Urządzenia elektroniczne – czy wiesz, jak wpływają na mózg?
Urządzenia elektroniczne stały się nieodzownym elementem życia współczesnego człowieka. Technologia ma wiele zalet i stała się częścią naszej codzienności do tego stopnia, że wielu z nas z trudem może sobie wyobrazić życie bez niej. Urządzenia elektroniczne oszczędzają czas i sprawiają, że prawie wszystko jest łatwiejsze. Pomagają nam również lepiej wykonywać różne zadania i powstrzymują przed popełnianiem błędów.
Wiele z tych technologii jest stosunkowo nowych. W związku z tym ich wpływ na ludzi nadal nie jest do końca zbadany. Chociaż istnieją już pewne wnioski na ten temat, faktem jest, że nadal nie odkryliśmy dokładnie, w jaki sposób urządzenia elektroniczne wpływają na mózg i nasze zdrowie.
„Życie nie jest technologią ani nauką. Życie to sztuka, którą musisz poczuć. To jak chodzenie po linie”
-Osho-
Wiemy, że urządzenia elektroniczne mają duży wpływ na mózg i ciało człowieka. Na ogół zaleca się unikanie nadmiernego narażenia na działanie urządzeń elektronicznych. Oznacza to, że nie powinniśmy trzymać ich zbyt blisko siebie i zbyt długo. Oznacza to również, że od czasu do czasu powinniśmy zrobić sobie od nich „wakacje”. Warto zwracać uwagę na wszelkie objawy, na wypadek gdyby pojawiły się problemy zdrowotne, które nie mają żadnej innej widocznej przyczyny.
Urządzenia elektroniczne i pole magnetyczne
Zanieczyszczenie elektromagnetyczne to potwierdzony fakt. Urządzenia elektroniczne tworzą pole magnetyczne, które, oczywiście, wpływa na nasz mózg. Weźmy na przykład dwa popularne urządzenia: telewizor i komputer.
W 1987 r. w Centrum Medycyny Pracy w Łodzi przeprowadzono eksperyment. Polegał on na tym, że grupa ciężarnych samic szczura i grupa samców szczura spędzała do czterech godzin dziennie przed telewizorem umiejscowionym w odległości jednej stopy od nich.
W rezultacie u samic stwierdzono, że ich potomstwo waży mniej i jest mniejsze niż zwykle. Natomiast u samców zmniejszył się ciężar jąder. W obu przypadkach stwierdzono mniej sodu w korze mózgowej i podwzgórzu.
Przeprowadzono także różne badania dotyczące wpływu komputera na człowieka. W jednym z nich stwierdzono, że u kobiet w ciąży, które pracowały przed komputerem, częściej dochodziło do poronienia. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie pracujący przed ekranem częściej odczuwają następujące symptomy:
- suchy śluz,
- zapalenie skóry,
- zespół suchego oka,
- pryszcze na twarzy i otwarte pory,
- czerwone oczy,
- zmęczenie,
- migreny,
- stres.
Wszystkie powyższe symptomy występują dlatego, że komputery wytwarzają pole magnetyczne z jonami dodatnimi oraz ponieważ ekrany sprawiają, że rzadziej mrugamy. Jony poruszają się w powietrzu i trafiają do użytkownika urządzenia. Z tego powodu korzystanie z urządzeń elektronicznych może powodować zawroty głowy, uczucie oszołomienia, nudności itp.
Rozwiązanie jest dość proste – powinniśmy trzymać urządzenia elektroniczne w odległości co najmniej jednego metra od nas. Dotyczy to zarówno telewizorów, jak i komputerów. A jeśli chodzi o ich kupno, zawsze należy szukać tych, które mają certyfikat TCO.
Urządzenia elektroniczne i społeczeństwo
Urządzenia elektroniczne prawdopodobnie najbardziej wpłynęły na nasze kontakty społeczne. Sposoby nawiązywania kontaktów, interakcji i tworzenia nowych relacji są teraz bardzo odmienne. I ciągle się zmieniają. Prawie każdego roku pojawia się nowa aplikacja lub funkcja, która wprowadza rewolucję do naszej codziennej komunikacji.
Jednym z najbardziej zauważalnych aspektów tych nowych form komunikacji jest to, że bardzo łatwo wtrącają się one do naszego życia. W dowolnym momencie i miejscu. Nie ma znaczenia, gdzie jesteśmy i która jest godzina. Zawsze jest możliwość odebrania SMS-a, połączenia lub e-maila, nawet jeśli wiadomości te są dla nas nieistotne.
Dzisiejszy świat wymaga, abyśmy zwracali uwagę na wiele bodźców jednocześnie. Często zdarza się, że nasze zajęcia są wielokrotnie przerywane przez nieistotne informacje. Potem musimy na nowo się skupić, aby kontynuować zajęcie, które zostało nam przerwane.
To wtedy odczuwamy pewien szczególny rodzaj zmęczenia. Płacimy dużą cenę, gdy odrywamy naszą uwagę od jednego zadania i przenosimy ją na coś innego, a następnie wracamy i skupiamy się na tym, co robiliśmy wcześniej.
W ten sam sposób mózg musi zachować czujność wobec każdego mrugającego światełka, dźwięku czy wibracji. Interpretuje on wszystkie te znaki – na początku – jako zagrożenie lub stan alarmowy. Pewnie nie umrzesz ze strachu, kiedy zobaczysz wiadomość. Ale oznacza to, że Twoje systemy alarmowe zostały aktywowane i Twój organizm został postawiony w stan najwyższej gotowości. To bardzo szybko staje się źródłem dodatkowej dawki stresu w Twoim życiu.