Przeciążenie pracą jest dziś bardzo powszechne w naszym życiu. Poświęcanie dużej części naszego czasu ma pracę stało się dla wielu codzienną rutyną. Do tego stopnia, że wiele osób kumuluje kolejne dni wypełnione bardzo długimi godzinami pracy. A to oznacza, że jednocześnie wstają wcześnie i wracają do domu bardzo późno, spędzając większość dnia w pracy.
Czy w takim kontekście przepracowanie może negatywnie wpłynąć na nasze życie? Pomyślmy, co się dzieje, jeśli spędzamy dużo czasu pracując. Najprawdopodobniej nie będziemy w stanie poświęcić się w ten sam sposób innym dziedzinom mojego życia.
Dlatego przeciążenie pracą może oznaczać, że poświęcamy mniej czasu na nasze życie osobiste. Między innymi chodzi o nasze rodziny i przyjaciół. W tym artykule mówimy o możliwych negatywnych skutkach przeciążenia pracą.
Przeciążenie pracą obniża jakość życia
Ana Alcayaga, dyrektor Wydziału Inżynierii w Zakresie Zapobiegania Ryzyku i Środowiska USS, potwierdza, że przeciążenie pracą to ryzyko, które obniża jakość życia i produktywność.
To oświadczenie opiera się też na najnowszych danych dostarczonych przez krajowy system informacyjny dotyczący bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Podobnie badanie to podkreśla fizyczne i psychiczne ryzyko wynikające z długich i nadmiernych godzin pracy.
Krótko mówiąc, przeciążenie pracą może powodować zagrożenia dla naszego zdrowia, wydatnie obniżając jakość naszego życia. Spędzanie większości godzin tygodniowo w pracy powoduje zagrożenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
I dzieje się tak nawet, jeśli naprawdę podoba nam się to, co robimy. Z kolei z upływem godzin nasza wydajność spada. „Jeśli spędzam dużo czasu w pracy, mój umysł się nasyca i daje z siebie mniej”.
„Dobre samopoczucie i zdrowie są koniecznością, w przeciwnym razie nie moglibyśmy utrzymać silnego i jasnego umysłu”.
-Budda
Zaburzenia lękowe a przeciążenie pracą
Ciężki dzień pracy jest czynnikiem ryzyka zaburzeń lękowych. Oznacza to, że stres związany z przeciążeniem pracą powoduje nadmierne wydzielanie niektórych hormonów. Głównie chodzi to o kortyzol, powszechnie już znany jako hormon stresu.
Hormon stresu przygotowuje nas do stawienia czoła pewnym sytuacjom i w małych dawkach nie powinno nam to szkodzić.
Jednak nadmierne wydzielanie kortyzolu wynika z ciągłego stresu i zmartwień, będących z kolei wynikiem utrzymującego się w czasie przeciążenia. W konsekwencji może wywołać u nas niepokojące uczucie dyskomfortu i lęku. Może się to przejawiać jako ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha i tachykardia.
Bezsenność
Często zdarza się, że osoby, które zbyt dużo pracują, zaczynają mieć trudności ze snem, co czasem przeradza się w przewlekłą bezsenność. Mają tak dużo pracy, że ich umysł nie jest w stanie się odłączyć, aby zasnąć.
Nie przestaje pracować nad problemami i zmartwieniami również w czasie odpoczynku. To powoduje, że sen ich nie regeneruje, a następnego dnia są jeszcze bardziej wyczerpane, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Przeciążenie pracą prowadzi do pogorszenia relacji społecznych
Przeciążenie pracą powoduje, że spędzamy mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną, Sprawia, że prawie nie widzimy naszego partnera, przyjaciół, rodzeństwa, dzieci lub rodziców. W pewnym sensie stajemy się wiecznymi nieobecnymi: inni już nawet na nas nie czekają.
„Jesteśmy otoczeni gadżetami mającymi oszczędzać pracę, a jednak mamy bardzo mało autentycznego czasu wolnego”.
-Laurence J. Peter-
Zespół wypalenia zawodowego
Niedawno zespół wypalenia zawodowego został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jednostka chorobowa. Uważa się ją za zaburzenie, które wpływa emocjonalnie i psychicznie na znaczną część pracowników, którzy żyją w ciągłym stanie stresu i niepokoju.
Należy zauważyć, że coraz więcej specjalistów z różnych sektorów pracy cierpi na ten zespół. Ciekawe dane uzyskano na ten temat w ostatnim badaniu Medscape. 37 procent hiszpańskich lekarzy twierdziło, że cierpi z powodu „wypalenia zawodowego”.
To czyni z tego środowiska zawodowego jeden z obszarów o najwyższym odsetku osób dotkniętych wypaleniem. Ale nie jedynym, ponieważ liczba zawodów, które cierpią z tego powodu z dnia na dzień jest wyższa.
Podsumowując, pamiętajmy, że jeśli nie ograniczamy czasu i warunków pracy zawodowej, w perspektywie długoterminowej mogą one pogorszyć jakość naszego życia. Dlatego ważne jest, aby podnosić świadomość na temat skutków przeciążenia pracą i starać się temu zapobiegać.
Ważne jest również, aby pamiętać, że dbanie o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest podstawowym zadaniem każdego z nas.