Siedem wskazówek, które pomogą Ci obudzić entuzjazm

Istnieje kilka niezwykle prostych mechanizmów, które pozwalają na nowo rozpalić entuzjazm. Jeśli chcesz wiedzieć, które z nich, ten artykuł jest dla Ciebie.
Siedem wskazówek, które pomogą Ci obudzić entuzjazm
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Rozpal swój entuzjazm. Jest to energiczna i pozytywna witalność, która oznacza, że jesteś w stanie stawić czoła trudnościom z większym rozmachem i pewnością siebie. W rzeczywistości ta emocja jest silnikiem, który napędza Cię do osiągania swoich celów.

Chociaż, jak zapewne dobrze wiesz, czasami nie jest to łatwe. Rzeczywiście, trudno jest entuzjastycznie podchodzić do swojego życia, gdy przytłacza cię rutyna i nie masz pewności co do przyszłości. Jednak bycie entuzjastycznym jest jedną z najpiękniejszych cnót bycia człowiekiem. Dlatego warto pamiętać, jak aktywują się te mechanizmy psychologiczne.

Słynny lekarz Gregorio Marañón mawiał, że entuzjazm jest oznaką zdrowia emocjonalnego. Oznacza to zaangażowanie się w życie i nadanie mu tempa. Co więcej, jak wskazuje psycholog Martin Seligman, jest to cecha, która pozwala stawić czoła sprawom z głębi serca, w żywy i energiczny sposób.

Dlaczego nie spróbujesz? Dlaczego nie dowiedzieć się, jak dalej rozwijać to cenne skupienie umysłowe?

„To wiara w coś i entuzjazm dla czegoś, co sprawia, że warto żyć”.

-Oliver Wendell Holmes-

Szczęśliwa kobieta skacząca w polu, reprezentująca, jak rozbudzić twój entuzjazm

Jak możesz wzbudzić entuzjazm?

Rozbudzanie entuzjazmu nie tylko poprawia samopoczucie. W rzeczywistości, jeśli jest jedna rzecz, która jest magiczna w tej emocji, to to, że jest zaraźliwa. To jak światło w ciemności, które Cię prowadzi i inspiruje. Rzeczywiście, do tego stopnia, że zgodnie z badaniem opublikowanym w The Journal of Positive Psychology, mocnymi stronami charakteru, które najbardziej korelują ze szczęściem, są entuzjazm, ciekawość i nadzieja.

Christopher Peterson i Martin Seligman w swojej książce Mocne strony i cnoty charakteru opisali entuzjastycznych ludzi jako energicznych ludzi o oczach błyszczących z powodu pasji i motywacji, których doświadczają w sobie. Na tej podstawie wydaje się, że niektórzy mają cechę entuzjazmu od urodzenia.

Z pewnością wydaje się, że niektórzy ludzie mają pewne predyspozycje do entuzjazmu. Z drugiej strony są tacy, którzy ze względu na swój charakter zaczynają w niekorzystnej sytuacji. Niemniej jednak, bez względu na typ osobowości, nie jest łatwo zawsze posiadać 100-procentowy poziom energii i pozytywnego nastawienia. Dlatego powinieneś myśleć o tym wymiarze jako o stanie umysłu, który rozwija się, budzi i zapala, kiedy tylko możesz.

Zniechęcenie staje się okropnym stałym towarzyszem. Z tego powodu dajemy Ci kilka wskazówek, które rozbudzą Twój entuzjazm.

1. Wyjdź z siebie, czas na poznanie innych terytoriów

Żyjemy w czasach, w których samoświadomość jest stale poszukiwana. Kult samego siebie, potrzeba zrozumienia siebie, dbania o siebie, rozwoju i leczenia zmusza nas do ciągłego skupienia się na sobie. Warto jednak od czasu do czasu zostawić się na chwilę w tyle i odkryć inne światy.

Kiedy to zrobisz, uświadomisz sobie, że istnieją inne umysły, od których możesz się uczyć. W rzeczywistości pielęgnowanie nowych przyjaźni, odkrywanie nowych ustawień, miejsc lub praktyk oraz poszerzanie doświadczeń rozbudza twoją pasję do życia. To iskra entuzjazmu.

2. Zrelaksuj się, przestań żyć w trybie przetrwania

Aby obudzić swój entuzjazm, musisz przestać żyć w trybie przetrwania. Co to znaczy? Cóż, stany stresu i niepokoju sprawiają, że działasz w trybie samozachowawczym. Innymi słowy, walcz lub uciekaj. W tym trybie Twój umysł skupia się tylko na zmartwieniach, na tym, co się wydarzyło lub co może się wydarzyć, na tym, co powinieneś zrobić…

Twój entuzjazm nie rozpala się, gdy jesteś uwikłany w ciągłe rozmyślania i zmartwienia. Dlatego zrelaksuj się, zwolnij i podaruj sobie chwile spokoju.

3. Czym się pasjonujesz?

To może wydawać się oczywiste pytanie, ale nie każdy wie, jak na nie odpowiedzieć. Co Cię pasjonuje, co rozpala Twoją inspirację, entuzjazm i motywację? Wyjaśnienie swoich upodobań, osobistych obaw i praca nad nimi pozwala obudzić entuzjazm.

Pamiętaj, że kiedy zaczniesz czuć się entuzjastycznie nastawiony, zaczniesz myśleć w stylu „Wiem, że potrafię to zrobić; Uwielbiam spędzać czas na robieniu tego; Czuję się naprawdę dobrze ze sobą; Czas po prostu leci…”.

4. Dostosuj swoje wartości do swoich systemów przekonań i zachowań

Jeśli coś robisz, powinno to być zgodne z twoimi wartościami i przekonaniami. Zawsze dostosowuj się do tego, co mówi Ci Twoja intuicja i Twój wewnętrzny głos. To dlatego, że tak dobrze cię znają.

Tylko wtedy, gdy włożysz swoje serce i duszę w coś, co jest w harmonii z twoim autentycznym ja i osobowością, będziesz się tym cieszył, pozwalasz mu płynąć i budzisz entuzjazm.

5. Trzymaj się z dala od tych, którzy Cię zniechęcają

To nieunikniona część życia. Wokół Ciebie zawsze będzie jedna lub dwie osoby, które podważą Twoje pasje, gusta, a nawet obawy. Ci ludzie są ekspertami w podcinaniu skrzydeł tym, którzy marzą, i zniechęcaniu tych, którzy odnajdują swoją drogę w życiu. Jeśli w twoim życiu jest teraz ktoś taki, czas się od niego zdystansować.

kobieta chętnie obudzi Twój entuzjazm

6. Ćwicz transcendencję, aby wzbudzić entuzjazm

Wykroczyć poza to, co pozorne i zwyczajne, aby rozwinąć szersze wizje i głębsze wglądy. Ta psychologiczna siła została początkowo zdefiniowana przez Williama Jamesa, a później przez Abrahama Maslowa. Wiąże się to również z samorealizacją, której wyraźnym celem jest kontynuacja nauki, aby w pełni się rozwijać.

Uniwersytet im. Simóna Bolívara i Uniwersytet Autonomiczny w Madrycie przeprowadziły badania, które zasugerowały, że coś tak prostego, jak spacer na łonie natury, wywołuje w nas poczucie zadziwienia i wzbogacającej transcendencji.

Według Maslowa transcendencja oznacza osiągnięcie bardziej inkluzywnego i holistycznego stanu ludzkiej świadomości. Oznacza to odnoszenie się do siebie i innych oraz do natury i kosmosu w wyższy sposób. Ten wymiar kładzie również podwaliny pod entuzjazm, poczucie zaangażowania w coś wyższego.

7. Entuzjazm to postawa, wybieraj ją każdego dnia

Czym jest życie bez entuzjazmu? Bez tego brakuje Ci błyskotliwości, charyzmy, chęci i odwagi do pracy nad tym, czego chcesz. Rzeczywiście, bez tej emocji wegetujesz, po prostu istniejesz, na autopilocie. Dlatego wyjaśnij cel, który Cię interesuje, i zacznij nad nim pracować.

Aby obudzić swój entuzjazm, wybierz nadzieję, działanie i patrz w jutro z pozytywnym nastawieniem, a nie ze strachem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Minarik, Susan K. (Jan 18, 2013). “Increase your happiness: add some zest to your life”.Positive-Living-Now. Positive-Living-Now. Retrieved April 7, 2015.
  • Peterson, C.; Park, N.; Hall, N.; Seligman, M. E. P. (2009). “Zest and work”.Journal of Organizational Behavior30 (2): 161–172. doi:10.1002/job.584
  • Peterson, C., Park, N., Hall, N., & Seligman, M. E. P. (2009). Zest and work. Journal of Organizational Behavior, 30, 161-172.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.