Poznanie społeczne w zaburzeniach osobowości typu borderline

Osoby cierpiące na BPD doświadczają wyjątkowego dyskomfortu w relacjach społecznych. Istotną rolę odgrywają w tym zakresie deficyty poznania społecznego.
Poznanie społeczne w zaburzeniach osobowości typu borderline
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2023

Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) jest jedną z najpoważniejszych istniejących jednostek klinicznych. Pod parasolem „poważnych syndromów” istnieją jeszcze tylko dwa zaburzenia: dwubiegunowość i psychoza. Dzisiaj omówimy, jak w przypadku BPD wygląda poznanie społeczne.

Osoby cierpiące na BPD doświadczają niezwykłych trudności, jeśli chodzi o relacje międzyludzkie. Rzeczywiście, często czują się porzuceni przez otoczenie. W konsekwencji brak stabilności międzyludzkiej jest raczej normą niż wyjątkiem. Mają tendencję do oscylowania między dwiema skrajnościami, chwaląc lub oczerniając ludzi wokół siebie.

W tym artykule zamieścimy cytaty konkretnej poetki, która cierpiała na zaburzenia osobowości typu borderline: Alejandry Pizarnik. W swoich dziełach odzwierciedlała w piękny sposób, jak to jest czuć się w ten sposób. Mamy nadzieję, że pomogą rzucić więcej światła na tę złożoną jednostkę kliniczną.

„Nie opuszczaj mnie, nawet jeśli ja sama siebie porzuciłam”.

-Alejandra Pizarnik-

Dziewczyna patrząca w rozbite lustro
Osoby z BPD są wyjątkowo niestabilne, impulsywne i mają duże trudności w kontaktach z innymi.

Podejście do zaburzenia osobowości typu borderline (BPD)

Ta jednostka kliniczna charakteryzuje się typowym sposobem zachowania, który rozpoczyna się w okresie dojrzewania i trwa przez całe życie dorosłe.

Osoby cierpiące na BPD mają trudności z zarządzaniem sposobem, w jaki odnoszą się do innych, a także tym, jak postrzegają siebie. Ponadto ich zachowania często wynikają z impulsywności, a chorzy mają duże trudności z regulowaniem swoich emocji (APA, 2015).

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, aby postawić diagnozę BPD, oprócz powyższych cech, osoby cierpiące muszą również wykazywać pięć lub więcej z następujących objawów:

  • Intensywnie unikają poczucia osamotnienia lub opuszczenia.
  • Odnoszą się w niestabilny sposób do innych.
  • Ich tożsamość jest źle skonstruowana. Charakteryzuje się brakiem stabilności we własnym obrazie i w jaźni.
  • Są wyjątkowo impulsywne.
  • Grożą, że zrobią sobie krzywdę i stosują samookaleczenie.
  • Są niestabilne emocjonalnie.
  • Czują się permanentnie „puste”.
  • Zwykle nie kontrolują swojego gniewu. Co więcej, trudno im kierować swoją wolą nad emocjami.
  • Mogą prezentować paranoiczne idee i objawy dysocjacyjne.

Początki choroby

Pochodzenie BPD jest obecnie nieznane. Uważa się jednak, że trauma z dzieciństwa może odgrywać istotną rolę. Według autorów takich jak Stern zaburzenie to leży gdzieś pomiędzy nerwicą a psychozą.

Jeśli osoba cierpiąca miała do czynienia z kontekstem, w którym jej myślom i uczuciom nadano niewielką wiarygodność i walidację, gdy była młoda, staje się to czynnikiem ryzyka rozwoju BPD (Belloch, 2022). ).

“Jestem życzeniem zawieszonym w pustce.”

-Alejandra Pizarnik-

Poznanie społeczne

Poznanie społeczne to sposób, w jaki myślimy o innych. Nawiązuje do tego, jak przetwarzamy informacje pochodzące z naszego społecznego wszechświata. Zatem poznanie można rozumieć z perspektywy zespołu zdolności (Coma, 2021). Obejmują one zdolność przypisywania stanów psychicznych zarówno innym, jak i sobie, w odniesieniu do myśli, uczuć i intencji w postaci działań.

Poznanie społeczne odnosi się do sposobu, w jaki ludzie operują informacjami zebranymi z ich relacji międzyludzkich. Nawiązuje do tego, jak je postrzegają i interpretują oraz jak na nie reagują. Na przykład: „Co miałeś na myśli, kiedy powiedziałeś, że jestem porażką? Jeśli jestem porażką, opuścisz mnie, prawda?”

Zmiany poznania społecznego w zaburzeniu osobowości typu borderline

Osoby z tym zaburzeniem są niezwykle wrażliwe na informacje od innych. Mają poważne trudności z ich rozszyfrowaniem. Zwykle interpretują je błędnie. Z tego powodu są bardzo wyczuleni na możliwość odrzucenia. Wiąże się to z poznaniem społecznym na dwa sposoby (Belloch, 2022):

  • W kategoriach poznawczych przedstawiają zmiany w zdolności do mentalizowania. Zdolność ta polega na umiejętności refleksji nad tym, co myślą inni i jakie są ich intencje.
  • Doświadczają afektywnych trudności ze swoją zdolnością empatyczną. Oznacza to, że trudno im zrozumieć, co myśli inna osoba. Co więcej, trudno im doświadczyć emocji, które odczuwają inni.

„Nie umiem mówić jak wszyscy, moje słowa brzmią dziwnie i pochodzą z daleka, skąd ich nie ma, ze spotkań z nikim”.

-Alejandra Pizarnik-

Dlatego osobom cierpiącym na BPD jest niezwykle trudno zarówno wyrazić siebie, jak i zrozumieć amalgamat emocji, który charakteryzuje człowieka. W związku z tym relacje międzyludzkie zwykle przynoszą im duży dyskomfort. Można to wytłumaczyć deficytem w ich zdolności komunikowania się z innymi.

Deficyt ten może mieć swoje korzenie w dzieciństwie. To właśnie w tym okresie życia dzieci zaczynają uczyć się odnosić do siebie i innych, co nazywa się przywiązaniem. W przypadku tego zaburzenia prawdopodobne jest, że główni opiekunowie chorego zaniedbali zapewnienie sytuacji społecznych, w których nauczył się on odnosić do innych. W konsekwencji utrudniało mu to rozwój poznania społecznego.

„Język jest dla mnie wyzwaniem, ścianą, czymś, co mnie odrzuca, co mnie wyklucza”.

-Alejandra Pizarnik-

Mała dziewczynka trzyma misia
Zmiany w poznaniu społecznym osób z BPD prawdopodobnie mają swoje korzenie w dzieciństwie.

Epistemiczna nieufność

Dla Bellocha (2022) jedną z konsekwencji tego braku interakcji społecznych w dzieciństwie jest rozwój tego, co nazywa epistemiczną nieufnością. Termin ten odnosi się do faktu, że osoby te uczą się dostosowywać do środowisk rodzinnych, które charakteryzują się nadużyciami i wrogością.

Tak więc, gdy są dorosłe, intensywnie i niezwykle intensywnie śledzą i monitorują swoje otoczenie społeczne. Szukają ukrytych intencji, których celem jest wyrządzenie im krzywdy. Jednak te intencje często nie istnieją. Nie trzeba dodawać, że powoduje to u nich ogromny dyskomfort.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, osoby cierpiące na to zaburzenie doświadczają poważnych trudności w poznaniu społecznym, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje z innymi. Dzieje się tak dlatego, że trudno im odgadnąć ich intencje. W związku z tym mają tendencję do nie regulowania własnego zachowania, co prowadzi do niestabilności.

Na szczęście opracowano terapie z dobrymi wynikami dla tych pacjentów. Na przykład dialektyczna terapia behawioralna (DBT) lub terapia oparta na mentalizacji (MBT).

„Mentalizacja musi rozwijać się poprzez proces doświadczeń z dzieciństwa, w którym widzi się siebie w umyśle innej osoby w związku przywiązania”.

-Amparo Belloch-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belloch, A. (2023). Manual De Psicopatologia. Vol. II (2.a ed.). MCGRAW HILL EDDUCATION.
  • First, M. B. (2015). DSM-5. Manual de Diagnóstico Diferencial. Editorial Médica Panamericana.
  • Gonzalez, A. A. C. (2021). Cognición social en mujeres con trastorno límite de la personalidad y su relación con psicopatología y maltrato infantil (Doctoral dissertation, Universitat Rovira i Virgili).
  • Diaz, E. O. (2021). La cognición social y el funcionamiento social: posibles endofenotipos del trastorno de la personalidad límite (Doctoral dissertation, Universidad Miguel Hernández).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.