"Wybacz mi": magiczne słowa odmieniające związki

"Wybacz mi": magiczne słowa odmieniające związki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niektórzy ludzie mają tendencje do zastępowania słów “wybacz mi” lub “przepraszam” wymówkami. Takie osoby nie tylko wykazują się niską inteligencją emocjonalną, ale również wyrzekają się wrodzonej mocy przebaczenia, które jest w stanie leczyć nieporozumienia i naprawiać relacje.

“Wybacz mi” to nie jest jakaś wyświechtana fraza. To magiczny składnik, który jest niezbędny w każdej relacji, jeśli chcemy, aby funkcjonowała ona we właściwy sposób.

Gandhi twierdził, że przebaczenie to cecha ludzi silnych.

Wszystko dlatego, że wypowiedzenie tych słów na głos wymaga sporej dawki odwagi, pokory oraz silnego charakteru. Przyznajesz publicznie, że popełniłaś błąd lub wyrządziłaś komuś krzywdę.

Niestety w rzeczywistości większość z nas ma znaczące braki w tym obszarze. Często wiążemy kwestię przebaczania jedynie z poważniejszymi sytuacjami. Chodzi o takie momenty, w których musisz poprosić o przebaczenie, aby naprawić wyrządzone rany i ułatwić rozpoczęcie nowego rozdziału oraz kontynuowanie życia.

Jednak umiejętność proszenia o przebaczenie to coś, co powinniśmy częściej praktykować w naszym codziennym życiu.

Kobieta trzymająca kwiaty - wybacz mi

Przepraszam za to, że…

  • Nie zrobiłam tego, co obiecałam.
  • Zmuszałam Ciebie do czegoś, czego nie byłeś w stanie zrobić.
  • Niegrzecznie się odzywałam.
  • Nie dzwoniłam wtedy, gdy potrzebowałeś mnie najbardziej.

To bez wątpienia tylko nieliczne sytuacje, w których musimy umieć użyć tego magicznego słowa. Psychologia przebaczenia mówi nam, że to działanie stanowi kamień węgielny wszystkich relacji międzyludzkich. Dlatego też powinniśmy nauczyć się lepiej (i częściej) wprowadzać je w życie.

“Kiedy wybaczasz, uwalniasz swoją duszę. Ale kiedy mówisz “przepraszam”, uwalniasz dwie dusze.”

-Donald L. Hicks-

Siła tkwiąca w słowach “wybacz mi”

Nieporozumienia często pojawiają się w naszych codziennych kontaktach międzyludzkich. Czasami źle zrozumiesz informacje, które ktoś Ci przekazał. Z kolei innym razem dokonasz złego osądu. Czasami nawet nieumyślnie porzucisz osoby, które najbardziej cenisz.

Założysz, że nie ma żadnego problemu i że nigdy nie poczuliby się urażeni, gdyby naprawdę cenili Waszą przyjaźń. A jednak czują się urażeni (często jest to całkowicie uzasadnione), a cała sytuacja przynosi złe uczucia i rozczarowanie.

Moglibyśmy przytaczać setki przykładów powszechnych sytuacji, w których pojawiają się małe nieporozumienia. Co gorsze takie małe problemy, które nie zostaną zażegnane w odpowiedni sposób, często mogą nakładać się na siebie i zamienić w coś o wiele bardziej poważnego.

Kiedy nie dbasz o swoje relacje z innymi ludźmi, doprowadzisz do stopniowego spadku zaufania i czułości, a nawet do ich całkowitego zaniku.

Słowa “wybacz mi”, które są wypowiedziane w odpowiednim momencie, mogą uratować przyjaźń, związek, małżeństwo, a nawet relację z dziećmi i szacunek, jaki wobec nas żywią. Jednak istnieją osoby, które nie umieją używać tych słów. Jeszcze gorsza sytuacja pojawia się, gdy ktoś próbuje oferować żałosne wymówki zamiast powiedzieć “przepraszam”.

Robi tak, ponieważ uważa, że proszenie o przebaczenie stanowi oznakę słabości. Patrzy na Ciebie z góry i woli znaleźć jakąś wymówkę, która usprawiedliwia jego porażki, wyrządzone krzywdy oraz zaniedbania.

Psychologia wybaczenia

W psychologii często mówi się o potrzebie przebaczenia. Oczywiście doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wcale nie jest łatwo wybaczyć komuś, kto Cię zranił. Jednak być może nie przemyślałaś jednego aspektu: jak trudno jest innym przełamać swoją dumę i poprosić o przebaczenie.

To bardzo trudny krok, ponieważ aby przejść przez niego we właściwy sposób będziesz musiała poczuć empatię, zrozumieć krzywdę, jaką wyrządziłaś, znaleźć w sobie odwagę, aby zrobić ten krok, a przede wszystkim dysponować odpowiednimi umiejętnościami społecznymi.

Samotny mężczyzna

Powinnaś również pamiętać, że słowo “przepraszam” nie pomoże, jeśli dana osoba nie zmieni swojego nastawienia. Spójrzmy na poniższy przykład.

Ojciec przeprasza swojego syna za to, że nie dotrzymał obietnicy. Dziecko może przyjąć jego przeprosiny. Jednak jeśli nadal będzie łamał przyrzeczenia, prośba o przebaczenie może stracić na znaczeniu. Staje się pustym frazesem, zwykłymi słowami.

Dlatego też oprócz znalezienia w sobie odwagi i odpowiedzialności musisz podjąć odpowiednie działania, aby naprawić to, co zrobiłaś.

Co można zrobić z ludźmi, którzy nigdy nie proszą o przebaczenie?

Być może zetknęłaś się z ludźmi, którzy nie są w stanie powiedzieć “przepraszam” lub “wybacz mi”. Masz nadzieję, że pewnego dnia przełkną swoją dumę, ale wydaje się, że stają się coraz bardziej aroganccy. Mogą nawet próbować przekonać Cię, że to, co się stało, to Twoja wina lub że przykre wydarzenie z przeszłości nie ma tak naprawdę wielkiego znaczenia.

Co w takim razie możesz zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinnaś postarać się zrozumieć dlaczego dana osoba postępuje w taki sposób. Zazwyczaj ludzie, którzy z uporem nie chcą prosić o przebaczenie, starają się ze wszystkich sił chronić swoje poczucie własnej wartości.

Zmagają się z konfliktem między postawą, jaką starają się pokazywać innym, zakładając, że proszenie o przebaczenie jest równe słabości i omylności. Myślą, że takie zachowanie prowadzi do utraty zaufania, zarówno innych, jak i swojego.

Sama widzisz, że nie jest łatwo żyć z kimś, kto uważa, że przyznanie się do własnych błędów stanowi oznakę słabości. Jeżeli taka postawa będzie się utrzymywała, a brak inteligencji emocjonalnej nie zostanie naprawiony, będziesz zmuszona do życia w stanie ciągłej frustracji i cierpienia.

Życie z kimś, kto zastępuje słowo “przepraszam” wymówkami nie jest ani odrobinę zdrowe. Jednak nie jesteśmy w stanie zmusić kogoś do proszenia o przebaczenie. To coś, co musi wynikać wprost z jego serca i z pragnienia poradzenia sobie ze szkodą, którą wywołał.

Wiedza o tym jak poprosić o przebaczenie to coś, czego powinno się uczyć od wczesnego dzieciństwa. W końcu istnieje kilka zwrotów, które są niezwykle ważne w naszym codziennym życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.