Buddyści wierzą, że ludzie wymagają specjalnego szkolenia jeśli chcą opanować radzenie sobie ze złością. Istnieją pewne postawy i cnoty, które musimy rozwinąć, aby to osiągnąć.
Uczucie złości jest całkowicie normalne. Jeśli jednak nie wiesz, na czym polega radzenie sobie ze złością, możesz zranić innych lub samego siebie. Nie zapominaj, że bycie rozzłoszczonym przez kilka minut może zmienić całe życie.
„Umysł jest wszystkim. To co myślisz, tym się stajesz.”
–Budda–
W buddyzmie medytacja jest sposobem na uzyskanie większej samokontroli i świadomości. Podobnie istnieją pewne klucze, które wraz z medytacją przyczyniają się do nauki radzenia sobie ze złością. Oto siedem z nich:
1. Akceptacja może ułatwić Ci radzenie sobie ze złością
Buddyzm mówi, że najlepszym sposobem na radzenie sobie ze złością jest zaakceptowanie tej emocji. Wydaje się, że to banał, jednak wielu ludzi próbuje ukryć swój gniew, ponieważ to uczucie wydaje się im złe.
Żadne emocje nie są ani dobre, ani złe. Liczy się to jak radzisz sobie z tym co się z Tobą dzieje i co czujesz. Istoty ludzkie doświadczają wszelkiego rodzaju emocji, dlatego ważne jest, aby rozpoznać i zaakceptować je wszystkie.
2. Bądź bohaterem
Jeśli będąc w gniewie jedyne co robisz to eksplodujesz i wyzwalasz swoją impulsywność, to znaczy, że nie wiesz jak sobie z tym poradzić. Tylko bohaterowie wiedzą jak radzić sobie ze złością. Wiedzą, że uwolnienie ich gniewu w niekontrolowany sposób prowadzi do nowego zła.
Bohaterstwo polega na tym by nie reagować i ćwiczyć swoją cierpliwość. Podobnie chodzi o to, żeby nie dać się ponieść emocjom. Innymi słowy, chodzi o przeczekanie i uniknięcie bycia więźniem swojej impulsywności. Musisz dać sobie trochę czasu na inteligentną reakcję w każdej sytuacji.
3. Realizm, a radzenie sobie ze złością
Złość to emocja, która naraża Cię na niebezpieczeństwo i zagraża Twojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. To Twój wróg. Jednak niektórzy ludzie wierzą w iluzję na temat tego, że uwolnienie złości w niekontrolowany sposób jest sposobem na potwierdzenie swojego ego.
Nie możesz dać się ponieść tej emocji. Podobnie, ta sama złość może nawet doprowadzić Cię do wyolbrzymiania sytuacji. Dlatego ważne jest, aby opierać się na realizmie. Czy sytuacja lub osoba naprawdę Cię krzywdzi? Czy wybuchanie złością naprawdę doprowadzi do rozwiązania sytuacji?
4. Obserwacja, a radzenie sobie ze złością
Samoobserwacja jest bardzo pomocnym sposobem na radzenie sobie ze złością. Zanim zareagujesz, dobrze jest zatrzymać się na chwilę i obserwować to co dzieje się w Twoim ciele. Jakie mięśnie są napięte? Jak się czuje Twój żołądek? Jak oddychasz?
Podobnie ważne jest przeanalizowanie idei, które przechodzą przez Twój umysł. Zamiast myśleć o drugiej osobie lub sytuacji, która wywołuje dyskomfort, skup swoją uwagę na samym sobie. To ćwiczenie polegające na obserwacji może Cię uspokoić.
5. Ucz się od wroga
Buddyzm mówi, że powinieneś dbać o swojego wroga, zajmować się nim i go chronić. Na początku może się to wydawać sprzeczne. Jednak jest to naprawdę inteligentny sposób na radzenie sobie ze złością. Musisz zadać sobie pytanie na temat tego, czego możesz się nauczyć od osoby lub sytuacji, która Cię denerwuje.
Ważne jest, aby być gotowym na kompromis. Pamiętaj, że ani Ty, ani Twój wróg nie posiadacie absolutnej racji. Ponadto musisz pamiętać o tym, że nie wszyscy się z Tobą zgodzą. Spróbuj zrozumieć przyczynę wszystkiego co Ci się przeciwstawia. Z pewnością jest tam coś czego możesz się nauczyć.
6. Pomyśl o śmierci
Wiele osób przeżyło doświadczenia bliskie śmierci, które zmieniły ich perspektywę. Dzieje się tak dlatego, że te sytuacje przypominają Ci, że wszystko się kończy, a w tym Twoje życie. Z tego powodu nie warto marnować życia na bezsens.
Dlatego warto zadać sobie pytanie, jak ważna byłaby ta osoba lub sytuacja, gdyby dzisiaj był ostatni dzień Twojego życia. Czy warto byłoby poświęcić pozostałe godziny tej sytuacji, uczuciu lub osobie?
7. Zasiewaj dobro
Według buddystów i zdrowego rozsądku zazwyczaj zbierasz to co zasiałeś. Dlatego jesteś odpowiedzialny za swoje własne cierpienie. Jeśli zasiejesz zniszczenie, będziesz je także zbierać. Podobnie, jeśli zaczniesz cykl przemocy, prędzej czy później staniesz się jego ofiarą.
Dlatego musisz uważać na to jak się zachowujesz. Pomyśl o swoim dobrym samopoczuciu i o konsekwencjach. To będzie dla Ciebie niemożliwe do wykonania, jeśli złość będzie nad Tobą panować. Zatem właściwą rzeczą jest dać sobie samemu trochę czasu na refleksję.
Wszystkie te klucze buddyzmu pomagające radzić sobie ze złością przypominają nam, że impulsywne działanie prawie zawsze przynosi negatywne konsekwencje. To Twój umysł powinien kierować Twoimi działaniami a nie odwrotnie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Hanh, T. N. (2002). La ira: el dominio del fuego interior. Oniro.