Przywództwo jako tożsamość społeczna

Czerwony samolot z papieru prowadzi białe - przywództwo

 

Co to znaczy być liderem i na czym polega przywództwo? Jednym z pytań, na które patrzy psychologia społeczna, jest to, dlaczego ludzie za kimś podążają. W klasycznym badaniu przywództwa, ludzie szukają cech wspólnych liderów.

Jednak wśród nich jest zbyt wiele różnorodności, aby dać im jedną definicję. Perspektywa mniej skoncentrowana na jednostkach i bardziej skoncentrowana na procesach grupowych może być kluczem do lepszego zrozumienia zjawiska jakim jest przywództwo.

John Adair powiedział kiedyś, że najważniejszym słowem dla przywódcy jest “my” i że najmniej ważne jest “ja”. Ta obserwacja mówi o przywództwie z perspektywy tożsamości społecznej. Osoba przejmuje przywództwo “my”, wszyscy mający ten sam cel. Dlatego zwolennicy przywódcy zapominają o swoich własnych interesach i robią rzeczy dla dobra grupy.

Zanim przejdziemy do tego, jak liderzy rodzą się poprzez procesy grupowe i tożsamość społeczną, zrobimy szybki przegląd klasycznych teorii w badaniu na temat przywództwa. W ten sposób będziesz miał szersze pojęcie o wszystkim, co jest częścią procesu przywództwa.

Łodki z papieru, czerwona prowadzi - przywództwo

Klasyczne perspektywy przywództwa

Klasyczne perspektywy skupiają się na idei “Wielkiego Człowieka” i jego osobowości. Idea ta wraca przynajmniej do Platona, a jej celem jest poznanie istoty tego, na co składa się przywódca. Debaty na temat osobowości i cech przywódcy trwają od około 2500 lat.

Ogólnie mówi się, że przywódcą jest osoba, która ma wyraźną zdolność do kierowania, zarządzania i motywowania innych ludzi. Zwykle wiąże się z tym jedna konkretna, podstawowa cecha. Ta cecha to “charyzma”.

Ale czym właściwie jest charyzma? Przez lata miała wiele bardzo różnych definicji, a nawet niektóre obiegowe, takie jak w jaki sposób charyzma tworzy lidera i czy bycie liderem oznacza bycie charyzmatycznym.

Dużym problemem związanym z tymi teoriami jest to, jak bardzo różne są wszystkie nasze przykłady liderów. Ludzie przeprowadzili wiele badań analizujących podobieństwa między liderami. Szukają cech, które uczynią kogoś przywódcą lub nie. Jednak ich wyniki nigdy nie dają jasnych odpowiedzi.

Najlepszym czynnikiem w przewidywaniu przywództwa zgodnie z tym jest inteligencja, która stanowi 5% różnorodności. Oznacza to, że będzie w 95% przypadków różnorodności spowodowana czynnikami, których wciąż nie jesteśmy pewni. Dlatego tożsamość osobista nie jest dobrym narzędziem do przewidywania przywództwa. Jednak możemy zobaczyć, co dokładnie się dzieje, jeśli spojrzymy na grupę przywódczą lub tożsamość społeczną.

Przywództwo i tożsamość społeczna

Zanim zaczniemy, jeśli nie znasz się dobrze na terminach samokategoryzacji i tożsamości społecznej, możesz kliknąć ten link. Znajomość tych teorii pomoże Ci lepiej zrozumieć to, co teraz wyjaśnimy.

Jednym z podstawowych aspektów, które sprawiają, że ktoś jest przywódcą, jest to, że ich wyznawcy postrzegają ich jako jedno. Nie ma znaczenia, czy jest to ukryte czy jasne. Innymi słowy, za każdym przywódcą zawsze jest grupa, która ma swoją własną tożsamość. Ta tożsamość zostanie odzwierciedlona poprzez cechy i cele, które ją definiują. Osoby w tej grupie również będą identyfikować się z większością tych cech i celów.

Zapałka wyższa niż inne - przywództwo

Z czego składa się lider zgodnie z tożsamością społeczną?

Więc jeśli naśladowcy to ci, którzy wybierają lidera, czego dokładnie szukają? Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli naśladowcy będą świadomi swojej tożsamości społecznej, będą szukać kogoś, kto reprezentuje cechy i cele grupy.

Szukając, porównują kandydatów na lidera z tożsamością grupy. Wtedy ktoś stanie się idealnym prototypem dla grupy i tłum zwolenników zobaczy go jako swoją głowę.

Przywódcą jest ktoś, kto nie ma osobistej tożsamości z punktu widzenia swoich zwolenników. Całe ich istnienie reprezentuje grupę, co czyni z nich idealną osobę do odgrywania tej roli. Ma to sens, ponieważ jeśli są równi grupie, nie mogą się sprzeciwiać jej interesom. Dodatkowo, ponieważ wszyscy członkowie mają wspólną tożsamość grupową, będą silnie identyfikować się i wczuwać w lidera.

Ta nowa perspektywa zdecydowanie pokonuje wady klasycznych modeli przywództwa. Wyjaśnianie liderów poprzez tożsamość każdej konkretnej grupy może pomóc nam zrozumieć ogromne różnice między nimi. Pozostało jeszcze wiele do zbadania i wiele procesów pozostało do zrozumienia, jeśli chodzi o sposób działania przywództwa.

Scroll to Top