W stale zmieniającym się społeczeństwie, takim jak nasze, pewne paradygmaty wydają się zmieniać w zależności od nowego pokolenia. Zatem logiczne jest, że wielu rodziców zastanawia się, czy dobrze sobie radzą. Czy stosują odpowiedni styl wychowawczy, czy są przygotowani, by oferować spokojny i pozytywny autorytet w wychowywaniu swoich dzieci itp.
W przeszłości powszechne było, że rodzina składała się z pracującego ojca, matki pozostającej w domu. W takie rodzinie dzieci były kształcone i wychowywane pod batutą matki. Rzeczywistość ta zmieniła się dzisiaj, kiedy na przykład częściej oboje rodzice pracują zawodowo.
Ponadto dziś istnieją również złożone okoliczności. Od stresu spowodowanego brakiem środków po niepokój wywołany przez maraton dni pracy, które męczą i uniemożliwiają rodzicom spędzanie z dziećmi tyle czasu, ile by chcieli. Tak więc w momentach, które rodzice mogą poświęcić dziećmi, mogą być często zmęczeni, a nawet w złym humorze.
Wszystko to powoduje zmartwienia, niepewność, niepokój, poczucie winy, brak energii, by stawić czoła wszystkim pojawiającym się przeciwnościom itp. I wtedy pojawiają się wątpliwości co do rodzicielstwa, granica wyznaczanym dzieciom, kłótni i, ostatecznie, dynamiki rodziny.
Jak należy rozumieć autorytet pozytywny?
Wielu rodziców, słysząc słowo autorytet, wydaje się drżeć. Istnieje pewne podejrzenie dotyczące terminu, który nie wszyscy rozumieją. W rzeczywistości niektórzy dorośli boją się, że zostaną nazwani autorytarnymi.
Co tymczasem powinniśmy rozumieć przez autorytet? Jest oczywiste, że dzieci potrzebują ograniczeń, które również będą egzekwowane. Jak się to osiąga? Ważnym aspektem jest użycie głosu, który musi być stanowczy i bezpieczny, ale bez krzyku, bez gróźb, bez kary, bez gróźb werbalnych i bez agresji.
Wydaje się, że autorytet jest niezbędny do prawidłowego współistnienia. Ale musimy pozbyć się tych negatywnych skojarzeń, które mu towarzyszą. Autorytet ma być pozytywny, wyrażając się w zdrowej rozmowie oraz spokoju i pewnej stanowczości.
W ten sposób możemy również rozumieć pozytywny autorytet jako uczenie dzieci odpowiedzialności. Zarówno rodzice, jak i dzieci muszą pogodzić się z ograniczeniami, potrzebą odpowiedzialnego działania, uwzględniania zarówno praw, jak i obowiązków w swoich codziennych zadaniach.
Jak wychować odpowiedzialne dzieci poprzez pozytywne postawy wychowawcze
Zobaczmy, co możemy zrobić, aby pomóc naszym dzieciom nauczyć się odpowiedzialności poprzez pozytywny autorytet.
„Dusza leczy się, gdy spędzamy czas z dziećmi”.
-Fiodor Dostojewski-
Jasne zasady
Jasna komunikacja z dziećmi jest niezbędna, aby zrozumiały, jakie są ich obowiązki i prawa. Dlatego ważne jest, aby postarać się jasno przekazywać konkretne zasady, których dziecko musi przestrzegać.
Weźmy przykład. Na niewiele się zda powiedzenie dziecku: „Musisz być dobrym dzieckiem”. O wiele lepiej byłoby sprecyzować na przykład: „ważne, abyś utrzymywał porządek w swoim pokoju”.
Wtedy dodatkowo konieczne jest, aby dziecko zrozumiało, dlaczego musi utrzymywać porządek w pokoju i dlaczego musi zachowywać się w określony sposób. W ten sposób lepiej pozna i zrozumie zasady. I, oczywiście, będzie mogło negocjować z rodzicami lub zawierać porozumienia.
Pozytywny autorytet wyznacza spójne zasady
Spójność jest kluczowa w całym tym procesie; zwłaszcza jeśli dziecko jest starsze. na tym etapie będą bowiem będą chwile, kiedy rodzice będą musieli usiąść i negocjować.
Twoje dziecko będzie bardziej skłonne przestrzegać zasad, jeśli zrozumie, że są one sprawiedliwe. Pomogą także dziecku zaakceptować pozytywny autorytet dorosłego, postrzegając go jako osobę sprawiedliwą i wspaniałomyślną.
Jasne konsekwencje
Dziecko powinno mieć ponadto jasność co do konsekwencji swoich działań, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Na przykład, jeśli nie trzyma zabawek we właściwym miejscu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej nie znajdzie. A zatem, jako osoba dorosła nie powinieneś ich odkładać tam, gdzie ich miejsce.
Jeśli dziecko zgubi ulubioną zabawkę lub nie dostanie lodów, bo wstaje od stołu nie zjadając swojej porcji jedzenia, łatwiej będzie mu zrozumieć, że pewne działania mają negatywne konsekwencje. W ten sposób lepiej się nauczy, że akceptacja pozytywnego autorytetu jest dla niego zawsze bardziej korzystna.
Pozytywny autorytet uznaje negocjacje odpowiednie do wieku dziecka
Jako rodzice musimy być wrażliwi na kluczowe momenty rozwoju w życiu dziecka. To logiczne, że nie możemy prosić pięciolatka o to samo, co dziesięciolatka.
Dlatego warto wziąć ten szczegół pod uwagę podczas negocjacji z maluchami na temat ich potrzeb, możliwości, praw, obowiązków i planu zajęć itp.
Pozytywny autorytet a wyjątki
Ponadto jako dorośli musimy również brać pod uwagę wyjątki. Będziemy się starać dobrze poznać nasze dzieci. To pozwoli nam poznać ich ograniczenia, talenty, pragnienia i realne możliwości spełnienia na przykład pewnych norm.
Tak więc, w zależności od tego, jakie jest nasze dziecko, będziemy musieli podejmować decyzje i jeśli należy zrobić jakiś wyjątek, to warto go zrobić.
Sprawiedliwe uznanie
Ponadto, zawsze dobrze jest uznawać nasze błędy jako rodziców. Ale musimy także potwierdzić wysiłki, jakie podejmują dzieci, by wypełnić swoje obowiązki. I oczywiście pozwolimy im popełniać błędy, abyśmy mogli wykorzystać tę okazję jako formę nauki.
Styl wychowania oparty na pozytywnym autorytecie może dać dobre efekty, jeśli rozumiemy mocne i słabe strony dzieci. Do tego potrzebna jest jednak równowaga, wiedza, czas, dobra wola, poczucie humoru, a przede wszystkim umiejętność zarządzania tym autorytetem.
Nie powinno go zabraknąć, abyśmy mogli rozwiązywać napięcia i prowadzić życie rodzinne po najwłaściwszej drodze.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Albert, L. (2019). Educando en el respeto: Hacia una pedagogía viva y activa. Almería: Círculo Rojo.