane. Nie ma żadnych sankcji za różne punkty widzenia. Każdy ma swoją osobistą przestrzeń do godnego rozwoju. Mają także wspólne przestrzenie, w których mogą dzielić tę godną i szczęśliwą więź z rodziną, która uwielbia się nawzajem i lubi spędzać razem czas.

Dom to miejsce, w którym współżyją kochani przez nas ludzie. Ludzie, których nazywamy rodziną, ponieważ wiedzieli, jak stworzyć dom przy użyciu serca, poprzez najczystsze i najszlachetniejsze uczucia. Koniec końców to właśnie z tymi osobami każdego dnia dzielisz swój śmiech, to oni ocierają twoje łzy i zawsze czynią życie wartościowym. W tym domu powinna panować radość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.