Pozytywne nastawienie w pracy - jak to osiągnąć?

Pozytywne nastawienie w pracy - jak to osiągnąć?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2018

Są chwile, kiedy trudno jest utrzymać pozytywne nastawienie w pracy, nawet jeśli bardzo ją lubimy. Bywają takie momenty, kiedy środowisko pracy staje się trudne albo, gdy nowy szef żąda o wiele za dużo i zaczyna to w pracownikach wywoływać stres. Są chwile, kiedy rutyna staje się nudna i wydaje się, że ukończenie każdego zadania ciągnie się godzinami.

Pozytywne nastawienie w pracy oznacza optymistyczne i entuzjastyczne podejście nie tylko do naszej pracy, ale także do współpracowników. Pielęgnowanie tego rodzaju postawy jest dla nas bardzo korzystne, ponieważ przyczynia się w decydujący sposób do tego, aby nasz czas w niej spędzony był przyjemny. Oznacza to również, że możemy lepiej radzić sobie w momentach kryzysu.

“Wybierz pracę, którą lubisz a nie będziesz musiał pracować przez ani jeden dzień swojego życia.”

-Konfucjusz

Duża część naszego życia obraca się wokół pracy. Czasami poświęcamy więcej czasu pracy niż naszym bliskim lub innym czynnościom, które nas interesują. Z tego powodu nasze osobiste samopoczucie zależy w dużym stopniu od naszego doświadczenia w pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby dążyć do zbudowania i utrzymania pozytywnego nastawienia w pracy. Jak możemy to osiągnąć? Spójrzmy na kilka wskazówek, które mogą pomóc…

Pozytywne nastawienie w pracy – popraw jakość Twojej pracy

Jednym z czynników, który najbardziej nas motywuje i pomaga nam rozwinąć pozytywne nastawienie, jest świadomość, że dobrze wykonujemy swoją pracę. Jest to bardziej widoczne, gdy widzimy wyczuwalne wyniki i zdajemy sobie sprawę, że postępujemy dobrze. Aby lepiej radzić sobie w pracy, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Niebieskie postacie.
  • Staraj sie zrozumieć wyzwania i umiejętności, których wymaga praca i dąż do ich osiągnięcia.
  • Poszukaj metod, które zwiększą Twoją wydajność i pozwolą Ci lepiej wykonywać zadania.
  • Zaproponuj ambitne cele. Nie tylko je realizuj, ale także określ, jaki jest następny krok.
  • Dobrze poznaj swoją firmę. Zidentyfikuj jej zasady, filozofię i strukturę.

Jeśli uważamy, że praca jest środkiem, który ma sprawić, że będzie lepiej, łatwiej będzie przyjąć pozytywne nastawienie. Wiele negatywnych postaw rodzi się poprzez myślenie, że to, co robimy, nie ma żadnej wartości i poczucie, że utknęliśmy w rutynie.

Rozwijaj pozytywne i proaktywne zachowania

Nawet w najbardziej samotnych miejscach pracy zawsze są chwile, kiedy musimy nawiązać kontakt lub koordynować działania wraz z innymi ludźmi. Dlatego nie tylko trzeba kultywować pozytywne nastawienie do zadań, które wykonujemy, ale także wobec współpracowników. Aby to osiągnąć, rozważ następujące postawy:

Uśmiechnięta buźka.
  • Bądź odpowiedzialny i punktualny. Ci, którzy przejawiają apatię lub nie traktują poważnie swojej pracy, tworzą napięcie w swoim miejscu pracy.
  • Grzeczność przede wszystkim. Dobre słowa i gesty są podstawą dobrej współpracy.
  • Uczciwość. Próba bycia kimś, kim nie jesteśmy, kłamstwa lub nieprzyznawanie się do błędów to coś, co na dłuższą metę bardzo niszczy relacje w pracy.
  • Naucz się radzić sobie z konfliktami. Zawsze będą istnieć różnice zdań, ale nie muszą one prowadzić do konfliktu. Ważne jest, aby nauczyć się wyrażać swój sprzeciw, nie szkodząc innym.

Gdy istnieje pozytywne środowisko pracy, motywacja rośnie automatycznie. Jeśli uda Ci się stworzyć dobre relacje, nie będziesz czuł się jakbyś pracował wśród anonimowych kolegów. Będziesz czuł, że pracujesz z tymi, którzy dzielą wspólny cel.

Znaczenie motywacji własnej

Nie zawsze będziesz miał obok kogoś, kto uzna wszystkie twoje wysiłki lub poklepie cię po plecach, kiedy robisz coś dobrze. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się nie zniechęcać do działania, tylko dlatego, że tak się nie stało. Najważniejsze, abyś wiedział, że robisz wszystko, co w Twojej mocy.

Aby samemu zmotywować się do działania, pomoże w tym kilka drobnych szczegółów. Na przykład dbanie o swój wygląd, zwłaszcza gdy czujesz się źle. Zobaczysz, że to proste pozytywne nastawienie sprawi, że się uśmiechniesz. Niektóre badania pokazują, że jeśli się uśmiechasz i nie przestajesz tego robić, nawet jeśli tak naprawdę nie masz na to ochoty, to w końcu poczujesz się bardziej optymistycznie.

Nie zapomnij doceniać swoich osiągnięć, a przede wszystkim od czasu do czasu wyślij sobie pozytywne wiadomości. Dbanie o siebie i rozpoznawanie swoich cech i umiejętności to dwie bardzo ważne postawy, które pomogą Ci czuć się dobrze.

Ludziki zgromadzone wokół żarówki.

 Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że praca jest tylko jednym aspektem Twojego życia. Choć pozytywne nastawienie w pracy jest ważne, nie może ona zdominować naszego życia. Nie pozwól, aby Twoje życie osobiste uległo pogorszeniu przez problemy związane z pracą. A jeśli wykonujesz pracę, która Cię nie zadowala, a to nie pomaga Ci rozwinąć pozytywnego nastawienia, nie bój się szukać nowych horyzontów. Jesteś tego wart.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.