Pozytywna strona dumy: samowalidacja

Duma ma złą reputację. Zwykle kojarzy nam się to z narcyzmem i przechwałkami. Jednak ten wymiar ma też swoją zdrową stronę. Pozwala Ci uświadomić sobie swoje zalety i wartość oraz wzmocnić poczucie własnej wartości.
Pozytywna strona dumy: samowalidacja

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2022

Pozytywna strona dumy wiąże się z docenieniem swojej wartości i wykorzystaniem jej na swoją korzyść. Jest to również powiązane ze znalezieniem siły w trudnych czasach. Duma jest często błędnie przedstawiana przez niektórych i może przemienić się w zimny egoizm.

Można jednak użyć dumy, aby wykorzystać bezpieczeństwo, które oferuje, zwiększyć swoje cele, motywację, a nawet zdrową samoocenę. Nie ma nic złego w docenianiu własnych osiągnięć, a tym samym poprawianiu własnej skuteczności. Dobrym pomysłem jest również uczenie dzieci, że powinny czuć się dobrze, gdy demonstrują swoje umiejętności, na przykład w matematyce.

Ważne jest, aby nie wpaść w pułapkę arogancji i pogardy dla innych. Jeśli to samo dziecko jest dumne ze swoich zdolności intelektualnych do tego stopnia, że gardzi i wyśmiewa swoich rówieśników, przekroczyło granicę od tego, co dopuszczalne. Z drugiej strony, jeśli najmłodsi są kształceni w ramach szacunku i pokory, nie można odmówić im korzyści płynących z dumy.

Często mamy tendencję do rozumienia dumy z perspektywy buddyzmu. Pod tym kątem wymiar ten jest rozumiany jako choroba, szkodliwy byt, który ujawnia najgorsze cechy człowieka. Jednak tak naprawdę jest to konstrukt psychologiczny z dwoma aspektami.

Bycie wdzięcznym i docenianie siebie oraz poczucie dumy ze swoich osiągnięć jest niekwestionowanym ćwiczeniem na dobre samopoczucie.

Przyjaciele rozmawiają w biurze o pozytywnej stronie dumy
Bycie dumnym z czegoś, bez względu na to, co myślą inni, ma ogromne korzyści.

Czy praktykujesz pozytywną stronę dumy?

Z czego jesteś dumny? Mamy nadzieję, że z wielu rzeczy. Niestety, nasze społeczeństwo jest często tak krytyczne i dewaluujące, że może być nam naprawdę trudno rozwinąć pozytywne postrzeganie siebie. Wielu z nas nieustannie walczy z syndromem oszusta, podczas gdy inni spędzają połowę swojego życia, próbując odkryć, w czym są dobrzy.

Co więcej, wiele osób, zwłaszcza młodych, musi radzić sobie z niską samooceną, a nawet nienawiścią do własnego ciała. Trudno im kochać siebie, a nawet celebrować to kim są, ponieważ tak często przypomina im się, że okazywanie dumy oznacza bycie narcyzem. W rzeczywistości nie ma nic tak koniecznego, jak pozytywne i zdrowe postrzeganie siebie.

Niestety, zostaliśmy w tej dziedzinie słabo wykształceni. Pozytywna strona dumy jest podstawowym wymiarem dobrostanu psychicznego. Tak wyjaśnia to psycholog Jessica Tracy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (USA). Jej badania wspierają ideę, że duma jest podstawową ludzką emocją o celu społecznym.

Badanie twierdzi również, że duma jest czymś tak podstawowym i niezbędnym, jak świadomość, że jesteś kimś, kto zasługuje na szacunek, docenienie i wysłuchanie.

Duma to emocja, którą wyraża szczęśliwy uśmiech, odchylona do tyłu głowa, wydymająca się klatka piersiowa i rozluźnione dłonie.

Różnice między pozytywną i negatywną stroną dumy

Nauka psychologiczna definiuje dumę jako emocję. Może ona mieć walencję pozytywną lub negatywną. Niektórzy praktykują i wyrażają to w autentyczny i zdrowy sposób. Z drugiej strony są tacy, którzy wykazują bardziej chełpliwe i wyraźnie narcystyczne oblicze.

Zobaczmy, jak odróżnić jedną sferę od drugiej:

  • Zdrowa duma wiąże się z pewnością siebie. To motywujące nastawienie, które przypomina Ci, do czego jesteś zdolny.
  • Duma jest powiązana z pozytywną samooceną. Pojawia się, gdy zdajesz sobie sprawę, że Twoje wysiłki przynoszą sukces. Przeciwnie, narcystyczna jednostka zakłada, że wszystko im wychodzi wyłącznie z powodu ich własnej natury.
  • Jeśli wykorzystujesz pozytywną stronę dumy, szanujesz innych. Cenisz również siebie, ale nie postrzegasz siebie jako lepszego niż ktokolwiek inny. Nie przechwalasz się, nie wyśmiewasz się z nikogo i nigdy nie stosujesz porównań społecznych.
  • Dr Jessica Tracy wyjaśniła w swojej książce Take Pride (2016), że zdrowa duma jest prawdziwa. Oznacza to, że postrzegasz siebie takim, jakim jesteś. Co więcej, masz precyzyjną i obiektywną (nie zawyżoną) wizję zarówno swoich atrybutów, jak i ograniczeń.

Duma to emocja, która nie może być nadmiernie rozdmuchana. Jednak czasami, gdy coś idzie Ci naprawdę dobrze, możesz się zaślepić, stracić lepszy osąd i skończyć na krzywdzeniu innych.

Mężczyzna i kobieta rozmawiają na świeżym powietrzu
Poczucie dumy z naszej wartości pozwala nam nabrać pewności, aby lepiej się komunikować.

Zdrowa duma łączy się z pokorą i asertywnością

Często ktoś może być szczególnie dobry w jednej dziedzinie swojego życia, przez co jego otoczenie go bojkotuje. Może to być na przykład młody człowiek, który jest wielkim artystą, ale jego rodzina umniejsza jego umiejętnościom, ponieważ oczekuje, że pójdzie on na prawo lub ekonomię. W końcu mężczyzna zwątpi w swoje zdolności artystyczne i zgadza się podjąć inne studia, które go wcale nie satysfakcjonują.

Duma to kompas, który przypomina Ci, że jesteś godny tego, czego chcesz. Prowadzi Cię do podejmowania lepszych decyzji i asertywności, jeśli chodzi o obronę tego, co uważasz za sprawiedliwe lub dobre dla Ciebie, poza tym, co dyktuje Twoje środowisko lub opinia innych. Młody artysta w naszym przykładzie potrzebuje większej dawki dumy, aby kontynuować karierę artystyczną, która przyniesie mu szczęście.

Musisz pamiętać, że pozytywna strona dumy ma swojego sprzymierzeńca – jest nim pokora. Nie są one ze sobą w sprzeczności. W końcu każdy, kto rozumie potrzebę docenienia i pozytywnej oceny siebie, nie waha się oferować tego innym. W końcu wszyscy zasługujemy na to, aby osiągnąć to, czego chcemy i czujemy się dumni z tego, kim jesteśmy i co osiągnęliśmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tracy, Jessica & Robins, Richard. (2007). The psychological structure of pride: A tale of two facets. Journal of personality and social psychology. 92. 506-25. 10.1037/0022-3514.92.3.506.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.