Przedmioty i tożsamość: co Twoje rzeczy mówią o Tobie

Niektóre przedmioty są dla Ciebie niezwykle cenne. Definiują Twoją osobowość i wartości, a nawet potrafią splatać nić z Twoją przeszłością. Oprócz telefonu komórkowego masz prawdopodobnie elementy garderoby, biżuterię lub zegarki, które mają duży ładunek emocjonalny.

Kobieta z kryształową kulą myśli o dodatkach osobowości

Co łączy przedmioty i tożsamość? Pewne rzeczy, które posiadasz, stanowią przedłużenie Ciebie i wyrażają To, kim jesteś. Tak jak w dzieciństwie miałeś swoje ulubione zabawki, takie jak pluszowy miś, którego wszędzie ze sobą zabierałeś, w wieku dorosłym masz tendencję do powtarzania tego zjawiska. Może nawet masz teraz przy sobie niektóre z tych przedmiotów.

Ubrania określają Twój styl i sposób bycia. Potem jest biżuteria i zegarki. Wreszcie mamy telefon komórkowy. Kanadyjski socjolog Erving Goffman wyjaśnił, że potrzebujemy akcesoriów, które sprzyjają naszej autoprezentacji.

W dzisiejszych czasach Twoje urządzenia elektroniczne są symbolami i wyrazem Ciebie. Zawierają nie tylko szczegóły Twojego życia. Używasz ich nie tylko do poruszania się po świecie, interakcji i pracy. Określają również Twój status, wartości i emocjonalny wszechświat.

Kobieta uśmiechająca się z telefonem myśląca o dodatkach
Wszyscy jesteśmy bliżej pewnych przedmiotów, które mają dla nas specjalne znaczenie symboliczne.

Przedmioty i tożsamość

Przez całe życie gromadzisz dużą liczbę przedmiotów. Większość z nich spełnia swoje zadanie i jest w dużej mierze niezauważona, aż w końcu się ich pozbędziesz i wymienisz je na nowe. Jednak niektóre z nich na stałe wpisują się w Twoje życie.

Czasami przechodzą nawet z pokolenia na pokolenie, zyskując w ten sposób bardzo ważne znaczenie emocjonalne. W takich przypadkach przedmiot nabiera nagle istoty tożsamości właściciela. Tego rodzaju przedmioty odwzorowują część tego, kim była ta osoba, jej historię, wspomnienia, gusta i pragnienia.

Jako człowiek potrzebujesz tego rodzaju obiektów. Pełnią funkcję instrumentalną, a także symboliczną. Jest to coś, co zaczęło się w dzieciństwie od Twoich zabawek. Były to Twoje pierwsze obiekty społeczno-emocjonalne.

Odkryto również, że neandertalczycy tworzyli biżuterię już ponad 130 000 lat temu. Mieli też potrzebę tworzenia ozdób i elementów, które z pewnością służyły także jako wyraz ich tożsamości.

Nauka twierdzi, że systematycznie nabywamy i porzucamy przedmioty, gdy zmienia się nasza osobowość lub odczuwamy presję grupową.

Szukasz przedmiotów, które generują nagrody

Socjolog Erving Goffman zwrócił uwagę w swojej książce The Presentation of Self in Everyday Life (1959), że przedmioty ujawniają informacje o podmiotach społecznych; czyli o nas samych. Określają nasz styl życia, nasze wartości i nasze spojrzenie na świat. Na przykład, jeśli zdecydujesz się kupić bambusową szczoteczkę do zębów, a nie plastikową, ujawni to Twoje zaangażowanie w stan naszej planety.

Obiekty te zapewniają również szereg nagród. Są one dla Ciebie nie tylko przydatne instrumentalnie, ale mają również konotację emocjonalną i społeczną. Aby to zrozumieć, wystarczy wrócić do przypadku telefonu komórkowego.

Niektóre marki i modele telefonów mogą nadać określony status. Ponadto zapewniają niezliczone korzyści, podobnie jak komputer, a nawet samochód. W konsekwencji, im więcej nagród lub pozytywnych wzmocnień przynosi przedmiot, tym silniejszą więź z nim nawiązujesz.

Jednak i tu pojawia się ciekawy fakt – w dzisiejszych czasach mamy tendencję do regularnego nabywania i wyrzucania tych przedmiotów. Tak naprawdę potrzeba konsumpcji, presja mody i planowana dezaktualizacja sprawiają, że nasze akcesoria są stale odnawiane.

Maski społeczne

Uniwersytet Stanford opublikował w 2020 roku artykuł, którego tematem były przedmioty i tożsamość. Twierdzono, że niektóre przedmioty mają znaczenie symboliczne. To kończy się warunkowaniem naszego postrzegania samych siebie. W efekcie niektóre artykuły działają jak maski społecznościowe.

Pomyśl o swoich ubraniach. Wystarczy założyć kurtkę w określonym stylu, aby przekazać innym określony obraz. Potrzebujesz tych masek w postaci ubrań, telefonów komórkowych, samochodów, biżuterii i zegarków jako uzupełnienia siebie. Mogą się zmieniać w czasie zgodnie z trendami i Twoimi potrzebami.

Książki, rzeczy, które wiele mówią o tożsamości.
Osoby z zaburzeniem gromadzenia nie są w stanie pozbyć się przedmiotów, ponieważ czują, że są one częścią ich osoby.

Emocjonalne przywiązanie do przedmiotów

Są pewne przedmioty, których nigdy nie wyrzucisz ani się z nimi nie rozstaniesz. Niektóre z nich mogły zostać Ci przekazane przez krewnych. Inni weszły do Twojego życia przez przypadek i opowiadają pewną historię, są częścią Ciebie. Są to przedmioty, z którymi budujesz trwałą więź emocjonalną.

Bez względu na to, jak stare lub zużyte są, wypełniają Twoją teraźniejszość i przypominają Ci, kim jesteś i skąd pochodzisz. To jest pozytywne i wzbogacające uczucie. W końcu sam jesteś opowieścią i to normalne, że w Twojej egzystencjalnej narracji towarzyszą Ci książki, buty, zegarki, lalki, a nawet stare flakony perfum, które dawno straciły swój zapach.

Może to jednak stać się problemem, jeśli nie możesz pozbyć się tego, co nie jest już przydatne lub nie ma dla Ciebie prawdziwego emocjonalnego znaczenia. Może to przekształcić się w zaburzenie gromadzenia, stan, w którym ludzie nie są w stanie rozstać się ze swoim dobytkiem, niezależnie od jego rzeczywistej wartości.

Jak widać, czasami akcesoria mogą stać się Twoim największym wrogiem. Wtedy wręcz pragniesz je posiadać i boisz się ich porzucić.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Spinelli, N. Is self-identity essential to objects?. Synthese 198, 1579–1595 (2021). https://doi.org/10.1007/s11229-019-02151-7
  • S Christian Wheeler (2021) Objects and self-identity. Current Opinion in Psychology. Volume 39, June 2021, Pages 6-11
Scroll to Top