Oderwać się od pracy - 5 wskazówek, które Ci pomogą

Oderwać się od pracy - 5 wskazówek, które Ci pomogą
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2023

Nie łatwo jest oderwać się od pracy. Jesteśmy przyzwyczajeni do naszych codziennych zajęć. Ciągle jesteśmy czujni – nasze telefony i komputery też są w stanie czuwania. Czasami oznacza to, że nie obchodzi Cię nawet, że jest weekend lub że jesteś na wakacjach. Zapewne wiesz, że stres, który codziennie odczuwasz, powinien pozostać w biurze i nie przeszkadza Ci to, że ciągniesz go ze sobą jak ciężar.

Ten stan rzeczy na dłuższą metę może spowodować duże problemy. Jesteśmy istotami ludzkimi, nie maszynami i potrzebujemy odpoczynku fizycznego i psychicznego. Kiedy nie odpoczywasz, w ten sposób sprawiasz, że masz problemy ze swoim stanem emocjonalnym i psychicznym. Ale jak oderwać się od pracy skutecznie? Podpowiemy Ci!

Co się dzieje, gdy nie możesz oderwać się od pracy?

Skutki społeczne

Jeśli nie wiesz jak oderwać się od pracy, nie zaszkodzi tylko Tobie; wpłynie to również na Twoich bliskich. Nie ma nic przyjemnego w przebywaniu w pobliżu kogoś, kto ciągle musi sprawdzać telefon. Sprawia, że inni ludzie czują się wykluczeni i nieważni. Nie trzeba dodawać, że często pojawiają się problemy w związkach.

Nie jest też zbyt dobrze korzystać z tego rodzaju urządzeń podczas spotkań towarzyskich, ponieważ jest to dość niegrzeczne. Zastanów się, o ile gorzej jest robić to w domu. Twoja druga połówka również zasługuje na Twoją uwagę.

Mężczyzna pracuje w domu przy komputerze - jak oderwać się od pracy

Psychologiczne i emocjonalne konsekwencje

Życie na ciągłym wyczerpaniu jest bardzo szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Może to prowadzić do stresu, niepokoju, ataków paniki i depresji. Wszystko to, oczywiście, zazwyczaj odbija się na naszych najbliższych. Jeszcze inny sposób, w jaki twoje obsesje dotykają Twoich relacji.

Może także powodować zaburzenia obsesyjne, które mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych chorób. Takich, przy których będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy.

Konsekwencje fizyczne

Kiedy nie możesz oderwać się od pracy, Twoje ciało to odczuwa. Nie masz czasu na dużo odpoczynku i częściej cierpisz na chroniczny ból szyi i pleców. Ciągłe napięcie jest szkodliwe dla czegoś więcej niż tylko umysłu; jest złe również dla Twojego ciała.

Często występują problemy ze snem, takie jak bezsenność i nocne koszmary. Obie te rzeczy są bardzo nieprzyjemne i wymagają dużo cierpliwości, aby przez nie przejść.

“Przetrwać mogą gatunki nie najsilniejsze czy najinteligentniejsze, lecz te, które najlepiej przystosują się do zmian.”

-Karol Darwin

5 wskazówek, które pomogą Ci oderwać się od pracy

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że nie możesz oderwać się od pracy, ale chcesz coś z tym zrobić, jesteś we właściwym miejscu. Jedynym sposobem, w którym rada może zadziałać, jest to, że jesteś gotów, aby się zmienić.

Pierwszą rzeczą, którą musisz pamiętać jest to, że oderwanie się nie czyni Cię nieodpowiedzialnym. To naprawdę pomaga lepiej pracować, gdy jesteś w pracy, dzięki czemu stajesz się bardziej produktywny. Gdy jesteś już po pracy, możesz spędzić swój czas całkowicie tak, jak tylko chcesz.

Kobieta w biurze przytłoczona pracą

Spędzaj czas z ludźmi, których kochasz

Nie ma znaczenia, gdzie: może być w czyimś domu, barze, restauracji. Chodzi o to, aby spróbować spędzić czas z ludźmi, którzy są dla Ciebie ważni. Zapytaj o ich życie, porozmawiaj o tym, co przychodzi Ci na myśl (ale nie o pracy) i baw się dobrze.

Możesz także spędzać czas ze swoimi współpracownikami poza godzinami pracy. Mogą czuć to samo, co Ty i też chcą się oderwać, wypijając drinka i rozmawiając o czymkolwiek.

Aby oderwać się od pracy, zapisz się na coś, co będzie sprawiać Ci przyjemność

Możesz myśleć o działaniach, których nie robisz z wielu powodów. Brak czasu, stres i “co ludzie powiedzą”, są zwykle najbardziej powszechne. Zapomnij o tym wszystkim i zapisz się na te zajęcia, które chciałeś robić od zawsze ale brakowało Ci czasu lub odwagi.

Poświęć kilka godzin dla siebie. To będzie dobre dla Twojego mózgu i samooceny. Pomoże Ci też poznać nowych ludzi o takich samych zainteresowaniach jak Ty.

Zaplanuj wycieczkę lub dwie każdego roku

Zaplanuj wycieczkę lub dwie każdego roku. Udaj się do miejsc, w których nigdy wcześniej nie byłeś. Nakreśl wybrane trasy, spójrz na mapy, obejrzyj filmy dokumentalne i filmy na ten temat i dowiedz się, czy chcesz odpocząć lub przeżyć przygodę.

Tak czy inaczej, zapewni Ci to ekscytację, której potrzebujesz, by skupić się na czymś innym niż praca. Podróżowanie jest i zawsze będzie świetnym sposobem na zmianę biegów.

Kobieta postanowiła oderwać się od pracy i pojechać w podróż

Spróbuj odpocząć od mediów społecznościowych

Staraj się korzystać z telefonu (a więc i mediów społecznościowych) w jak najmniejszym stopniu. Poza kilkoma wyjątkami Facebook, Twitter i Instagram prowadzą do uzależnienia. Poświęcaj im mniej czasu, abyś mógł spędzać więcej czasu na sobie i na otaczających Cię ludziach.

Przeczytaj dobrą książkę lub obejrzyj dobry film

Książki i filmy to świetny wybór – a także świetne odwrócenie uwagi od innych rzeczy, takich jak praca. Kiedy czytasz lub oglądasz film, dajesz mózgowi szansę zapomnienia o wszystkim innym. (Ambien) Niektóre książki i filmy mogą również pomóc Ci rozwinąć się jako osoba i nauczyć się czegoś nowego, dzięki czemu zyskasz dwukrotnie więcej korzyści.

Wybierz, która z nich wydaje Ci się najciekawsza i poczuj się komfortowo. Czas się zrelaksować i przestać myśleć o pracy!

To może Cię zainteresować ...
Toksyczni współpracownicy – jak sobie z nimi radzić?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Toksyczni współpracownicy – jak sobie z nimi radzić?

Toksyczni współpracownicy mogą bardzo uprzykrzyć życie. Jest o to tyle trudne, że w pracy spędzamy większość życia. Jak sobie z nimi poradzić? Podp...


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.