Pielęgnowanie pokory - w jaki sposób można je praktykować?

Pielęgnowanie pokory zakłada, że musisz unikać osądzania, ograniczyć swoje oczekiwania wobec innych oraz praktykować empatię.
Pielęgnowanie pokory - w jaki sposób można je praktykować?
Cristian Muñoz Escobar

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristian Muñoz Escobar.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nasza edukacja jest uwarunkowana środowiskiem społecznym, kulturowym i językowym, w którym żyjemy. Ma znaczący wpływ na nasz charakter, na to, jak traktujemy innych i jak podejmujemy decyzje. Nie ma jednak gwarancji, że ktoś nauczy nas wartości takich, jak pielęgnowanie pokory

Jedną z najbardziej godnych uwagi konsekwencji pokory jest poczucie spokoju, jakie daje nam, gdy decydujemy, że w ten sposób zamierzamy rządzić naszym miejscem w świecie. Pielęgnowanie pokory badane było przez filozofię i religię i obie mają różne poglądy na temat tej koncepcji. To powiedziawszy, powszechnie przyjmuje się, że pokora jako cnota czyni jednostkę odpowiedzialną za konsekwencje jej własnych działań.

Pielęgnowanie pokory

Kobieta z zamkniętymi oczami
Pokorni ludzie przyznają się do swoich błędów.

Według Oxford Dictionary pokora jest definiowana jako „cecha niemyślenia, że jesteś lepszy od innych ludzi”. Sugeruje to, że nie ma w nim miejsca na arogancję i uznaje innych za równych sobie, w tym tych z ograniczeniami i słabościami.

Kant stwierdził, że pokora jest cnotą centralną, dzięki której możemy mieć właściwą perspektywę etyki. Z drugiej strony buddyzm stawia pokorę jako bastion, wraz z samoświadomością, co oznacza, że człowiek jest wolny od cierpienia. W rzeczywistości Budda rozpoczął swoją własną historię od pozostawienia za sobą wygód, by spotkać się ze swoim autentycznym ja. Kolejnym paradygmatem pokory i świadomości tego, kim jesteśmy, jest arcydzieło Siddhartha Hermanna Hessego.

Pokorni rozpoznają swoje błędy. Co więcej, są najlepszymi rozmówcami ze wszystkich, ponieważ, że tak powiem, zapominają o sobie. To dlatego, że są doskonałymi słuchaczami. To prości ludzie, którzy spokojnie słuchają, aby później przedstawić swoje argumenty, nigdy nie narzucając innym swojego punktu widzenia. Są otwarci, wyrozumiali i wiedzą, jak wzbudzać szacunek. Wiedzą też, jak radzić sobie z cierpieniem, nigdy nie odmawiają bólu i nie pozwalają sobie na męczeństwo w nieprzewidzianych sytuacjach życia.

„Ludzie o prawdziwych zasługach nie są ani dumni, ani głupi, ale pokorni, ponieważ ich idea prawdziwej wartości jest tak wysoka, że nie mogą jej zaspokoić ani jej dorównać, i przez cały czas zdają sobie sprawę z dystansu, jaki dzieli ich od tego ideału”.

-Immanuel Kant-

Jak być bardziej pokornym

Skromny człowiek jest w stanie podążać ścieżką, która prowadzi do intrygujących odpowiedzi, nie tracąc z oczu cech ich materialnego ekosystemu i psychicznej rzeczywistości. W rzeczywistości są świadomi ograniczeń swojego zrozumienia, aby rozpoznać złożoną i nieskończoną szerokość świata.

Jeśli chcesz pielęgnować nieco więcej pokory w swoim codziennym życiu, spróbuj zastosować w praktyce następujące działania:

1. Unikaj oceniania innych

Godności, podstawowej wartości pokory, nie mierzy się tytułami naukowymi ani osiągnięciami zawodowymi. Jeśli chcesz być bardziej pokorny, musisz traktować innych bez uprzedzeń i bez filtra stereotypów, aby wyraźnie rozpoznać, że inni też mają godność.

Aby osiągnąć ten cel, nie spiesz się i twórz hipotezy i oczekiwania wobec innych, ale pamiętaj, że na wszystko istnieje więcej niż jeden punkt widzenia.

2. Twórz prawdziwe więzi

Prawdziwe bogactwo mierzy się jakością uczuć, a nie wartością rzeczy materialnych.

Skromnej osobie zależy na tworzeniu prawdziwych więzi, utkanych z nici empatii, hojności i uczciwości. W ostatecznym rozrachunku prawdziwe więzi mierzy się mrocznymi chwilami, porażkami i cierpieniem, a nie triumfami, przyjemnościami czy samozadowoloną obfitością.

3. Pamiętaj, że nie jesteś lepszy od nikogo innego

Ten wzór jest ściśle powiązany z poprzednim. Jesteś sobą, nie lepszym niż ktokolwiek inny, ani oni nie są lepsi od ciebie.

Wszyscy mamy różnice, które czynią nas wyjątkowymi, co oznacza, że porównanie jest nieuniknione. Jednak wzajemność pozwala dzielić się szacunkiem i podziwem wobec innych i odwrotnie, niezależnie od aktywów materialnych, pozycji władzy czy okoliczności ekonomicznych.

4. Weź pod uwagę punkt widzenia innych

Czasami ważniejsze jest zrozumienie niż posiadanie racji. Co więcej, prawda absolutna nie istnieje, są tylko weryfikowalne punkty widzenia, przyczyny i działania.

Jeśli już rozumiesz swój własny punkt widzenia (o ile jesteś świadomy siebie), dlaczego nie cieszyć się zrozumieniem innych? Rzeczywiście, uczenie się od innych pokazuje bogactwo podmiotowości i empatii. Poznajesz siebie i kim jesteś poprzez poznanie innych. Kultywujesz hojność.

Dzielenie się z innymi tym, co masz i czego potrzebują, jest dla nich ważniejsze i cenniejsze niż rzeczy materialne. Bycie hojnym oznacza dawanie z serca innym.

Te wskazówki, które pomogą ci stać się bardziej pokornym, pozwolą ci zrozumieć, co świat i inni ci prezentują, powinny opierać się na szacunku i szczerym zainteresowaniu. Powinieneś być świadomy siebie i nie bać się stanowczo wyrażać tego, co czujesz i myślisz, gdy wymaga tego chwila.

Osoba pokorna jest aktywna, spokojna i rozważna. Zawsze są gotowi do nauki, nie zaprzeczają swojej ignorancji i rozpoznają innych przez pryzmat wzajemności, nie będąc naiwnymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kant, I. (2013). Lecciones de ética. Editorial Planeta.
  • Lucas, K.; Groot, K. & Towle, A. (2013). El desarrollo de humildad cultural mediante el aprendizaje servicio crítico. Ciencia y Enfermería, XIX (2), 35-46. https://acortar.link/cnLHaL
  • Maceiras, M. (2008). Humilde dignidad cotidiana. Anales del Seminario de Historia de la Filosofía, 25( ),99-106. https://acortar.link/nUBPb8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.