Poznaj najważniejsze konsekwencje niecierpliwości

Poznaj najważniejsze konsekwencje niecierpliwości

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2021

Poznaj najważniejsze psychologiczne konsekwencje niecierpliwości czytając dzisiejszy artykuł!

Pozytywne nastawienie pomaga Ci cieszyć się codziennym życiem. Pozwala Ci rozkoszować się spokojnym snem i daje Ci możliwość nawiązywania wyższej jakości więzi społecznych. Z kolei stres i niepokój mogą sprawić, że będziesz czuła się wyczerpała. Te emocje to konsekwencje niecierpliwości.

Jeśli kiedykolwiek potrzebowałaś w pracy sprawozdania, które nie dotarło na czas, lub zaplanowałaś coś z przyjacielem, który się spóźnił, poświęć chwilę na to, aby ocenić znaczenie tych wydarzeń. Czy są warte tego, aby się niecierpliwić?

Psychologiczne konsekwencje niecierpliwości

1. Niecierpliwość wszystko komplikuje

Bycie niecierpliwym nie pomoże Ci w żaden sposób. Prowadzi jedynie do rozwoju uczucia frustracji i bezsilności, wynikającego z tego, że nie możesz zrobić niczego, co poprawi bieg wydarzeń. Poza tym takie uczucia jedynie pogorszą Twój nastrój. Niecierpliwość to podsyca niecierpliwość.

Krzyczący niecierpliwy mężczyzna - konsekwencje niecierpliwości

2. Niecierpliwość nie pozwala Ci cieszyć się teraźniejszością

To ważne, aby w pełni cieszyć się każdą chwilą. Niecierpliwość nie pozwala Ci żyć w teraźniejszości, ponieważ nie możesz uniknąć koncentrowania całej swojej uwagi na tym, co się wydarzy.

3. Bycie niecierpliwym zniekształca Twoje postrzeganie świata

Większość sytuacji ma zarazem swoją dobrą, jak i złą stronę. Na przykład jeśli utknęłaś w korku, możesz wykorzystać ten czas na posłuchanie radia, puszczenie muzyki lub wykonania ważnego telefonu. To odciągnie Twoje myśli od tego, co się dzieje i pomoże Ci uniknąć wrażenia, że marnujesz swój czas.

4. Postępuje negatywne emocje

Niecierpliwość zmieni Cię w niespokojną i zestresowaną osobę, która zawsze widzi negatywną stronę każdej sytuacji. Musisz pamiętać, że Twoja osobowość jest zależna od Twoich emocji. Niecierpliwość sprawi, że Twoje nastawienie stanie się negatywne i stale będziesz narzekała.

5. Niecierpliwość wpływa na Twój stan emocjonalny

Jeśli chcesz poczuć się dobrze z samą sobą, musisz nauczyć się zarządzania swoimi emocjami. Chociaż nie musisz całkowicie wyzbyć się niecierpliwości, nie powinnaś pozwolić, aby przyćmiła ona Twoją umiejętność myślenia i podejmowania decyzji.

W jaki sposób niecierpliwość odbija się na Twoim zdrowiu

Niecierpliwość nie tylko odbija się na Twoim dobrym samopoczuciu emocjonalnym, ale może także wpływać na Twoje zdrowie fizyczne.

6. Niecierpliwość może prowadzić do otyłości

Niecierpliwe osoby mogą być bardziej narażone na otyłość, ponieważ są przyzwyczajone do poświęcania mniejszych ilości czasu na jedzenie. Mają tendencję do kompulsywnego i mniej uporządkowanego jedzenia, spożywając więcej jedzenia w krótszym czasie.

7. Wysokie ciśnienie tętnicze

Niecierpliwe osoby są bardziej narażone na rozwój nadciśnienia. Takie ryzyko może być związane z wyższym poziomem stresu, który jest podnoszony z powodu poczucia przytłoczenia i bezradności wynikających z niecierpliwej i niespokojnej natury.

Zdenerwowana kobieta przed laptopem

8. Przedwczesne starzenie się

I w końcu niecierpliwość może również przyspieszać procesy starzenia się. Podobnie jak w przypadku nadciśnienia, tak i tu stres może wywołać przedwczesne starzenie się.

Niecierpliwość ma wpływ na telemory, czyli struktury, które chronią DNA przed uszkodzeniem. Kiedy telemory są osłabione, rozpad DNA przyspiesza i pojawiają się oznaki starzenia się. Niecierpliwe osoby mają zazwyczaj krótsze i słabsze telemory.

Podsumowując, cierpliwość pozwala Ci w pełni cieszyć się swoim życiem. Pozwala Ci również znajdować nowe sposoby radzenia sobie z sytuacjami i rozkoszować się tymi momentami, w których nie możesz zrobić nic innego niż czekać. Poza tym cierpiliwość poprawia Twoje poczucie własnej wartości i pozwala Ci przyjąć bardziej pozytywne i przyjemne nastawienie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.