Osobowość - kilka ciekawych faktów na jej temat

Osobowość jest jednym z najczęściej badanych wymiarów psychologicznych. Debaty, które zainspirowały odkrycia dokonane w tej dziedzinie, były liczne, podobnie jak ciekawostki... Wymienimy tutaj kilka.
Osobowość - kilka ciekawych faktów na jej temat
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Osobowość jest złożonym konstruktem psychologicznym, który nadal napędza wiele debat i badań. W rzeczywistości poza światem klinicznym lub akademickim są ludzie, którzy chcą zrozumieć mechanizmy wyjaśniające, jak działamy i czujemy. Dlatego w dziedzinie psychologii osobowość jest jednym z tematów wzbudzających największą ciekawość.

Można powiedzieć, że osobowość obejmuje zestaw postaw, myśli i powtarzających się uczuć u osoby, które motywują i charakteryzują jej sposób działania. Następnie przyjrzymy się tej koncepcji, opowiadając pięć mało znanych ciekawych faktów na temat osobowości.

1. Osobowość ma związek z kształtem mózgu

Powszechnie wiadomo, że osobowość powstaje w wyniku wielu czynników, w tym modeli społecznych, doświadczeń społecznych i czynników genetycznych. Jak jednak ma to odzwierciedlenie w osobowości? Czy istnieją substraty mózgowe związane z określonymi sposobami bycia?

Niedawno grupa badaczy przeprowadziła międzynarodowe badanie z udziałem ponad 1000 osób, aby odpowiedzieć na to pytanie. Przeanalizowali cechy kory mózgowej w różnych regionach (grubość, wielkość i plastyczność) oraz jej związek z pięcioma cechami osobowości.

Wyniki doprowadziły do wniosku, że te cechy są ze sobą powiązane. W rzeczywistości zaobserwowali, że wyższy poziom neurotyzmu był związany z większą grubością kory przedczołowej i skroniowej. Z drugiej strony ich wielkość i plastyczność były mniejsze. Ponadto naukowcy odkryli, że najbardziej kreatywni i ciekawscy ludzie mieli cieńszą korę przedczołową. Był jednak bardziej obszerny i plastyczny.

Mózg świeci na niebiesko. osobowość
Rozmiar, plastyczność i grubość kory przedczołowej różnią się w zależności od osobowości.

2. Konsoliduje się przez 30 lat

Jedną z największych ciekawostek dotyczących osobowości jest to, czy pozostaje ona stabilna w czasie, czy też się zmienia. W rzeczywistości wiele osób myśli, że „ludzie się nie zmieniają” i że sposób, w jaki zachowują się dzisiaj, będzie podobny w przyszłości. Z drugiej strony mówi się o tym, jak niektórzy ludzie zmieniają się radykalnie na przestrzeni kilku lat.

Dowody naukowe potwierdzają oba podejścia. Wygląda na to, że po zbudowaniu osobowości istnieje wielka stabilność na przestrzeni lat w podstawowych cechach charakteryzujących jednostkę. Niemniej jednak wraz z wiekiem pojawiają się różnice w ilości lub intensywności wskaźników określonej cechy. Jednym z przykładów jest to, że przejawia się mniej otwartości i bardziej odpowiedzialne zachowania.

Eksperci próbowali dowiedzieć się, czy jest taki moment w cyklu życia, w którym można uznać, że osobowość jest skonsolidowana, uformowana i spójna. Doszli do wniosku, że generalnie po 30 roku życia zmiany osobowości, które zwykle pojawiają się, są subtelne i nieistotne.

3. Osobowość a genetyka

Dziesięciolecia badań wykazały, że znaczna część osobowości zależy od jej genetycznego dziedzictwa. Obecnie wiadomo, że współczynnik odziedziczalności osobowości wynosi od 40 do 60 procent dla pięciu wielkich cech osobowości. Niewspólne czynniki środowiskowe przyczyniają się do reszty, a wspólne mają zerowy lub bardzo niski wpływ. Dlatego osobowość można w 50 procentach wytłumaczyć dziedziczeniem genetycznym, a w 50 procentami indywidualnymi doświadczeniami.

Wiek jest również czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Wydaje się, że genetyka stanowi podstawę, na której można zacząć rozwijać osobowość, ale z biegiem lat osobiste doświadczenie jednostki zaczyna zyskiwać na znaczeniu.

4. Warunkuje nasze gusta

Logicznie rzecz biorąc, nasz sposób bycia będzie warunkował nasze preferencje, a nasze upodobania budują naszą osobowość. To powiedziawszy, zakres tej relacji jest dość ciekawy, ponieważ wpływa na gusta muzyczne, jedzenie, a nawet preferencje polityczne.

Na przykład jedno z badań wykazało, że osobowości narcystyczne i antyspołeczne preferują bardziej gorzki smak. Z drugiej strony osoby o wyższej ugodowości mają tendencję do ich odrzucania. Jeśli chodzi o preferencje polityczne, kanadyjskie badanie wykazało, że ludzie, którzy uważali się za konserwatywnych politycznie, byli uprzejmi, a ci, którzy uważali się za liberalnych, byli współczujący.

A co z gustami muzycznymi? W badaniu przeprowadzonym na 36 000 osób zaobserwowano, że ludzie, którzy kochają rock/heavy metal, byli przyjaźniejsi, bardziej kreatywni i często introwertyczni z niską samooceną. Ci, którzy lubili jazz, soul i blues, prezentowali więcej ekstrawersji i wyższą samoocenę. Byli też bardziej kreatywni, inteligentni i spokojni.

Szczęśliwy człowiek, demonstrujący pewien aspekt swojej osobowości.
Ludzie słuchający muzyki rockowej często mają niską samoocenę.

5. Jest podatny na zaburzenia

Być może jest to mniej ciekawy fakt, a bardziej mało znany. Rzeczywiście, niewiele osób wie, że zaburzenia osobowości istnieją i powodują wiele szkód u osób cierpiących. Krótko mówiąc, składają się ze słabo adaptacyjnych wzorców myśli i zachowań. Oznacza to, że cierpiący doświadczają problemów w postrzeganiu i odnoszeniu się do sytuacji i ludzi, ograniczając w ten sposób różne sfery życia.

Zaburzenia te są podzielone na trzy grupy na podstawie natury myśli i zachowań: ekscentryczne i dziwne, emocjonalne i nieprzewidywalne lub niespokojne i przerażające.

  • Do pierwszej grupy należą zaburzenia osobowości paranoidalne, schizoidalne i schizotypowe.
  • Zaburzenia, które wykazują nadmierną emocjonalność, obejmują antyspołeczne zaburzenie osobowości, zaburzenie osobowości typu borderline, zaburzenie osobowości histrionicznej i zaburzenie osobowości narcystycznej.
  • Trzecia grupa obejmuje zaburzenia osobowości unikającej, zaburzenia osobowości zależnej oraz zaburzenia osobowości obsesyjno-kompulsywnej.

To tylko kilka ciekawych faktów dotyczących osobowości. Jest to jednak tak szeroka dziedzina wiedzy, że nigdy nie przestajemy poznawać nowych faktów na jej temat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Owens, M. M., Courtland, S. H., Gray, J. C., Carter, N. T., MacKillop, J., Miller, J. D. & Sweet, L. H. (2019). Cortical morphometry of the five-factor model of personality: findings from the Human Connectome Project full sample. Social Cognitive and Affective Neuroscience, 14(4),  381–395, https://doi.org/10.1093/scan/nsz017
  • Bermúdez Moreno, J., Pérez-García, A. M., Ruiz Caballero, J. A., Sanjuán Suárez, P. & Rueda Laffond, B. (2011). Psicología de la personalidad. Universidad Nacional de Educación a Distancia.
  • Sagioglou, C. & Greitmeyer, T. (2016). Individual differences in bitter taste preferences are associated with antisocial personality traits. Apetite, 96, 299-308. https://doi.org/10.1016/j.appet.2015.09.031
  • Hirsh, J. B. , Deyoung, C. G., Xiaowen, X., Peterson, J.B. (2010). Compassionate liberals and polite conservatives: associations of agreeableness with political ideology and moral values. Personality and Social Psychology Bulletin, 36(5), 655-664. https://doi.org/10.1177/0146167210366854
  • North, A. C. (2010). Individual Differences in Musical Taste. The American Journal of Psychology, 123(2), 199–208. https://doi.org/10.5406/amerjpsyc.123.2.0199

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.