Proaktywność w pracy - jak rozwinąć się w tej dziedzinie?

Proaktywność w pracy pomaga podejmować asertywne decyzje i brać odpowiedzialność za swoje działania. Jak rozwijać tę cechę?
Proaktywność w pracy - jak rozwinąć się w tej dziedzinie?

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2022

Proaktywność w pracy nie jest czymś oczywistym, ponieważ musisz posiadać zarówno wolę, jak i chęć, aby ją promować. Niemniej jednak taka postawa jest jedną z najbardziej pożądanych przez rynek pracy. Wszystko zależy od tego, jak dobrze układają się relacje między Tobą a Twoim środowiskiem pracy.

Proaktywność sprawia, że Twoje cele zawodowe stają się bardziej wykonalne, a Twoja droga do rozwoju kariery i osiągania celów osobistych jest wyraźniejsza. Oto pięć wskazówek, jak być bardziej proaktywnym w pracy.

Proaktywność

Proaktywność to zdolność do przejmowania kontroli i przewidywania pozytywnych i negatywnych wydarzeń. Pomaga podejmować asertywne decyzje przy użyciu skutecznej taktyki, aby osiągnąć wcześniej ustaloną strategię.

Jeśli jesteś proaktywny, bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i przyjmujesz je z dojrzałością. Twoje środowisko pracy nie ma na Ciebie zbyt dużego wpływu i czerpiesz z niego tylko to, czego potrzebujesz, aby być produktywnym. Co więcej, odkładasz na bok wszelkie wymówki, które niszczą twoje wyniki i akceptujesz tylko propozycje, które są wierne twojej sprawie zawodowej.

Wrogowie proaktywnej pracy

Istnieją pewne przeszkody, które utrudniają proaktywną pracę. Oczywiście, jeśli jesteś odpowiedzialny i pracowity i lubisz dobrze wykonywać swoje zadania, nie będziesz się prezentować żadnego z nich.

Warto jednak wiedzieć o rodzajach negatywnych zachowań, które powstrzymują ludzi przed proaktywnością w pracy:

  • Uczucie konfliktu.
  • Bycie wszystkowiedzącym.
  • Narzucanie swojego autorytetu innym.
  • Przypisywanie sobie zasług innych.
  • Niechęć do przekraczania swoich kompetencji.
  • Ciągłe narzekanie na pracę.
  • Bycie nieprzyjemnym w środowisku pracy.
  • Nawyk spóźniania się do pracy.
  • Reagowanie kłamstwami na każdą sytuację.
  • Mówienie o życiu osobistym współpracowników.
  • Unikanie odpowiedzialności za konsekwencje swoich błędów w pracy.
  • Bycie nieodpowiedzialnym w odniesieniu do zadań lub celów do osiągnięcia, zgodnie z wymogami zajmowanego stanowiska.
  • Brak chęci rozwijania umiejętności niezbędnych do pracy w zespole.
Znudzona kobieta w pracy
Znudzenie, przeżuwanie i zmartwienie są wielkimi wrogami proaktywności.

Jak rozwijać proaktywność w pracy?

Nie jest łatwo być proaktywnym. W rzeczywistości jest to postawa, której często trzeba się nauczyć. Dzięki poniższym wskazówkom będziesz w stanie szlifować swoje umiejętności i efektywniej wykonywać swoje zadania, zgodnie z wymaganiami Twojego stanowiska.

1. Bądź zorganizowany i uporządkowany

Twoja pamięć nie wystarczy, aby utrzymać porządek i porządek w pracy. Dlatego zrób listę zadań priorytetowych i tych, które mogą poczekać. Wtedy będziesz bardziej uważny na swoją pracę.

Nie możesz kontrolować swoich godzin pracy tak, jak chcesz, ponieważ nieprzewidziane zdarzenia często pochłaniają zarówno czas firmy, jak i Twój. Jednak ta wskazówka pomoże Ci dostosować się do nieoczekiwanych sytuacji i zapobiec lub przynajmniej zminimalizować przyszłe niedogodności w jak największym stopniu. Kluczem jest zarządzanie czasem pracy i życia osobistego.

Nie zapomnij też o zadbaniu o porządek na swoim stanowisku pracy. Pomoże Ci to mieć wszystko pod ręką oraz ułatwi organizację i kategoryzację Twoich zadań, celów i celów do realizacji.

2. Bądź pozytywny, ale nie naiwny

Nie powinieneś sobie wmawiać, że negatywność jest zawsze zła i że nigdzie cię nie zaprowadzi. Musisz jednak pamiętać o przyczynie swojej negatywności, aby znaleźć sposób na jej przetworzenie. To pierwszy krok do bycia pozytywnym. W końcu nie jesteś pozytywny tylko dlatego, że masz pozytywne myśli.

Musisz zaangażować się w krytyczne myślenie, refleksję, odwagę (tylko wtedy, gdy uznasz to za konieczne) i roztropność. To podstawa do przezwyciężenia negatywnych myśli i przekształcenia ich w pozytywne. Jeśli się nad tym zastanowisz, ta wskazówka dotyczy nie tylko większej proaktywności w pracy, ale także poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Ponadto pomaga rozwiązać wszelkie nieoczekiwane sytuacje, które mogą pojawić się w Twoim życiu.

3. Bądź praktyczny

Zaangażuj się w swoje pomysły i bądź z nimi zgodny. Rzeczywiście, bycie praktycznym jest umiejętnością niezbędną do pracy w zespole. To także jedna z głównych cech lidera.

4. Przeanalizuj problem i poszukaj inteligentnych rozwiązań

Kiedy pojawia się jakieś nieprzewidziane wydarzenie, nie skupiaj się na problemie, skup się na rozwiązaniu. Ten krok wymaga wykonania tego, o czym wspomnieliśmy w drugiej wskazówce: bądź pozytywny, ale nie naiwny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, powinieneś być krytyczny i refleksyjny oraz wiedzieć, kiedy być odważnym, a kiedy ostrożnym. Będzie to zależeć od tego, jak postrzegasz problem do rozwiązania.

Wreszcie, jest rzeczą oczywistą, że powinieneś starać się przewidywać możliwe niepowodzenia, opierając się nie tylko na swoim doświadczeniu, ale także na doświadczeniach innych. Ta wskazówka jest podstawą do podejmowania asertywnych decyzji i lepszego przygotowania na problemy.

Mężczyzna w pracy
Bycie proaktywnym oznacza skupienie się na tym, jak rozwiązać problem.

5. Zdrowie fizyczne i emocjonalne

To najważniejsza wskazówka ze wszystkich. Aby osiągnąć dobre zdrowie fizyczne i psychiczne, musisz być świadomy siebie. Bezpośrednią konsekwencją tego stanu jest homeostaza emocjonalna. Pozwala ci mieć kontrolę nad swoim życiem, a tym samym nad twoją pracą .

Jeśli chodzi o zasoby czasu, kiedy osiągniesz stan homeostazy emocjonalnej, będziesz wiedział, jak maksymalnie zoptymalizować swój harmonogram, zarówno w pracy, jak i życiu osobistym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Facione, P. (2007). Pensamiento Crítico:¿ Qué es y por qué es importante. Insight assessment22, 23-56.
  • León, F. R. (2014). Sobre el pensamiento reflexivo, también llamado pensamiento crítico. Propósitos y representaciones2(1), 161-214.
  • López, V. (2017). El empresario proactivo: Mejora tus resultados ayudando a tus clientes. Profit Editorial.
  • Salessi, S. & Omar, A. (2017). Comportamientos proactivos en el trabajo: una puesta al día. Revista Argentina de Ciencias del Comportamiento, 9(3), 82-103. https://acortar.link/DkFkNK
  • Zapata, C. (2020). La Comunicación en el lugar de trabajo: todo lo que necesita saber sobre estrategias de comunicación eficaz en el trabajo para ser un mejor líder. Roland Bind.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.